CENNETİN ÇOCUKLARI    9+

9.3 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Her çocuğun izlemesi gereken, İran sinemasının başyapıt filmlerinden biri.

İranlı sinemacılar, baskıcı rejimin dayatmaları yüzünden hep otosansür gölgesinde filmler yaptılar. Bu yüzden çoğu yönetmen meselelerini çocuklar üzerinden anlatarak sansür kurumunun etrafından dolanmayı başardı. Bu güzelim çocuk hikâyelerinde aslında görünenden çok daha çarpıcı insan manzaraları ve politik saptamalar vardır. Çocuk karakterler ve onların küçükmüş gibi gözüken meseleleri aslında İran toplumunun ve insanoğlunun çıkmazlarına işaret etmektedir. Majid Majidi’nin Oscar adayı bu filmi de İran sinemasının en iyilerinden biridir.

“Cennetin Çocukları”nda kız kardeşi Zehra’nın ayakkabısını tamirciden aldıktan sonra kaybeden Ali bu durumu babasına söyleyemez. Çünkü çok fakirdirler ve şu an bir ayakkabıya daha verecekleri paraları yoktur. Ali kendi ayakkabılarını kardeşiyle gizlice paylaşmak zorundadır. Biri sabahçı diğeri öğlenci olan kardeşler okullarına aynı ayakkabıyı sırayla giyerek gitmeye başlarlar. Ama bu durum onları günbegün daha zor durumlara sokar. Zehra ayağına bol gelse de abisinin eskimiş lastik ayakkabılarıyla idare etmek, okul çıkışında da koşturarak onları abisine yetiştirmek zorundadır. Kısa bir süre sonra Ali bir koşu yarışmasına katılarak ikincilik ödülü olan spor ayakkabıyı kazanmaya çalışır. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklarımıza yokluğu ve fakirliği de anlatmalıyız. “Cennetin Çocukları” içimizi sürekli cız ederek bunu anlatıyor en başta. Çocuklarınız eski bir lastik ayakkabıyı paylaşmak zorunda kalan bu iki güzel çocuktan mutlaka etkileneceklerdir. Sahip olduklarının kıymetini anlayacak, bir ayakkabının bile yokluğunun onları nasıl mutsuz edebileceğini anlayabileceklerdir. İçinde oldukları zor koşula rağmen birbirlerine destek olmaya çabalayan iki kardeşle, Zehra ve Ali’yle empati kuracaklardır. Çocukların bu sorunu çözmek için verdikleri mücadele de çok değerli bir mesaj aslında. Hikâye o kadar evrensel ki, hangi ülkede geçtiğinin çok da önemi yok. Ama yine de bambaşka bir toplumun, başka bir sosyal çevrenin ve âdetlerin de farkına varacaklardır bu film sayesinde.

“Cennetin Çocukları”nın DVD’si ülkemizde çıkmıştı. Bazı internet sitelerinde türkçe dublajlı olarak da izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Abdulkadir Korkmaz

27 Ocak 2020 Pazartesi

Her çocuğun muhakkak izlemesi gereken bir film, sevgiyle tavsiye ediyorum. İçinde bir çok değeri barındıran sıcacık bir film.

ZATHURA: BİR UZAY MACERASI   8 +

6.5 /10

“Jumanji”nin yazarından çocuklar için bilim-kurgu aksiyonu. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Josh Hutcherson, Jonah Bobo, Dax Shepard , Kristen Stewart, Tim Robbins

DÜNYANIN MERKEZİNE YOLCULUK   8 +

6.6 /10

Heyecanlı bir klasiğin 3 Boyutlu Film teknolojisiyle günümüze uyarlanmış hali. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Eric Brevig

Oyuncular: Brendan Fraser, Josh Hutcherson, Anita Briem, Seth Meyers, Jean Michel Paré

PETE THE CAT   4 +

8.0 /10

Ünlü çocuk kitapları serisinden akıllıca uyarlanmış son derece renkli bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Jeff 'Swampy' Marsh

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Elvis Costello (ses), Diana Krall (ses), Don Was (ses)

DINO DANA   5 +

6.7 /10

Dinozor bilimine tutkuyla bağlı bir kız çocuğunun ailesi ve çevresiyle olan ilişkisini alan bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: J.J. Johnson

Oyuncular: Michela Luci, Saara Chaudry, Amish Patel, Nicola Correia-Damude