SEVGİNİN GÜCÜ    11+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kayıp bir küçük kızın hikayesinden dinler arası hoşgörüye bağlanan duygusal ve renkli bir Bollywood filmi.

Shahida, Pakistanlı bir ailenin konuşma engeli olan 6 yaşındaki kızıdır. Shahida’nın annesi küçük kızının tedavisinin Hindistan’da olabileceğini öğrenir. Hindistan’a gitmek için kızıyla birlikte yola çıkar. Ama yolculuk sırasından bir şekilde Shahida trenden iner ve annesini  kaybeder. Tanımadığı bir ülkede tek başına kalan Shahida, Pawan adında iyi kalpli bir adamla tanışır. Pawan okul yıllarında çok başarılı olamamış, babasıyla bu yüzden hiç anlaşamamış bir adamdır. Aşık olduğu güzel ve iyi huylu Rasika’yla evlenebilmesi için üç ay içinde ev ve iş sahibi olmak zorundadır.

Pawan küçük kızın gerçek ailesini ararken aralarında güçlü bir bağ oluşur. Ama Shahida konuşamadığı için Pawan’a Pakistanlı olduğunu anlatamaz.

Elbette film hoşgörü ve yardımseverlik temalarının yanında Hindistan ve Pakistan arasındaki sürtüşmeye ve ayrımcılığa da değinmekte. Müslüman ve Hindu olmak (yani ayrı dinlerden olmak) insanları birbirinden ayıran, onları birbirine düşman eden bir ayrım olmamalıdır.

Pawan küçük kızın müslüman olduğunu anladığında çok endişelenir ama Rasita ona bunun hiçbir öneminin olmadığını söyler. Ama Rasita’nın sert babası aynı fikirde değildir. Nitekim Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan bir kriket maçının izlendiği sırada Shahida’nın Pakistanlı olduğu ortaya çıkar. Pawan, Shahida’yı ailesine kavuşturmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkar.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Sınır komşusu iki ülke arasında yaşanan savaş sonrasında birbirine yakın olan iki ülkenin halkı ayrılmak zorunda kalmıştır. Film, günümüzde de varlığını koruyan din temelli ayrışmanın ortasında kalmış küçük bir kız ve onu koruyup kollayan bir adamın hikayesini anlatıyor. Tipik bir Bollywood filmi olarak rengarenk görüntüler, duygusal sahneler ve hareketli danslarla dolu bir film “Sevginin Gücü”. Hindistan’da çok iyi hasılat yapmış olan filmin başrolünde sevilen Hintli aktörlerden biri olan Salman Khan var.

Film ülkemizdeki vizyonu sırasında 7+ 13A yaş sınıflandırması almıştı. Filmde birkaç kavga sahnesi bulunuyor. Ortasında bir yerde Pawan kızı Pakistan’a götürmesi için bir aracıyla anlaşıyor. Ancak aracı, kızı hayat kadınlarının çalıştığı bir eve bırakıyor. Pawan da evi basıp kızı oradan kavga ederek çıkarıyor. Çıplaklık görünmüyor ama meraklı çocuklara küçük bir açıklama gerekebilir.

Pawan’ın Pakistan sınırında askerlerden dayak yediği sahnede de biraz sömürü var. Ama Hint filmlerinde zaman zaman rastlanan bir durum bu. Her Bollywood filmi gibi süresi de hayli uzun (2 saat 43 dakika). “Sevginin Gücü” internette bazı platformlarda izlenebilmekte. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku ögeleri: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap