KAYIP BALIK NEMO    5+

9.8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Pixar’ın klasik filmi okul öncesi çocuklar için nefis bir seçenek.

Kuşkusuz “Kayıp Balık Nemo”nun altında yatan başka büyük bir eser var. En verimli çağında, 28 yaşında hayata gözlerini yuman (ölümü hâlâ şaibeli bulunmaktadır) İranlı şair / yazar Samed Behrengi’nin yazdığı, çocuk edebiyatının en güçlü eserlerinden biri olan “Küçük Kara Balık”ta kendisine biçilen kadere başkaldıran bir balığın hikâyesi anlatılır. Bu küçücük kara balık tüm hayatı boyunca küçük bir derede yaşamak istemez, okyanusa açılmayı hayal eder ve açılır da. Bu ölümsüz kitap İran’da bir politik alegori olarak algılanıp (tabii ki de öyledir) sansür edilmişti.

“Kayıp Balık Nemo”da da annesini kaybettiğinden beri babasının gözbebeği olarak yetiştirilmiş bir küçük palyaço balığı olan Nemo’nun hikâyesini izliyoruz. O da tıpkı “Küçük Kara Balık” gibi açık denizleri merak eder. Babasının aşırı korumacılığına rağmen bir gün merakına yenik düşer ve evinden uzaklaşır. Bu büyük macera sırasında bir doktor muayenehanesindeki küçük bir akvaryuma bile hapsolur. Babası Marlin ise yolda tanıştığı biraz geveze ve hafıza sorunları yaşayan Dory ile birlikte canhıraş bir şekilde onu arıyordur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu Pixar/Disney filmi, tabii ki hikâyesini direkt olarak Küçük Kara Balık’tan almamış, zaten onun kadar sert ve asi bir hikâye de değil. Nitekim filmde iki tarafa da mesaj verilerek bir denge kurulmaya çalışılmış. Çocuklara hayallerinizin peşinden gidin ama anne baba sözü de dinleyin denirken ebeveynlere de çok baskıcı ve fazla kontrol manyağı olmanın pek iyi olmadığı mesajı veriliyor. Bu filmden sonra çocuklarınızla kendi ebeveynliğiniz üzerinden bir sohbet gerçekleştirmeniz faydalı olacaktır. Çocuğunuza fazla yasaklayıcı ya da aşırı kontrolcü bir anne baba olup olmadığınızı sorun. Nemo’nun yaşadıklarından yola çıkarak da hayatın olası tehlikelerine karşı uyanık ve ihtiyatlı olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatabilirsiniz.

“Kayıp Balık Nemo” Disney+’da Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap