OYUNCAK HİKAYESİ    5+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Animasyon sinemasına yeni anlamlar ve yeni teknolojiler katan ünlü “Toy Story” filmi, Pixar Animasyon Stüdyoları ve Disney ortaklığında gerçekleştirilmişti. Filmde kullanılan teknoloji öylesine yeni ve heyecan vericiydi ki 1995 yılında film özel Oscar ödülü aldı. Ayrıca “Oyuncak Hikayesi” gösterildiği tüm ülkelerde o yılın en çok gişe hasılatı yapan filmlerinden biri oldu.

Hikaye bir erkek çocuğunun oyuncakları çevresinde gerçekleşiyor. Bu herkese bir yerlerden tanıdık gelebilecek oyuncaklar etrafta insanlar olmadığı zaman birbirleriyle konuşup hareket edebilmekteler. Andy’nin oyuncakları arasında en değer verdiği Woody adlı bir oyuncak kovboydur. Woody, diğer oyuncaklarla beraber mutlu bir şekilde yaşamaktadır. O ömür boyunca Andy’nin en sevdiği oyuncağı olacağını düşünmektedir. Ancak yine de tüm oyuncaklar –içten içe Woody de dahil- Andy’nin her doğumgününde ve yılbaşlarında Andy’e gelen yeni oyuncakları büyük bir heyecan ve gerilimle gözlerler. Korktukları şey Andy’e kendilerini unutturacak daha yeni ve iyi oyuncaklardır. Woody bunu pek dert etmiyor görünümündedir ancak beklenen olay onun başına gelir. Yeni ve popüler oyuncak “Uzay Polisi” Buzz Işıkyılı Andy’e annesi tarafından hediye edilince Woody’nin saltanatı bir anda düşer. Andy’nin yeni gözde oyuncağı Buzz’dır artık. Ancak Buzz kendisinin oyuncak olduğunu düşünmemekte, gerçekten de bir uzay polisi olduğunu sanmaktadır. Bu arada Woody de tekrar Andy’nin en sevdiği oyuncak olması için Buzz’ı ortadan kaldırmaya çalışır. Ancak bu hırsı onun da başının derde girmesine yol açar. Bu durumdan kurtulabilmek için Woody ve Buzz arkadaşlık içinde işbirliği yapmak zorundadırlar. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Oyuncak Hikayesi” tüm övgü dolu sözleri hak eden, bir kere izlenince unutulması mümkün olmayan, dünyanın en iyi çocuk filmlerinden biri. Üstelik sadece çocuklara değil yetişkinleri de yakalamayı başarıyor. Elbette arkadaşlık ilişkilerinde dürüstlüğün önemi, kıskançlığın ve yersiz önyargıların yarattığı beyhude anlaşmazlıklar çok güzel anlatılıyor. Aynı zamanda bütün oyuncakların güzel bir amaç uğruna birlik olması, takım çalışmasının önemine vurgu yapmakta. Woody’nin şişkin egoları, film sırasında yaşadıkları sayesinde normale döner ve Woody ‘tevazu’ kavramını öğrenir.

Ayrıca bütün “Oyuncak Hikayesi” filmleri çocukların oyuncaklarına değer vermesine, onları fazla hırpalamamalarını da neden olmakta.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar *

Şiddet / Korku öğesi *
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

SEVİMLİ CANAVARLAR ÜNİVERSİTESİ   6 +

7.0 /10

İlk film kadar parlak olmasa da keyifle izlenen bir Pixar animasyonu daha. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Dan Scanlon

Oyuncular: Billy Crystall (ses), John Goodman (ses), Steve Buscemi (ses), Helen Mirren (ses), John Krasinski (ses)

SEVİMLİ CANAVARLAR   7 +

8.0 /10

Farklı, renkli, komik ve sevimli bir film ama çabuk korkan çocuklara dikkat. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2001

Yönetmen: Peter Docter

Oyuncular: John Goodman (ses), Billy Crystal (ses), Mary Gibbs (ses), Steve Buscemi (ses), James Coburn (ses)

KAPTAN DÜŞÜKDON: DESTANSI İLK FİLM   7 +

6.0 /10

Popüler bir çocuk kitapları serisinden uyarlanan filmde biraz fazla ‘hafif mizah’ kullanılmış. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: David Soren

Oyuncular: Kevin Hart (ses), Thomas Middleditch (ses), Ed Helms (ses), Nick Kroll (ses)

KÜÇÜK DAL   7 +

6.0 /10

Norveç’in ünlü çocuk kitapları serisinden uyarlanan filmlerin ilki. Devamı

Süre: 74 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Åsleik Engmark

Oyuncular: Adrian Grønnevik Smith, Åsleik Engmark, Pernille Sørensen