MUCİZE: UĞUR BÖCEĞİ İLE KARA KEDİ (FİLM)    9+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Fransız yapımı animasyon dizisi bu sefer parlak bir sinema filmiyle karşımızda...

Disney+’ta ve Netflix’te izlenebilen “Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi”nin bu ilk sinema filmi, dizinin çok sempatik ana karakterlerinin başlangıç hikayesini anlatıyor. Babası ve annesi kendi hallerinde bir fırın işleten utangaç, özgüven sorunu yaşayan, biraz da ürkek bir yaradılışa sahip genç bir kız olan Marinette, okulun en popüler ve şımarık kızı tarafından da zorbalığa maruz kalmaktadır üstelik. Diğer yandan zengin babasının ilgisizliği yüzünden annesini kaybetmiş olmanın yasını bile tam tutamayan aynı okuldaki Adrien da çok mutsuz ve yalnızdır. Adrien’ın moda tasarımcısı babası Gabriel oğluyla ilgilenmek yerine, karısının öldüğünü hiç kabullenememekte ve onu yeniden diriltmenin yollarını aramaktadır.

Marinette bir gün evine dönerken hayatını kurtardığı gizemli bir adam ona büyülü bir takı verir. Bu takı sayesinde Marinette bir süper kahramana dönüşür. O artık ‘Uğur Böceği’dir. Bu takının bir de çifti vardır. O da Adrien’ı bulur. Adrien da Kara Kedi adlı bir süper kahramandır. Birlikte Paris’in başına musallat olan Gabriel’ın kaos planına karşı mücadele edip şehri korumaya çalışırlar. Bu arada birbirlerine de aşık oluyorlardır ama maskeleri yüzünden aslında birbirlerini okuldan da tanıdıklarını farkedemezler...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Dizide de romantik bir açı vardı doğrusu ama film, hem müzikal olmasıyla hem de öyküsünde ikili arasındaki bu çekim kuvvetine fazla yer ayırdığından çok daha romantik olmuş doğrusu. Hem Marinette hem de Adrien çok sevimli karakterler. Özellikle Marinette’in kendine güvensizliği, ürkekliğinden kurtulma çabası kız çocukları için değerli. Bu konuda kendisiyle sürekli mücadele eden Marinette film boyunca bunu aşmaya çalışıyor. Bu anlamda film birçok kız izleyiciye kendi potansiyellerini farketmelerini, daha cesur olabileceklerini öğütlüyor. Marinette ile Adrien arasında da tam bir cinsiyet eşitliği kurulmuş. Kötülüğe karşı ancak birlikte mücadele ederek başarılı olabileceklerini keşfediyorlar. Kimse kimseden daha üstün değil.

Filmin animasyon tekniği dizidekinden katbe kat iyi olmakla birlikte, müzikal olarak da oldukça başarılı. Melodik yapıları akılda kalıcı bazı şarkılar var ama birkaç tanesi de hikayenin ritmini bozmuyor değil. Paris de hikayeye çok güzel yedirilmiş. Aksiyon sahneleri heyecanlı ve ilgi çekici. Orijinal dizinin birçok bölümü bu kadar akıcı değildi doğrusu. Nesneler, kostümler alabildiğine parlak. Ancak Adrien karakteri dizide bu kadar mutsuz değildi. Filmin bazı bölümleri onun depresifliği yüzünden bir parça zarar görüyor.

Sinemalarımıza 6+ yaş sınıfıyla gelmiş film ancak içerdiği yoğun romantizm ve çocukların yaşadıkları büyük tehlikeler yüzünden bizce 9+ daha uygun... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ***

  


Yorum Yap