LUKA    6+

8.1 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İnsanın içini ısıtan bir özgüven kazanma ve arkadaşlık hikayesi.

Pixar Animasyon Stüdyosu, sadece teknik kalitesiyle değil yaratıcı karakter tasarımlarıyla da çocukların (ve büyüklerin) ilgisini çeken filmlere imza atmayı sürdürüyor.

1950’li yıllarda bir İtalyan kasabasının kıyısında, denizin altında, kasabalıların varlıklarını bildikleri ama bir türlü yakalayamadıkları deniz canavarlarının yaşadığı bir evren vardır. Orada anne-babası ve büyükannesiyle yaşayan genç bir deniz canavarı olan Luka, günlerini küçük balık sürülerine çobanlık yaparak geçirmektedir. Ancak bir gün tanıştığı yaşıtı Alberto onu karaya çıkmaya cesaretlendirir. Luka ve Alberto karaya çıktıklarında insan çocuklara dönüşürler ve etraflarındaki dünyayı keşfetmeye başlarlar. Dünyanın yüzeyindeki hayatın inanılmaz güzelliğine şahit olan iki arkadaş, hayallerine ulaşmak için birlikte mücadele etmeye karar verirler. İlk hedefleri insan kasabasına gitmek olur. Orada babasıyla yaşayan bir kız çocuğu olan ve yerinde duramayan Giulia ile tanışırlar. Hedefleri kasaba0da düzenlenen bir yarışmayı kazanmak ve kazandıkları parayla da bir ‘vespa’ satın almaktır. Önlerinde keşfedilmeyi bekleyen kocaman bir dünya vardırr çünkü!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Son yıllarda çocukların bireysel özgürleşmelerine önem verilmesi gerektiğini söyleyen; özgüvenlerini arttırmanın yollarını, etraflarındaki insanlardan farklı olmaktan ya da görünmekten korkmamalarını anlatan çok büyüme hikayesi yapılıyor. “Luka” da ‘büyüme’yi denizden çıkmış balık metaforuna bağlayarak ele alan sevimli bir film olmuş. Ancak çocuklarımızla bu filmi izlerken arada ince bir çizginin olduğunu da konuşmak gerekiyor. Zira Luka’nın evinden kaçması çocuğa dikkatle anlatılması gereken bir mesele. Zaten karaya çıkan anne-baba da, yaşananların sonrasında çocuklarını dinleyerek örnek bir uzlaşmaya varıyorlar.

“Kayıp Balık Nemo” ve “Küçük Deniz Kızı” gibi filmlerle kardeş sayılabilecek “Luka”, bizi güneşli küçük bir İtalyan sahil kasabasının sakin güzelliğine götürerek ruhumuzu okşuyor. Luka ve Alberto’nun giderek kardeşliğe dönüşen samimi arkadaşlığı da içimizi ısıtıyor. Gerçek dostluğun değerine vurgu yapan film akran zorbalığının ve farklı olandan korkmanın, ayrımcılığın mantıksızlığına da dokunuyor.

Luka ve Alberto yarışmaya hazırlanırken kendilerini yaralayabilecekleri bazı küçük tehlikeli durumların içinde kalıyorlar. Zorba bir çocuk bazen kavga çıkarıyor, bir sahnede de çocuklara yumruk atıyor. Korku öğesi de yok denecek kadar az.

Film ülkemizde 6A almış. Yani 6 yaş altındaki çocukların mutlaka aileyle izlemesi gerektiği belirtiliyor böylelikle. Yine de 5 yaş altındaki çocukların hikayenin bazı kıvrımlarını doğru algılayamaması mümkün... * Burak Göral    


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Vespa isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

Duygu

16 Ağustos 2023 Çarşamba

Filmin daha başından yalanla başlaması ve çocuğun büyüklerinin de onu kurtarmak için yalana başvurması pek hoşuma gitmedi. Çok fazla izlemeden kapattık.