RATATUY    6+

9.4 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocukları Paris’te geçen, renkli, mesajları güzel ve farklı bir hikayenin içine sokmayı başarıyor.

Ailesi ve çevresindeki diğer farelerden farklı bir fare olan Remy’nin kendine özgü, hassas bir damak tadı vardır. Diğer fareler gibi çöpten beslenmeyi reddeder. Yemek yapma konusunda da yeteneklidir üstelik! Remy’nin yolu dünya çapındaki ünlü bir aşçının restoranına düştüğünde hayallerinin fırsatını yakalar.

Bu büyük restoranın ünlü aşçıbaşısı Gusteau öldükten sonra, onun yerine gelen hırslı ve uyuz aşçıbaşıya rağmen, mutfakta çalışan acemi delikanlıya yemek yapmasında yardım eder fare Remy! Genç oğlana yaptırdığı yemekler o kadar lezzetli olur ki bir süre sonra restoran dolup taşmaya başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Öncelikle Paris’te geçen filmin animasyon tekniği kusursuz. Özellikle Paris sokaklarında gerçekleşen yüksek tempolu takip sahnesi çok iyi. Bu teknik doygunluğa eşlik eden öykü de çok güzel, lezzetli ve tatminkâr. “Hayallerinin peşinden git” mesajını hem eğlenceli hem de zeki bir senaryoyla bir an bile sıkmadan veriyor film. Hikâyenin karakterleri son derece renkliler. Hele Anton Ego adlı bir yemek eleştirmeni var ki, onun sahnesinde eğlenmemek mümkün değil.

Remy bazı sahnelerde kesici aletlerin de içinde olduğu çok tehlikeli durumlar içinde kalabiliyor. Bazı aksiyon sahnelerinin ‘film icabı’ olduğunu da belirtmek gerek. Hikaye Paris’te geçtiği için şarap kadehleri ve yemeklerde şarap içeni insanlar görülebiliyor.  

6 yaşından büyük çocuklarınızla neşe içinde izleyebileceğiniz çok pozitif bir film. iTunes’tan izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Gökhan Kurttepe

15 Nisan 2021 Perşembe

Yaklaşık 10 yıl kadar önce izlediğim bir film. Film derin bir felsefesi olmasına rağmen bu felsefe yüzeyde gezinen komik, eğlenceli bazen de hüzünlü olaylar üzerinden anlatılıyor. Çocuğunuzla birlikte izlediğinizde sizin ve çocuğunuzun anladığı şeyler bambaşka olacaktır. O yüzeydeki olaylarla çok keyifli vakit geçirirken siz ise felsefeyi anlamaya çalışıp yorulmuş bir zihinle fimi bitirebilirsiniz.