KÜÇÜK DENİZ KIZI    7+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hans Christian Andersen’in bir masalından uyarlanan bu Disney klasiğinde güzeller güzeli deniz kızı Ariel’in asil bir prense olan aşkı yüzünden kandırılması anlatılır.

Denizlerin kralı Triton denizaltı krallığını bir düzen içinde yönetirken ergen yaştaki kızı Ariel’e yüzeye çıkmamasını ve insanlarla iletişime geçmemesini sıkı sıkı tembih eder. Oysa Ariel meraklı mizacına yenik düşerek sık sık yüzeye çıkar ve gözlemlediği insanlara özenir. Bir fırtınada kurtardığı Eric adlı prense âşık olan Ariel deniz cadısı Ursula’yla bir anlaşma yapar. Eric’le mutlu olabilmek için insan olmak ister. İki bacak karşılığında güzel sesini vermeye hazırdır. Ancak üç gün içinde Eric’i bulup onu öpmelidir. Bu olamazsa sonsuza dek Ursula’nın kölesi olacaktır. Ama Ursula hile yapmayı bırakmayacaktır. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ariel’in inatçılığı, cesareti ve kararlılığı kız çocukları için doğru örnek teşkil edebilir. Hatta kızınızla Ariel’in bu kadar güçlü bir kız karakter olmasına rağmen, yaptığı büyük hatayı (Ursula’yla hiç adil olmayan bir anlaşma yapması) tartışabilir, onunla güzel bir sohbetin kapısını açabilirsiniz. Tabii ki kız çocuklarına bu film üzerinden anlatılacak çok konu var. “Kandırılmak” üzerine konuşabilirsiniz mesela. Ursula’nın neden o kadar kötü olduğunu, sahip olunan yeteneklerin ne kadar önemli olduğunu da anlatabilirsiniz. Mağrur ve güçlü biri olmanın önemini de... Yani aslında tam bir anne-kız paylaşımı bu film. Diğer yandan Ariel'in babası da kızına karşı aşırı korumacı. Bu aşırı korumacılık bazen çocukları nasıl da mutsuz edip hata yapmaya yönlendirmekte... Hikayenin ebeveynlere de bu yönde bir mesajı var yani...

Evet "Küçük Deniz Kızı"nda bir erkekle mutlu beraberlik yaşamayı arzulayan ve onu bulup öpmek zorunda olan genç bir kız var! Ailece izlenmesi daha keyifli olacaktır. Orijinal masalın mutsuz finali çocukların morali bozulmasın diye değiştirilmiş filmde, bazı yan komik öğeler eklenmiş ve pek de güzel müziklerle donatılmış.

“Küçük Deniz Kızı” ülkemizde dublajla desteklenmiş olarak Disney+'ta izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  - 
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *


Yorum Yap

BAY KLEKS’İN AKADEMİSİ   10 +

4.0 /10

Polonya usulü bir Harry Potter taklidi. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Maciej Kawulski

Oyuncular: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Sebastian Stankiewicz, Agnieszka Grochowska

YILDIZ UNICORN THELMA   7 +

7.0 /10

Keyifli ve parıltılı bir müzikal animasyon. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Jared Hess, Lynn Wang

Oyuncular: Gülçin Ergül (ses), Brittany Howard (ses), Will Forte (ses), Jon Heder (ses), Betsy Sodaro (ses)

KUNG FU PANDA 4   7 +

6.5 /10

8 sene sonra gelen devam filmi çocuklar için yine eğlenceli. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mike Mitchell

Oyuncular: Jack Black (ses), Okan Yalabık (ses), Bryan Cranston (ses), Awkwafina (ses), Dustin Hoffman (ses), Viola Davis (ses)

HAYDİ TUT ELİMİ   5 +

7.5 /10

Güldüy Güldüy ekibinden yine bol pozitif mesajlı güzel bir hikaye sunan iyi bir aile filmi. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Tuğçe Soysop

Oyuncular: Nil Özdemir , Ali Kerem Çömez , Işıl Yücesoy, Sevinç Erbulak, Erhan Yazıcıoğlu, Coşkun Demir