RAYA VE SON EJDERHA    7+

9 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Disney’den cesur bir genç kız hikayesi daha.

Etnik kökeni Güneydoğu Asya olan Raya’nın hikayesi çocuklara güven duygusunu ve kendi olmayı öğretiyor.
Hikayeye göre uzun zaman önce; fantastik bir Asya diyarı olan Kumandra’da insanlar ve ejderhalar uyum içinde birlikte yaşıyorlarmış. Ancak Druun olarak bilinen canavarlar ülkeyi tehdit edince, ejderhalar insanlığı kurtarmak için kendilerini feda etmişler. 500 yıl sonra, aynı canavarlar geri dönünce Raya adlı genç bir savaşçı kız son ejderha yani Sisu’yla hem ülkesini hem de babasını kurtarmak için yola koyulur. Bu yolculuğu sırasında tanıdığı insanlar ona birçok şey öğretirler. Raya’nın yıllar önce kaybettiği güven duygusunu kazanması için bir şansı daha vardır. Bu yolculuk sadece onu değil, birçok insanın da hayatını değiştirecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Akıcı ve eğlenceli bir hikayeye sahip olan film, yer yer izleyenleri ikilemlere düşürebiliyor, herkesin gözünden olayları değerlendirmemize sebep oluyor.. Herkes aslında ikinci bir şansı hak eder mi, Raya’nın asıl arayışı nedir bunları da öğreniyoruz.

“Raya ve Son Ejderha” tempolu bir şekilde başlayıp devam eden ama sizi yormayan animasyonlardan biri. Raya, ailesi için her şeyi yapmaya hazır güçlü bir kız. Bu yönden Moana’yı andırdığı için onu seven çocukların Raya karakterine de bayılacağına inanıyoruz. Disney son dönemlerde yeni filmlerindeki ana karakterlerinde uyguladığı ‘kimse kusursuz değildir’ imajını Raya üzerinde de uygulamış. Kendisi iç dünyasında çok fazla sorunları olan, bir o kadar da çekingen biri. Ama Raya aynı zamanda savaşçı ruhlu bir kız. Başına gelebileceklerden habersiz, düştüğü bu yolda birçok kötü adamla savaşıyor.

Bu anlamda aksiyon ağırlıklı bir animasyon filmi olduğunu vurgulayalım. Bubi tuzakları, kılıçlı savaş sahneleri ve etkileyici dövüş teknikleri ile küçük çocukları hem heyecanlandırıp hem de biraz korkutabilir. Raya’nın karşı karşıya geldiği Namaari de çok önemli bir karakter. İki genç kızın uğruna savaştığı değerler, filmin feminizm damarının ateşini iyice körüklüyor.

Yetişme tarzının ne kadar önemli olduğuna yapılan göndermeler etkileyici. Aynı zamanda kötü insanların içinde iyilik; iyi insanların içinde de kötülük olabileceğini de bize Asya kültüründe olan Yin / Yang inanışıyla sunuyor bir nevi. Dengeyi bulmak konusunda da son ejderha olan Sisu’nun sonsuz inancı ile Raya’nın güvensizliği karşı karşıya geliyor. Aslında çocuklara verdiği en önemli mesaj da bu: Verdiğimiz her karar doğru olmayabilir, lakin bizi biz yapan bu kararların sonuçlarıyla da yüzleşmekten çekinmemeliyiz.

Film, Disney+ platformunda Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

Emre balköse

28 Kasım 2022 Pazartesi

Kusursuz işçiliği ve animasyon tekniğiyle son yıllarda öne çıkan filmlerden biri. 2022 en iyi animasyon film adayı olup oscar ödülünü Encanto'ya kaptırmıştı. Karakterler son derece iyi ve dengeli kurulmuş. Tam anlamıyla iyi ve tam anlamıyla kötü karakterler yerine farklı eğitimler almış, farklı taraflarda yer almış ve farklı durumlarda farklı kararlar almış insanlar var. Aksiyonu bol eğlencesi yüksek. Evcil hayvan Tuktuk, bebek ve maymun çetesi, genç kaptan Boun ve iflah olmaz iyimser ejderha Sisu eğlenceyi hep yüksek tutuyor.7 uygun verilmiş. Endişe edilebilecek sadece Drunn adlı kötücül sisin çıktığı karanlık ve hafif gerilimli sahneler. Neyse ki uzun sürmüyor ve çok rahatsızlık vermiyor. Sonuç olarak gönül rahatlığıyla izlenebilecek kaliteli bir yapım. 7,5/10

HAYALLER DİYARI   9 +

7.5 /10

Aksiyonu bol, fantastik macera filminde bazı şiddetli ve karanlık sahneler mevcut. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Francis Lawrence

Oyuncular: Jason Momoa, Marlow Barkley, Chris O'Dowd, Kyle Chandler, Weruche Opia

BABAMIN EJDERHASI   6 +

7.5 /10

Ünlü bir çocuk kitabından uyarlanan sevimli ve çok pozitif bir animasyon. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Nora Twomey

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Gaten Matarazzo (ses), Dianne Wiest (ses), Ian McShane (ses), Alan Cumming (ses)

AYA SİHİRLİ YOLCULUK   6 +

6.5 /10

Cesaret ve hayal kurmak üzerine bir uzay masalı. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Ali Samadi Ahadi

Oyuncular: Jacob Banigan (ses), Stephan Benson (ses), David Daria (ses), Lilian Gartner (ses), Veronika Glatzner (ses)

HOPPER VE ÇILGIN ÇETESİ: BÜYÜK MACERA   6 +

6.5 /10

Cesaret gerektiren bir maceranın aksiyon dolu filmi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Ben Stassen, Benjamin Mousquet

Oyuncular: Danny Fehsenfeld (ses), Michael Ornstein (ses), Jordan Tartakow (ses), Dino Andrade (ses)