KÜÇÜK DAL    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Norveç’in ünlü çocuk kitapları serisinden uyarlanan filmlerin ilki...

Norveç’te oldukça sevilen bir çocuk kitapları serisi olan “Knerten” (yazarı Anne-Cath Vestly), maddi sıkıntıları yüzünden şehirden taşraya taşınan ailesiyle yaşayan Junior’ın maceralarını anlatır. Annesi, babası ve ağabeyiyle taşındıkları bu sessiz sakin kasabada küçük çocuğun hiç arkadaşı yoktur. Babası iç çamaşırı satıcısıdır ve bu duyulmaya başlayınca okuldaki diğer çocuklar da Junior’la alay etmeye başlamıştır.

Tam bugünlerde tesadüfen küçük bir ağaç dalı bulur ve onu kendine arkadaş edinir; hatta Twigson ismini verdiği bu küçük dalla konuşmaya da başlar. Bu dal da zaten insana benzeyen şekliyle pek de şamatacı bir karaktere bürünüz Junior sayesinde... Yalnızlığına ve ailesinin maddi sorunlarına bu ağaç dalından arkadaşının da katkısıyla bir çözüm bulmaya çalışır…


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Küçük Dal” (Knerten) Norveç’te çok ilgi görmüş, hatta ülkesinde “En İyi Çocuk Filmi” ödülü de kazanmış bir film. Ama dikkat etmek gerek, Kuzey Avrupa ülkelerinin çocuk yetiştirmeye bakışı diğer ülkelere biraz daha serbest ve özgürlükçüdür.

Filmde bazı çocukların bir parça ürkebileceği kimi detaylar bulunuyor. Hayal dünyası çok zengin bir çocuk olan Junior genellikle gerilim öğeleriyle başlayan neyse ki sonu komik biten bazı durumlar hayal ediyor.  Bir sahnede geçirdiği ateşli hastalık yüzünden bazı ürkünç kabuslar da görüyor.

Junior’ın annesi aile bütçesine katkı sağlamak için kasabanın hemen dışındaki markette çalışmaya başlar. Junior topladığı şişeleri markete götürüp depozitolarını biriktirmeye çalışır. Ancak bir süre sonra teslim ettiği şişeleri bakkaldan tekrar çalıp tekrar getirmeye başlayınca dükkanın sahibi onu yakalar. Bu sahnede onun yaptığının yanlış olduğunu çocuğunuza açıklamalısınız. Junior saçını kestiren ağabeyine bir sahnede “tam bir aptala benzemişsin” diyor. Başlarda bir sahnede de Junior annesinin bir sütyen denediğini ve babasıyla konuştuğunu görüyor. Açık bir sahne yok, anneyi sırtından sütyen askılarıyla görüyoruz. Finalde de Junior’un ağabeyi genç bir kızla flört ediyor. Junior tesadüfen onlarında küçücük bir öpüşme sahnesini görüyor.

Film gösterime girdiği Norveç ve Hollanda’da ‘Genel İzleyici’ sınıfı almıştı. Ama bizce 7+ daha doğru olacaktır. İnternette Türkçe dublaj seçeneğiyle de bulunabiliyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ASTRONOT WILLY: MACERA GEZEGENİ   7 +

7.5 /10

Çocukların sıkılmadan izleyebilecekleri sevimli ve heyecanlı bir uzay macerası. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Eric Tosti

Oyuncular: Landen Beattie (ses), Jason Anthony (ses), Laura Post (ses), Keith Silverstein (ses)

İYİ BİR DİNOZOR   8 +

8.0 /10

İzlemesi keyifli, mesajları güçlü ve duygusal bir film ama bazı sert sahneler var. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Peter Sohn

Oyuncular: Jeffrey Wright (ses), Frances McDormand (ses), Maleah Nipay-Padilla (ses)

KÜÇÜK DAL   7 +

6.0 /10

Norveç’in ünlü çocuk kitapları serisinden uyarlanan filmlerin ilki. Devamı

Süre: 74 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Åsleik Engmark

Oyuncular: Adrian Grønnevik Smith, Åsleik Engmark, Pernille Sørensen

CHRISTOPHER ROBIN   7 +

7.0 /10

Çok tanıdık temalar, tahmin edilebilir bir akışla çıkıyor karşımıza ama yine de tatlı bir seyirlik. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Marc Forster

Oyuncular: Ewan McGregor, Hayley Atwell, Bronte Carmichael , Mark Gatiss