PEPPA PIG    6+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Okul öncesi çocuklar için hazırlanan eğitici çizgi dizinin bazı özellikleri tartışmalı.

“Peppa Pig” çizgi dizisi hem ilgiyle hem de tedirgince yaklaşılan ve tüm dünyada ilgi gören büyük bir marka aynı zamanda. Anne, baba ve iki çocuk domuzdan oluşan ailenin kız çocuğudur Peppa. Sürekli çikolatalı kek yemek isteyen erkek kardeşi George ile birlikte çevrelerindeki birçok şeyi keşfediyorlar, her çocuğun yaşadıkları birçok sorunu, oyunları, ilişkileri ve tecrübeleri onlar da deneyimliyorlar. Ortalama 5’er dakikalık bölümler eşliğinde yıllardır da devam etmekte.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Peppa Pig” 3+ erken dönem yaştaki çocuklar için yapılmış, göz ve beyin dostu, şiddet içermeyen, öğretici, eğitimci bir çizgi dizi olarak tasarlanmış. Ancak özellikle de ilk sezonundan sonra ebeveynlerin bazılarının şikayetleriyle dikkat çeken ve bazı uzmanların da araya girdiği bir tartışmanın da sahibi.

Gerçekten birçok bölümünde, özellikle de ilk sezonda son derece eğitici, yumuşak, tertemiz hikayeler anlatılıyor. Ancak sonraki sezonlarda küçük çocuklar özellikle Peppa’nın bazı huysuzluklarını da taklit etmeye başlıyorlar.

Bazı kız çocuklarının Peppa’yı taklit ederek patronluk tasladıkları ve zaman zaman da tavırlarının kabalık boyutuna vardıklarından bahseden ebeveynler var. Daha küçük çocukların Peppa gibi domuz homurdanma seslerini de taklit ettiği bildiriliyor. Peppa’nın, babasının göbeğiyle ya da şişmanlığıyla alay etmesi, babaya karşı takındığı bazı olumsuz tavırları (ona sık sık ‘şapşal baba’ demesi), erkek kardeşini diğer kız arkadaşlarıyla oynarken sürekli uzaklaştırması, bazı tavırlarıyla etrafındakilere patronluk taslaması bazı ebeveyn ve uzmanların eleştiri konusu...

Peppa’nın yaşı küçük ama lider bir kişiliği var, kendine güveni tam ve öğrenmeye meraklı bir karakter  ancak yine de onun yukarıda bahsettiğimiz özellikleri yüzünden çocuklar için iyi bir rol model olup olmadığından emin olunamıyor. Bazı çocuklar onun mini olumsuzluklarından pek etkilenmiyor görünseler de diğer yönde örnekler de bulunmakta. Ayrıca bazı uzmanlar da çok uzun sürelerle izlenmesinin küçük çocukların beyinlerine pek de iyi gelmeyeceği uyarısında bulunmuş.

Bizce bazı bölümleri oldukça tatlı, eğitici ve olumlu mesajlar içermekte. Hikayeler basit, kolay anlaşılır ve bazı hikayeler de gerçekten eğlenceli. Hatta ingilizce eğitimi için bile kullanılabilir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz ebeveyn şikayetleri ve özellikle de Avrupa’da dizinin olumsuz etkileri üzerine yazılmış tonlarca da uzman görüşü ve makale var.

Netflix'in dışında Youtube'da da kendi resmi kanalından izlenebilmekte...

Aynı temalarda dolaşan iki okul öncesi dizisini de önerebiliriz: “Kaplan Daniel’ın Dünyası” ve “Puffin Rock” gibi dizilerin de varlığını hatırlatmış olalım bu vesileyle... * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: -
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

ŞİRİNLER 2   6 +

5.5 /10

Yer yer ilkinden daha eğlenceli ama genel olarak yine hafif bir aksiyon-komedi seyirliği. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Raja Gosnell

Oyuncular: Neil Patrick Harris, Jayma Mays, Katy Perry (ses), Hank Azaria, Brendan Gleeson

RIO 2   6 +

6.5 /10

İlk filmin renkli görüntülerle süslü dinamik yapısını aynen sürdürüyor devam filmi. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Carlos Saldanha

Oyuncular: Jesse Eisenberg (ses), Anne Hathaway (ses), Jemaine Clement (ses), Jamie Foxx (ses)

TÜM ENGELLERİ AŞMAK   9 +

7.0 /10

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış oldukça ilham verici ve keyifli bir aile filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Sean Cisterna

Oyuncular: Ana Golja, Jennifer Beals, Sarah Fisher, Asha Bromfield, Robbie Graham-Kuntz

BEBEK BAKICILARI KULÜBÜ   10 +

7.6 /10

Netflix’in çocuk dizisi “Bebek Bakıcıları Kulübü” daha önce de dizi olarak uyarlanmış kitap serisinin yeni ve modern bir uyarlaması. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Lucia Aniello

Oyuncular: Sophie Grace, Momona Tamada, Shay Rudolph , Malia Baker, Alicia Silverstone