KORSANLAR!    7+

7 /10
2 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İngiliz mizahıyla harmanlanmış, hareketli bir korsan aksiyon-komedisi.

Tavuklar Firarda”, “Taş Devri Firarda” ve “Kuzular Firarda” gibi sevilen stop motion filmler üreten animasyon stüdyosu Aardman’ın bir diğer stop motion filmi “Korsanlar!”da ezik bir korsan ve onunla aynı kaderi paylaşan tayfasının Kraliçe Victoria’nn donanmasıyla yaşadığı itiş kakış anlatılıyor. Korsan Kaptan diye anılan kahramanımız papağan zannettiği nadide kuşunu kaptırmamak için mücadele ederken diğer ünlü korsanlar karşısındaki ezilmişliğini onarabilmek için de eline geçen bir fırsatı kullanıp ‘Yılın Korsanı’ ödülünü alarak kötü korsanların safına geçmeye çalışır. Ancak ‘kötülüğün hoyratlığı’nı, şöhret ve fazla servetin üzerindeki olumsuz etkilerini fark edince kendine gelmeye ve özüne dönmeye karar verecektir yine. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Korsan Kaptan popülerlik ve şöhret uğruna feda etmesi gerektiği bazı insani özelliklerin farkına, onları kaybetmeye başlayınca varıyor. Diğer yandan gücü elinde tutanların hiç dinmeyen hırslarını da irdeliyor film. Koşulsuz arkadaşlık, dürüstlük, hoşgörü gibi insana dair kavramların faydaları hikayenin pozitif yönünü oluşturuyor. Sonunda da birbirine benzemeyen özellikteki korsanlardan oluşan mürettebat, birlikte aynı amaç için birleşip etkili bir ekip mücadelesi gerçekleştiriyorlar.   

Ayrıca ünlü bilim insanı Charles Darwin de bir noktadan itibaren hikayeye dahil olmakta. Belki bu sayede Darwin’in kim olduğu ve araştırmaları hakkında çocuğunuzla da konuşabilirsiniz. 

Türkçe dublajında “ezik”, “hödük”, “harbiden mi” “kapak olsun” gibi argo ifadeler geçmekte. Elbette bütün kahramanları korsanlardan oluştuğu için de, tam olarak ne oldukları belirtilmese de sık sık bira benzeri içecekler içilmekte. Ayrıca komedi maksatlı kullanılsalar da silah, kılıç, top ve bıçak gibi silahlar sıklıkla gözükmekte ve hatta birkaç figüran da güldürme uğruna ‘ölmekte’.

Bu neşeli ve oldukça dinamik filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. Google Play ve iTunes'dan Türkçe dublaj desteğiyle izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: **
Şiddet/ Korku ögeleri: **
Argo Kullanımı: **
Alkol-Sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Kurtuluş TOPTAŞ

17 Kasım 2019 Pazar

Film, Karayip Korsanları tadında bir animasyon. Hatta kaptanın sesi Jack Sparrow'un sesini andırıyor veya aynı kişi seslendirmiş olmalı. Darvin gibi ince espri ve detaylara sahip. Bu nedenle de biraz büyük yaş çocuk veya yetişkinlere hitap ediyor gibi. Ailece izlenecek eğlenceli bir film.

Kurtuluş TOPTAŞ

17 Kasım 2019 Pazar

Film, Karayip Korsanları tadında bir animasyon. Hatta kaptanın sesi Jack Sparrow'un sesini andırıyor veya aynı kişi seslendirmiş olmalı. Darvin gibi ince espri ve detaylara sahip. Bu nedenle de biraz büyük yaş çocuk veya yetişkinlere hitap ediyor gibi. Ailece izlenecek eğlenceli bir film.

GUILLERMO DEL TORO SUNAR: PİNOKYO   11 +

8.0 /10

Sinemadaki en iyi Pinokyo uyarlaması ama yoğun temaları ve biraz da korkunç detayları bulunuyor. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Guillermo del Toro, Mark Gustafson

Oyuncular: Ewan McGregor (ses), David Bradley (ses), Gregory Mann (ses), Christoph Waltz (ses), Tilda Swinton (ses)

CİMRİ SCROOGE   9 +

6.5 /10

Tabi ki eserin kendisi gibi çok güçlü pozitif mesajları var ama fazla korkunç. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Stephen Donnelly

Oyuncular: Luke Evans (ses), Jessie Buckley (ses), Olivia Colman (ses), Johnny Flynn (ses), Jonathan Pryce (ses)

ZENKO TAKIMI   3 +

8.0 /10

Çocukları iyilik yapmaya yönlendiren çok sempatik bir çizgi dizi. Devamı

Süre: 23 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Jack C. Thomas

Oyuncular: Dominic Mariche (ses), Nakai Takawira (ses), Darcy Han (ses), Penelope Good (ses), Hartley Bernier (ses)

SÜPER KÖPEK VE TURBO KEDİ   7 +

5.0 /10

Yine süper kahraman hikayelerinden beslenerek oluşturulmuş bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Ben Smith

Oyuncular: Luke Evans (ses), Nick Frost (ses), Gemma Arterton (ses), Bill Nighy (ses), Charli D'Amelio (ses)