SERÇELERİN ŞARKISI    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Zor koşullarda geçinmeye çalışan bir aile ve naif bir babanın sıcak hikayesi.

Üç çocuklu aile babası Kerim, çalıştığı devekuşu çiftliğinde yaptığı basit hata yüzünden kaçan bir kuş sebebiyle işsiz kalır. Aynı günlerde işitme engelli kızının bozulan işitme cihazını tamir ettirebilmek için Tahran'a gider. Ancak cihazın tamiri çok pahalıdır. 350.000 tuman bulmak zorundadır. Bunu öğrenmesinin hemen sonrasında küçük bir rastlantı sonucunda hiç beklemediği bir iş kapısı açılır önüne. Motoruyla insan ve eşya taşımaya başlar. Bu iş sayesinde karşısına çeşitli yol ayrımları çıkar.  

Büyük şehrin kendine has karmaşası ve çeşit çeşit insanları; Kerim’in dürüst ve naif dünyasını bir parça etkilemeye başlayacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Serçelerin Şarkısı” dostluk, aile olmak, hayata tutunmak, vazgeçmemek, hayallerin peşinden gitmek, düş kırıklıklarını onarmak, dürüstlükten sapmamak gibi çok pozitif mesajlarla dolu bir Majid Majidi filmi.

Kerim çok iyi bir insandır ancak Tahran’da gördükleri ve yaşadıkları onda bazı ikilemler yaratıyor. Hayat ve koşullar insanı ister istemez bozabilir. Kerim paranın başka türlü de kazanılabileceğini keşfediyor aslında. Ama hep bir şekilde haydan gelen huya gidiyor. Hakettiğinden fazla gelen parayla alınan fazla eriklerin yolda dökülmesi, süs balıklarının varilinin dökülmesi gibi sahneler hep bunu söylüyor.

Kerim evinin bahçesini hurdalığa çevirip bunları daha sonra satmayı planlar. Ama planladığı şey gerçekleşmez, tam tersi hurdalık başını derde sokar. Ne zaman bir fırsatçılık ya da kendi karakterinin dışında bir şey yapmaya kalksa başına bir şey gelir. Yoldan çıkar gibi olduğu her zaman, gördüğü bir şey ya da bir ilahi güç onu tekrar dürüstlüğe çeker.  

Karısı Nergis’in nasılsa işe yaramıyor diye komşuya verdiği eski mavi kapının peşine düşüp onu sırtlanıp geri getirmesi de anlamlı ve güzel bir sahne. Hem Kerim’in ev geçindirme yükünü sırtında taşımasını hem de büyük şehirde öğrendiği fırsatçılığı kendi hayatına taşımasını simgeliyor.

"Cennetin Çocukları"nın da yönetmeni olan Majid Majidi’nin 2008 yapımı filmi. geçim sıkıntısı yaşayan bir babanın gündelik hayatını, ailesine destek olmak için çalışan elleri nasırlı küçük oğlu Hüseyin’i ve onun arkadaşlarıyla birlikte imkansız gibi görünen hayalleri için mücadelelerini anlatan mizahi öğeleri de olan sıcak, samimi bir film.

Çocuklar eski ve içi bataklığa dönmüş su sarnıcını temizleyip, orada süs balıkları yetiştirip satacaklarının ve zengin olacaklarının hayallerini kuruyorlar. Belki içini balıklarla dolduramıyorlar ama temizliyorlar ve orayı bir serçe yuvasına dönüştürmüş oluyorlar yine de.

İnsana güzel duygular veren, bize yakın bir film. Zaten Türkçe ve azerice türküler kulağınıza çalınacak sık sık... İnternette çeşitli kanallarda ve zaman zaman da TRT2’de Türkçe dublaj desteğiyle izlenebiliyor... * Burak Göral   


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KARDEŞ TAKIMI   5 +

7.0 /10

Ailece sıkılmadan izlenebilecek yerli yapım bir komedi macera filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mustafa Kotan

Oyuncular: Ceyda Kasabalı, Fırat Albayram , Ecrin Su Çoban, Çağan Efe Ak , Yekta Kopan (ses)

ÖRDEKLERİN GÖÇÜ   6 +

7.5 /10

Ailece izlenebilecek bir ‘aile’ animasyonu. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Benjamin Renner, Guylo Homsy

Oyuncular: Kumail Nanjiani (ses), Elizabeth Banks (ses), Danny DeVito (ses), Awkwafina (ses), Carol Kane (ses)

TAVUKLAR FİRARDA: KURTARMA OPERASYONU   8 +

7.5 /10

23 yıl sonra gelen ve ilk filmin eğlencesini hiç aratmayan devam filmi. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Sam Fell

Oyuncular: Thandiwe Newton (ses), Zachary Levi (ses), Bella Ramsey (ses), Imelda Staunton (ses), Jane Horrocks (ses)

ÇİFTLİKTE NOEL   7 +

6.5 /10

Aile olmanın anlamı konusunda pozitif mesajları olan bir Noel filmi. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Debbie Isitt

Oyuncular: Scott Garnham, Kathryn Drysdale, Ashley Jensen, Dexter Sol Ansell, Evan Scott