SNEAKERELLA    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Külkedisi masalına bambaşka bir bakış açısı sunan eğlenceli bir müzikal..

Cinderalla masalı en eski masallardan biri olarak tarihte yerini almıştır. Bu masal üzerine bir sürü uyarlama çekildi. “Sneakerella” ise onların en yenisi ve belki de en farklısı.

El, bir ayakkabı tasarımcısı olma hayalini kuran eğlenceli ve yaratıcı bir genç. Bir gün piyasaya sürülen havalı bir ayakkabıyı almak için girdiği kuyrukta hayran olduğu ayakkabı şirketi sahibinin kızı olan Kira ile tanışır. El onun kim olduğundan habersizdir ve aralarında beyaz yalanlar üzerine bir bağ kurulur. Aslında El’in tasarım yeteneği bir hazinedir ama bunu henüz keşfetmemiştir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Sneakerella”, hayallerimize ve yeteneklerimize inanırsak neler başarılabileceğini anlatmayı hedefleyen günümüz dünyasına uyarlanmış modern bir masal. Aynı zamanda çocuklara hayalleri ve amaçlarında destek olmanın ne kadar önemli olduğunda öğütlüyor. El, kendine güvenmeyen özgüveni eksik ama yaratıcı bir beyine sahip bir çocuk; hikaye ilerledikçe kendini sevmeyi öğreniyor..

Filmde amaçlanan en önemli şey genel bir masal kanısı olan ‘prensesler kurtarılmak içindir’ mesajını ortadan kaldırmak. Ana karakterin erkek olması ve kız karakterlerin güç ve para sahibi, başarılı ve önemli insanlar olmaları, geçmiş külkedisi uyarlamalarındaki “kurtarıcı prens” algısını tamamen yıkıyor. Orijinal masalda ana kahramanın üvey annesi ve iki üvey kız kardeşi varken burada üvey baba ve erkek kardeşler; ayrıca erkek bir ‘peri anne’ ile olay tamamen tersine çeviriliyor. Masala karşın ’üvey’ karakterler kötüymüş gibi değil de anlaşılamamış gibi hissettirilen hoş ve ince bir detay da var. Üvey baba karakteri bu anlamda daha ılımlı bir hale getirilmiş.

Müzikal olmasının yanı sıra hip hop müziğin ağırlıklı olduğu bu yapımda zamanın nasıl geçtiğini de anlamıyorsunuz. Tabii ki her masal uyarlaması gibi romantizm üzerine kurulu bir film olmasına dikkat çekmekte fayda var. El ve Kira birbirlerine romantik duygularla bağlanıyorlar. Yine de filmin temasında yatan anne özlemi, yer yer izleyiciyi duygulandırıyor. Şarkılı sahneler de müzikal anlamda parlak ve eğlenceli müzik klipleri gibi ele alınmış.

Film, Disney+ platformunda Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Ayakkabı isteme potansiyeli: **


Yorum Yap