OYUNCAK HİKAYESİ    5+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Animasyon sinemasına yeni anlamlar ve yeni teknolojiler katan ünlü “Toy Story” filmi, Pixar Animasyon Stüdyoları ve Disney ortaklığında gerçekleştirilmişti. Filmde kullanılan teknoloji öylesine yeni ve heyecan vericiydi ki 1995 yılında film özel Oscar ödülü aldı. Ayrıca “Oyuncak Hikayesi” gösterildiği tüm ülkelerde o yılın en çok gişe hasılatı yapan filmlerinden biri oldu.

Hikaye bir erkek çocuğunun oyuncakları çevresinde gerçekleşiyor. Bu herkese bir yerlerden tanıdık gelebilecek oyuncaklar etrafta insanlar olmadığı zaman birbirleriyle konuşup hareket edebilmekteler. Andy’nin oyuncakları arasında en değer verdiği Woody adlı bir oyuncak kovboydur. Woody, diğer oyuncaklarla beraber mutlu bir şekilde yaşamaktadır. O ömür boyunca Andy’nin en sevdiği oyuncağı olacağını düşünmektedir. Ancak yine de tüm oyuncaklar –içten içe Woody de dahil- Andy’nin her doğumgününde ve yılbaşlarında Andy’e gelen yeni oyuncakları büyük bir heyecan ve gerilimle gözlerler. Korktukları şey Andy’e kendilerini unutturacak daha yeni ve iyi oyuncaklardır. Woody bunu pek dert etmiyor görünümündedir ancak beklenen olay onun başına gelir. Yeni ve popüler oyuncak “Uzay Polisi” Buzz Işıkyılı Andy’e annesi tarafından hediye edilince Woody’nin saltanatı bir anda düşer. Andy’nin yeni gözde oyuncağı Buzz’dır artık. Ancak Buzz kendisinin oyuncak olduğunu düşünmemekte, gerçekten de bir uzay polisi olduğunu sanmaktadır. Bu arada Woody de tekrar Andy’nin en sevdiği oyuncak olması için Buzz’ı ortadan kaldırmaya çalışır. Ancak bu hırsı onun da başının derde girmesine yol açar. Bu durumdan kurtulabilmek için Woody ve Buzz arkadaşlık içinde işbirliği yapmak zorundadırlar. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Oyuncak Hikayesi” tüm övgü dolu sözleri hak eden, bir kere izlenince unutulması mümkün olmayan, dünyanın en iyi çocuk filmlerinden biri. Üstelik sadece çocuklara değil yetişkinleri de yakalamayı başarıyor. Elbette arkadaşlık ilişkilerinde dürüstlüğün önemi, kıskançlığın ve yersiz önyargıların yarattığı beyhude anlaşmazlıklar çok güzel anlatılıyor. Aynı zamanda bütün oyuncakların güzel bir amaç uğruna birlik olması, takım çalışmasının önemine vurgu yapmakta. Woody’nin şişkin egoları, film sırasında yaşadıkları sayesinde normale döner ve Woody ‘tevazu’ kavramını öğrenir.

Ayrıca bütün “Oyuncak Hikayesi” filmleri çocukların oyuncaklarına değer vermesine, onları fazla hırpalamamalarını da neden olmakta.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar *

Şiddet / Korku öğesi *
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

BELLE VE SEBASTIAN   9 +

7.5 /10

Doğaya, cesaret ve dostluğa vurgu yapan iyi çekilmiş bir çocuk filmi. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Nicolas Vanier

Oyuncular: Félix Bossuet, Tchéky Karyo, Margaux Chatelier, Dimitri Storoge

SEBASTIAN: SEVGİLİ DOSTUM   9 +

6.8 /10

İlk filme göre biraz daha düz bir hikayeye sahip olsa da yine keyifle izlenen bir aile filmi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Christian Duguay

Oyuncular: Félix Bossuet, Tchéky Karyo, Thierry Neuvic, Margaux Chatelier

DUYGULARIN RENGİ   12 +

7.5 /10

Eşitlik ve arkadaşlık üzerine duygusal, güzel duygular veren pozitif bir film. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Tate Taylor

Oyuncular: Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer , Jessica Chastain, Bryce Dallas Howard, Sissy Spacek

VAHŞETİN ÇAĞRISI   8 +

7.0 /10

Dünyaca ünlü eserin yeni uyarlaması etkili bir büyüme hikayesi anlatıyor. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Chris Sanders

Oyuncular: Harrison Ford, Cara Gee , Karen Gillan, Dan Stevens, Bradley Whitford