CENNETİN ÇOCUKLARI    9+

9 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Her çocuğun izlemesi gereken, İran sinemasının başyapıt filmlerinden biri.

İranlı sinemacılar, baskıcı rejimin dayatmaları yüzünden hep otosansür gölgesinde filmler yaptılar. Bu yüzden çoğu yönetmen meselelerini çocuklar üzerinden anlatarak sansür kurumunun etrafından dolanmayı başardı. Bu güzelim çocuk hikâyelerinde aslında görünenden çok daha çarpıcı insan manzaraları ve politik saptamalar vardır. Çocuk karakterler ve onların küçükmüş gibi gözüken meseleleri aslında İran toplumunun ve insanoğlunun çıkmazlarına işaret etmektedir. Majid Majidi’nin Oscar adayı bu filmi de İran sinemasının en iyilerinden biridir.

“Cennetin Çocukları”nda kız kardeşi Zehra’nın ayakkabısını tamirciden aldıktan sonra kaybeden Ali bu durumu babasına söyleyemez. Çünkü çok fakirdirler ve şu an bir ayakkabıya daha verecekleri paraları yoktur. Ali kendi ayakkabılarını kardeşiyle gizlice paylaşmak zorundadır. Biri sabahçı diğeri öğlenci olan kardeşler okullarına aynı ayakkabıyı sırayla giyerek gitmeye başlarlar. Ama bu durum onları günbegün daha zor durumlara sokar. Zehra ayağına bol gelse de abisinin eskimiş lastik ayakkabılarıyla idare etmek, okul çıkışında da koşturarak onları abisine yetiştirmek zorundadır. Kısa bir süre sonra Ali bir koşu yarışmasına katılarak ikincilik ödülü olan spor ayakkabıyı kazanmaya çalışır. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklarımıza yokluğu ve fakirliği de anlatmalıyız. “Cennetin Çocukları” içimizi sürekli cız ederek bunu anlatıyor en başta. Çocuklarınız eski bir lastik ayakkabıyı paylaşmak zorunda kalan bu iki güzel çocuktan mutlaka etkileneceklerdir. Sahip olduklarının kıymetini anlayacak, bir ayakkabının bile yokluğunun onları nasıl mutsuz edebileceğini anlayabileceklerdir. İçinde oldukları zor koşula rağmen birbirlerine destek olmaya çabalayan iki kardeşle, Zehra ve Ali’yle empati kuracaklardır. Çocukların bu sorunu çözmek için verdikleri mücadele de çok değerli bir mesaj aslında. Hikâye o kadar evrensel ki, hangi ülkede geçtiğinin çok da önemi yok. Ama yine de bambaşka bir toplumun, başka bir sosyal çevrenin ve âdetlerin de farkına varacaklardır bu film sayesinde.

“Cennetin Çocukları”nın DVD’si ülkemizde çıkmıştı. Bazı internet sitelerinde türkçe dublajlı olarak da izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Abdulkadir Korkmaz

27 Ocak 2020 Pazartesi

Her çocuğun muhakkak izlemesi gereken bir film, sevgiyle tavsiye ediyorum. İçinde bir çok değeri barındıran sıcacık bir film.

GO! GO! CORY CARSON   4 +

8.0 /10

Okul öncesi küçük çocuklar için aile ve kardeş ilişkilerine vurgu yapan tatlı bir animasyon dizi. Devamı

Süre: 7 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Stanley Moore, Alex Woo

Oyuncular: Alan C. Lim (Ses), Paul Killam (ses), Maisie Benson (ses)

LÜTFEN BEKLEMEDE KAL   11 +

7.0 /10

Otizmli genç bir kızın duygusal, samimi ve güler yüzlü yolculuğu. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Ben Lewin

Oyuncular: Dakota Fanning, Alice Eve, Toni Collette, Lara Lihiya

SİTARA: KIZLARIN HAYALLERİ SÖNMESİN   5 +

6.5 /10

Bu kısa animasyon filmin hikayesi biraz kamu spotu basitliğinde kalmış olsa da verdiği mesaj önemli. Devamı

Süre: 15 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Sharmeen Obaid-Chinoy

Oyuncular: -

NARNİA GÜNLÜKLERİ: ASLAN, CADI VE DOLAP   10 +

7.0 /10

Fantastik edebiyatın önemli eserlerinden birinin tansiyonu yüksek uyarlaması. Devamı

Süre: 143 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Andrew Adamson

Oyuncular: Tilda Swinton, Georgie Henley, William Moseley , James McAvoy, Jim Broadbent