MOTOWN BÜYÜSÜ    4+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

"Beat Bugs" ile birlikte çocuklara müzikal ziyafet de sunan faydalı bir animasyon dizi. 

Yine Netflix’den izlenebilen ve Beatles şarkılarından oluşturulmuş hikayelerle yürüyen başarılı animasyon dizi Beat Bugs'ın yaratıcılarının ürettiği başka bir animasyon dizisi “Motown Büyüsü” (Motown Magic) de aynı mantıkla yapılmış nefis bir çizgi dizi.

1960 ve 70’lerde birçok ünlü şarkıcı ve şarkının çıkışına vesile olmuş müzik şirketi Motown’ın şarkı arşivindeki unutulmaz klasiklerinden seçilmiş şarkılar, her bölümün ana temasını oluşturuyor. Dizinin ana kahramanı ise Motown adlı şehirde, müze görevlisi olan babası, pastane işleten annesi ve kız kardeşi Ella ile yaşayan 8 yaşındaki Ben adlı ilkokul öğrencisi. Büyükanne ve büyükbabası da sık sık hikayeye girmekte. Ayrıca Ben’in Angie ve Mickey adlı iki yakın arkadaşı daha var. Hayal dünyası çok geniş bir çocuk olan Ben, büyükannesinin yardımıyla bulduğu sihirli bir fırçayla Motown’ın müzikle dolu fantastik dünyasını keşfediyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Her bölümde Ben arkadaşlarıyla birlikte özgüvenini ve kişiliğini tamamlayacak pek çok olay yaşıyor. Batıl inançların ne kadar gereksiz olduğundan tutun, dedikodunun ne kadar kötü olduğuna; farklı aile tiplerinden farklı kişiliklerdeki çocuklarla geçinmeye kadar geniş bir yelpazede pozitif mesajlar veriliyor.

Ne anlatılırsa anlatılsın, dizinin bütün mekanları notalarla, müzik enstrümanlarıyla ve kalp imgeleriyle dolu. Zaten Ben ve ailesinin soyadı da “Love”. Her bölümde çocukların yaratıcılığına katkı sağlamaya çalışılıyor, kültür ve sanatla daha yaratıcı fikirler üretmeleri teşvik ediliyor.  

Dizinin mekan ve karakter tasarımları çok sevimli ve zengin. Müzikler zaten muhteşem. Türkçe dublajı da başarılı, ancak şarkı sözleri ingilizce. Zaten türkçeleştirilmeleri pek kolay şarkılar da değiller.

Anlattığı hikayelerin tam olarak anlaşılabilmesi için izleyecek çocukların en az 4 yaşında olması iyi olur. 15’er dakikalık bölümlerden oluşan animasyon dizinin 25’er bölümden oluşan iki sezonu da Netflix’den izlenebiliyor. Ailece izlemenizi özellikle tavsiye ederiz.  


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğeleri  -
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli   -


Yorum Yap

FARE ŞEHRİ  

7,0 /10

“Kuzular Firarda” ve “Tavuklar Firarda” gibi hit filmleriyle de tanınan Aardman Stüdyoları’nın 2006 yapımı filmi “Fare Şehri” renkli ve yaratıcı bir film. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: David Bowers, Sam Fell

Oyuncular: Hugh Jackman (ses), Kate Winslet (ses), Ian McKellen (ses), Jean Reno (Ses)

ERMİŞ  

7,0 /10

Lübnan asıllı ressam, şair ve filozof Halil Cibran’ın tüm dünyada en çok bilinen eseri “Ermiş” (The Prophet) bizde de çok sevilir. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Roger Allers, Tomm Moore, Bill Plympton, Nina Paley

Oyuncular: Liam Neeson (ses), Salma Hayek (ses), Quvenzhané Wallis (ses), John Krasinski (ses), Frank Langella (ses), Alfred Molina (ses)

MUCİZELER PARKI  

6,5 /10

“Mucizeler Parkı”nın hikayesinin çıkış noktası “Komşum Totoro”ya çok benziyor aslında. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Dylan Brown

Oyuncular: Sofia Mali (ses), Jennifer Garner (ses), Mila Kunis (ses), Matthew Broderick (ses), Brianna Denski (ses)

TINKER BELL  

6,5 /10

“Tinker Bell” küçük kız çocukları için yapılmış, çok kompleks bir hikayesi olmayan bir animasyon. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Bradley Raymond

Oyuncular: Mae Whitman (ses), Kristin Chenoweth (ses), Raven-Symoné (ses), Lucy Liu (ses), America Ferrera (ses)