ÖFKELİ PATİLER: HANK EFSANESİ    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kediler şehrinde samuray olmaya çalışan bir köpeğin macerası..

En büyük hayali Samuray olmak olan köpek Hank, zalim yönetici kedi Ika Chu tarafından bir kedi kasabasına atanır. Ika Chu’nun amacı bu kasabayı yok etmektir. Burada kediler tarafından dışlanmasına rağmen iyi bir samuray olma mücadelesi verir. Gönülsüz öğretmeni Jimbo eski bir samuraydır fakat işler beklenenden farklı gelişir. Hank kedileri bir saldırıdan kurtarır fakat aslında bilmediği bir sır vardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Öfkeli Patiler: Hank Efsanesi” sadece çocuklar için değil yetişkinler için de keyifli bir animasyon. Film, tabiri caizse ırkçılığa maruz kalan bir köpeğin hikayesini anlatıyor. Hank hevesli ama bir o kadar da uçarı bir karakter. Öğrenmek için sabretmeyi bilmiyor ve tamamen farklı bir zihniyete ihtiyacı var. Bu yönden bakılınca bize “Kung Fu Panda” serisini anımsatıyor diyebiliriz.

Filmin kötü karakteri Ika Chu’ya gelecek olursak, kendisi bencilliği ve egoyu temsil etmekte. Ika Chu aynı zamanda Hank’in kediler tarafından kabul görmesine engel olmak için türlü planlar yapıyor. Güzel bir aksiyon animasyonu olsa da filmde savaş sahnesi epey fazla ve karakterlerin içki benzeri içecekler içtikleri de görünmekte. Ama aslında bu sahnelerin olmasının da sebebi çocuklara alkolün kötü bir şey olduğunu göstermek... Hank’in öğretmeni Samuray Jimbo aslında alkol bağımlılığını temsil ediyor çünkü. İlerleyen sahnelerde kendisinin alkolik olması yüzünden halkını savunamadığını izliyoruz.

Ayrıca filmde cinsiyetçilik ve ırkçılığa fazlasıyla değinilmekte. Sorumluluk alma ve kibirli olmamak konusunda ders verici niyetler taşıyan sahneler de mevcut. Yer yer popo esprileri yapılıyor olsa da çocuklar için de keyifli bir mizah anlayışı var.

Netflix, filmi 10+ üzeri izleyici için uygun olarak sınıflandırılmış. Bizce de şiddet sahneleri nedeniyle gayet makul bir sınıflandırma. * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: ***
Alkol-sigara kullanımı: ***
Samuray olma isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

ÖFKELİ PATİLER: HANK EFSANESİ   10 +

7.0 /10

Kediler şehrinde samuray olmaya çalışan bir köpeğin macerası. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Chris Bailey, Rob Minkoff, Mark Koetsier

Oyuncular: Michael Cera (ses), Samuel L. Jackson (ses), Ricky Gervais (ses), Mel Brooks (ses), Kylie Kuioka (ses), Michelle Yeoh (ses)

ŞEMPANZE   7 +

7.0 /10

Bir yavru şempanzenin dokunaklı ve samimi büyüme hikayesi Afrika’da büyük bir yağmur ormanında yaşayan Oscar adlı bir yavru şempanzenin büyüme hikayesini izliyoruz bu duygusal belgeselde. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Alastair Fothergill, Mark Linfield

Oyuncular: Tim Allen (anlatıcı)

ÇOCUK KALBİ   6 +

6.0 /10

Mesajlarını çok göstererek ve biraz da fazla dramatize ederek veren bir yerli yapım. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Sinan Biçici

Oyuncular: İlker Aksum, Alihan Türkdemir, Eser Eyüboğlu, Arda Onday, Asya Türker

AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (Netflix dizi)   11 +

7.0 /10

Ünlü animasyon dizinin Netflix uyarlamasında genç izleyiciler için hikayenin şiddeti biraz arttırılmış. Devamı

Süre: 55 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Albert Kim

Oyuncular: Gordon Cormier, Kiawentiio, Ian Ousley, Dallas Liu, Daniel Dae Kim