KORSANLAR!    7+

7 /10
2 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İngiliz mizahıyla harmanlanmış, hareketli bir korsan aksiyon-komedisi.

Tavuklar Firarda”, “Taş Devri Firarda” ve “Kuzular Firarda” gibi sevilen stop motion filmler üreten animasyon stüdyosu Aardman’ın bir diğer stop motion filmi “Korsanlar!”da ezik bir korsan ve onunla aynı kaderi paylaşan tayfasının Kraliçe Victoria’nn donanmasıyla yaşadığı itiş kakış anlatılıyor. Korsan Kaptan diye anılan kahramanımız papağan zannettiği nadide kuşunu kaptırmamak için mücadele ederken diğer ünlü korsanlar karşısındaki ezilmişliğini onarabilmek için de eline geçen bir fırsatı kullanıp ‘Yılın Korsanı’ ödülünü alarak kötü korsanların safına geçmeye çalışır. Ancak ‘kötülüğün hoyratlığı’nı, şöhret ve fazla servetin üzerindeki olumsuz etkilerini fark edince kendine gelmeye ve özüne dönmeye karar verecektir yine. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Korsan Kaptan popülerlik ve şöhret uğruna feda etmesi gerektiği bazı insani özelliklerin farkına, onları kaybetmeye başlayınca varıyor. Diğer yandan gücü elinde tutanların hiç dinmeyen hırslarını da irdeliyor film. Koşulsuz arkadaşlık, dürüstlük, hoşgörü gibi insana dair kavramların faydaları hikayenin pozitif yönünü oluşturuyor. Sonunda da birbirine benzemeyen özellikteki korsanlardan oluşan mürettebat, birlikte aynı amaç için birleşip etkili bir ekip mücadelesi gerçekleştiriyorlar.   

Ayrıca ünlü bilim insanı Charles Darwin de bir noktadan itibaren hikayeye dahil olmakta. Belki bu sayede Darwin’in kim olduğu ve araştırmaları hakkında çocuğunuzla da konuşabilirsiniz. 

Türkçe dublajında “ezik”, “hödük”, “harbiden mi” “kapak olsun” gibi argo ifadeler geçmekte. Elbette bütün kahramanları korsanlardan oluştuğu için de, tam olarak ne oldukları belirtilmese de sık sık bira benzeri içecekler içilmekte. Ayrıca komedi maksatlı kullanılsalar da silah, kılıç, top ve bıçak gibi silahlar sıklıkla gözükmekte ve hatta birkaç figüran da güldürme uğruna ‘ölmekte’.

Bu neşeli ve oldukça dinamik filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. Google Play, iTunes ve Netflix’den Türkçe dublaj desteğiyle izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: **
Şiddet/ Korku ögeleri: **
Argo Kullanımı: **
Alkol-Sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Kurtuluş TOPTAŞ

17 Kasım 2019 Pazar

Film, Karayip Korsanları tadında bir animasyon. Hatta kaptanın sesi Jack Sparrow'un sesini andırıyor veya aynı kişi seslendirmiş olmalı. Darvin gibi ince espri ve detaylara sahip. Bu nedenle de biraz büyük yaş çocuk veya yetişkinlere hitap ediyor gibi. Ailece izlenecek eğlenceli bir film.

Kurtuluş TOPTAŞ

17 Kasım 2019 Pazar

Film, Karayip Korsanları tadında bir animasyon. Hatta kaptanın sesi Jack Sparrow'un sesini andırıyor veya aynı kişi seslendirmiş olmalı. Darvin gibi ince espri ve detaylara sahip. Bu nedenle de biraz büyük yaş çocuk veya yetişkinlere hitap ediyor gibi. Ailece izlenecek eğlenceli bir film.

PİJAMASKELİLER   5 +

5.6 /10

Okul öncesi çocuklar için yapılmış süper kahramanlı animasyon dizisinde bazı unsurlara dikkat. Devamı

Süre: 10 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Christian De Vita

Oyuncular: Kyle Breitkopf (ses), Addison Holley (ses), Juan Luis Bonilla (ses)

HZ. MUHAMMED: ALLAH’IN ELÇİSİ   9 +

7.6 /10

İslam diniyle ilgili yapılmış, çocuklarla izlenebilecek nitelikli filmler bulmak zor ama Majidi’nin filmi imdada yetişiyor. Devamı

Süre: 168 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Mahdi Pakdel, Sareh Bayat, Mina Sadati , Ali Reza Shoja'noori

MEGAZEKA   6 +

6.7 /10

Seyir keyfi veren eğlencesi yüksek bir animasyon. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Tom McGrath

Oyuncular: Will Ferrell (ses), Jonah Hill (ses), Brad Pitt (ses), Tina Fey (Ses), Ben Stiller (ses)

GÖL KIYISINDAN MASALLAR: WILLY VE GÖLÜN KORUYUCULARI   6 +

7.0 /10

Bol pozitif mesajlı, akıcı ve seyri kolay bir masal film. Devamı

Süre: 70 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Zsolt Pálfi

Oyuncular: Csongor Szalay (ses), Sára Vida (ses), Anna Kubik (ses), András Faragó (ses)