KÜÇÜK DAL    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Norveç’in ünlü çocuk kitapları serisinden uyarlanan filmlerin ilki...

Norveç’te oldukça sevilen bir çocuk kitapları serisi olan “Knerten” (yazarı Anne-Cath Vestly), maddi sıkıntıları yüzünden şehirden taşraya taşınan ailesiyle yaşayan Junior’ın maceralarını anlatır. Annesi, babası ve ağabeyiyle taşındıkları bu sessiz sakin kasabada küçük çocuğun hiç arkadaşı yoktur. Babası iç çamaşırı satıcısıdır ve bu duyulmaya başlayınca okuldaki diğer çocuklar da Junior’la alay etmeye başlamıştır.

Tam bugünlerde tesadüfen küçük bir ağaç dalı bulur ve onu kendine arkadaş edinir; hatta Twigson ismini verdiği bu küçük dalla konuşmaya da başlar. Bu dal da zaten insana benzeyen şekliyle pek de şamatacı bir karaktere bürünüz Junior sayesinde... Yalnızlığına ve ailesinin maddi sorunlarına bu ağaç dalından arkadaşının da katkısıyla bir çözüm bulmaya çalışır…


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Küçük Dal” (Knerten) Norveç’te çok ilgi görmüş, hatta ülkesinde “En İyi Çocuk Filmi” ödülü de kazanmış bir film. Ama dikkat etmek gerek, Kuzey Avrupa ülkelerinin çocuk yetiştirmeye bakışı diğer ülkelere biraz daha serbest ve özgürlükçüdür.

Filmde bazı çocukların bir parça ürkebileceği kimi detaylar bulunuyor. Hayal dünyası çok zengin bir çocuk olan Junior genellikle gerilim öğeleriyle başlayan neyse ki sonu komik biten bazı durumlar hayal ediyor.  Bir sahnede geçirdiği ateşli hastalık yüzünden bazı ürkünç kabuslar da görüyor.

Junior’ın annesi aile bütçesine katkı sağlamak için kasabanın hemen dışındaki markette çalışmaya başlar. Junior topladığı şişeleri markete götürüp depozitolarını biriktirmeye çalışır. Ancak bir süre sonra teslim ettiği şişeleri bakkaldan tekrar çalıp tekrar getirmeye başlayınca dükkanın sahibi onu yakalar. Bu sahnede onun yaptığının yanlış olduğunu çocuğunuza açıklamalısınız. Junior saçını kestiren ağabeyine bir sahnede “tam bir aptala benzemişsin” diyor. Başlarda bir sahnede de Junior annesinin bir sütyen denediğini ve babasıyla konuştuğunu görüyor. Açık bir sahne yok, anneyi sırtından sütyen askılarıyla görüyoruz. Finalde de Junior’un ağabeyi genç bir kızla flört ediyor. Junior tesadüfen onlarında küçücük bir öpüşme sahnesini görüyor.

Film gösterime girdiği Norveç ve Hollanda’da ‘Genel İzleyici’ sınıfı almıştı. Ama bizce 7+ daha doğru olacaktır. İnternette Türkçe dublaj seçeneğiyle de bulunabiliyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KARLAR KRALI NORM 3: AİLE TATİLİ   6 +

4.0 /10

Maalesef hiç gelişemeyen bir ana karakter ve hikaye çizgisine sahip serinin üçüncü filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Anthony Bell

Oyuncular: Lisa Durupt (ses), Andrew Toth (ses), Jonathan Holmes (ses), Paul Dobson (ses)

WAVERLY BÜYÜCÜLERİ FİLMİ   7 +

7.5 /10

Sevilen komedi aile dizisinin eğlenceli sinema filmi. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Lev L. Spiro

Oyuncular: Selena Gomez, David Henrie, Jake T. Austin, Jennifer Stone, Maria Canals-Barrera

WAVERLY BÜYÜCÜLERİ   7 +

7.0 /10

Bir döneme damgasını vurmuş, bir büyücü ailesinin eğlenceli maceraları. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Todd J. Greenwald

Oyuncular: Selena Gomez, David Henrie, Jake T. Austin, Jennifer Stone, Maria Canals-Barrera

BABAM BİR ÖDÜL AVCISI (1. sezon)   7 +

7.5 /10

Çocuklar için aksiyon dozu yüksek, bir bilim-kurgu animasyon dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Everett Downing Jr., Patrick Harpin

Oyuncular: Laz Alonso (ses), Priah Ferguson (ses), Jecobi Swain (ses), Kari Wahlgren (ses), Yvette Nicole Brown (ses)