RAISING DION (1. Sezon)    12+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

7 yaşında bir çocuğun süper kahraman olduğunu keşfetmesini anlatan akıcı bir dizi. 

Çocukların süper kahraman hikayelerine duydukları ilgi aşikar. “Raising Dion” çocuklara daha yakından bakan bir süper kahraman hikayesi. Çünkü ana kahramanı süper güçleri olduğunu keşfeden 7 yaşında bir çocuk.

Aynı isimli bir çizgi roman serisinden uyarlanan “Raising Dion” adlı bu Netflix dizisinde henüz 7 yaşında olan ve meteoroloji bilimi üzerine çalışan babasını gizemli bir kazada yaklaşık bir sene önce kaybetmiş olan Dion adlı bir çocuğun annesiyle yaşadığı hayatta kalma mücadelesini izliyoruz. Dion ve annesi Nicole yaşadıkları büyük kayıbın üzüntüsünü henüz atlatamamışken Nicole’un işinden olması ve Dion’da görünen bazı ‘doğaüstü’ değişiklikler onları bambaşka bir güçlüğün içine sürükler. Ailenin en büyük destekçisi Dion’un babasının yakın arkadaşı Pat vardır. Dion’un birtakım özel güçlerinin olduğu yavaş yavaş ortaya çıktıkça Nicole bunun farkedilmemesi için insanüstü bir çaba harcar. Ancak 7 yaşında ve bazı süper güçlere bir çocuğu kontrol edebilmek pek de kolay değildir ve üstelik babasının ölümüne sebep olan ve giderek dünya için bir tehdit oluşturmaya başlayan bir ‘kötülük’ adım adım Dion’a yaklaşmaktadır...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Raising Dion” genç çocuklarla izlenebilecek akıcı bir dizi. Dion’un yeni başladığı ilkokulda maruz kaldığı bazı zorbalıklarla mücadele etme çabası, bilime olan merakı, yürüme engeli olan yaşıtı bir kızla kurduğu arkadaşlık, annesine olan düşkünlüğü ve yardımsever tavırlarıyla çok olumlu bir karakter. Ancak her ne kadar ana kahramanı 7 yaşında bir çocuk olsa da aynı yaşlarda bir çocuk için endişe verici bazı gelişmeleri var dizinin. Mesela çocukların “yamuk adam” adını taktıkları kötü karakterin göründüğü bazı sahneler oldukça ürkütücü, ayrıca dizinin son birkaç bölümünde yaşanan bazı sürpriz gelişmeler de 12 yaş altı çocuklar için biraz erken olabilir.

Dion’un teyzesinin başka bir kadınla yaşadığı birliktelik 7. bölümde kendisini gösteriyor. Çocuklarla izlemeden önce onların bu konuda bilgilenmiş olmaları tercih edilebilir. Ayrıca ailenin yakın dostu olan Pat, Dion’un annesi Nicole’a beceriksizce kur yapmaya çalışıyor sık sık.

“Raising Dion” 9 bölümden oluşan türkçe dublaj desteğiyle de izlenebilen, pozitif mesajları bol, akıcı, heyecanlı bir aile dizisi ama belirttiğimiz bu özellikleri kulağınızın bir kenarında bulunsun. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: **
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap