RİMOLAR VE ZİMOLAR: KASABADA BARIŞ    3+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Türk sinema sektöründe pek de eşi benzeri olmayan özel bir yere sahip bir çocuk filmi.

“Rimolar ve Zimolar” tıpkı “Muppet Show” serisi gibi kuklalardan oluşturulmuş eğlenceli, rengarenk bir film.

Hikaye küçük bir çölle birbirinden ayrılan düşman iki toplumu oluşturan Rimolar ve Zimolar arasında geçmekte. Birbirlerine neden düşman olduklarını unutmuşlar bile. Her iki taraf da birbirlerine dair gerçek dışı hikayeler uydurmuşlar ve iki topluluğun çocukları da büyüklerinden bulaşmış bu korku ile yaşamaktalar.

Bir gün bir Zimo ailesi çölde piknik yaparken yeni çocuklarının içinde olduğu yumurtalarını kaybederler. Yumurtayı bulan Rimolu iki çocuk Minnik ve Bızdık, yavruyu kendi kasabalarına getirirler. Böylece iki topluluğun yıllar sonra karşı karşıya gelmesiyle sonuçlanacak olaylar silsilesi de başlamış olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İki kasaba da küçük bir yanlış anlaşılma yüzünden yıllarca birbirlerine düşman olmuşlar boşu boşuna. Önyargı, inat ve aşırı endişe yüzünden korku dolu yıllar yaşamışlar karşılıklı. Filmin doğru iletişimin altını çizdiği bu güzel teması son derece renkli tasarımlarla oluşturulmuş kuklalar ve başarılı dublajlarla işlenmekte. Pastel renklerle ve aydınlık sahnelerle süregiden bütün film 3+ çocuklar için gayet uygun. Film zaten vizyona çıktığında da ‘Genel İzleyici’ sınıfı almıştı. Diyalogları biraz daha komik olabilirdi doğrusu ama yine de Türkiye sinemasının çocuk filmleri türü içinde son derece önemli bir adım.

“Rimolar ve Zimolar”ın tamamı kuklalardan oluşan karakterlerine Yekta Kopan, Janset, Ezgi Mola, Hayko Cepkin’in de içinde yer aldığı harika bir dublaj kadrosu seslerini vermekte. Dublajlar çok başarılı ama kukla oynatıcılarının da müthiş bir emeği ve başarısı sözkonusu.  

Bu neşeli hayli renkli çocuk filmi “Rimolar ve Zimolar” iTunes’dan izlenebilmekte. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap