KATİL BALİNALARIN UMUDU    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

11 yaşında otizmli bir çocuğun dünyasına doğanın katkısını işleyen dramatik bir film.

Gerçek hayattan uyarlanan Arjantin yapımı bir film “Katil Balinaların Umudu”. İspanya’da 11 yaşındaki otizmli oğlu Tristan ile yaşayan boşanmış bir anne olan Lola, bir gün oğlunun televizyonda gördüğü katil balina (orca) belgeseline tepki vermesine şahit olunca harekete geçer. Böylece bu belgeselin çekildiği, Arjantin’de okyanus kıyısındaki doğal parkta yalnız başına çalışan Beto, bir gün Lola ve oğlu Tristan’ı bulur kapısında. Lola, Beto’dan oğlu için yardım ister. En başta buna çok gönülsüz bakan ve aksilik yapan Beto daha sonra Tristan’ın durumundan etkilenir ve onların yanında bir süre kalmalarına izin verir. Beto zamanla Tristan’ı o bölgelerde yüzen balinalarla tanıştırır. Tristan’ın duygusal tepkiler geliştirmesine yardımcı olur böylelikle... Zamanla Lola’ya da aşık olmaya başlamıştır.

Beto’nun patronu yaptığı şeyin çocuğu tehlikeye sokmak olduğunu ona hatırlatır ve uyarır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Katil Balinaların Umudu” otizmli bir çocuk ve onun için çırpınan annesi vasıtasıyla unuttuğu bazı duygulara kavuşan bir adamın hikayesini anlatıyor görünüşte. Beto da trajik bir geçmişi yüzünden kendisini o muhteşem okyanusun kıyısında, deniz fenerinin yanına hapsetmiştir aslında. Tek iletişimi katil balinalarladır ve onlar da ona hiç zarar vermezler. Tristan ise Beto’yu yeni bir şeyler öğrendiği bir baba figürü gibi görmeye başlar sessizce. Aralarında yavaş ama sağlam bir iletişim gelişir.

Bu duygusal aile filmi, Arjantin’deki Peninsula’nın nefis görüntüleri eşliğinde otizmli Tristan’la empati kurmamızı sağlıyor. Doğanın insanlar üzerindeki iyileştirici gücünü gösteriyor film. Beto aracılığıyla hayvanlarla kurduğu iletişim Tristan’a çok iyi geliyor.

Bu İspanyolca film otizm hakkında farkındalık yaratma konusunda tavsiye edilen filmlerden biri aynı zamanda. Yumuşak müziklerle ve güzel doğa görüntüleriyle işlenen filmde korkutucu sahneler yok. Bazı hassas çocuklar Tristan’ın kaybolduğu sahnede biraz heyecanlanabilirler. Filmin ortalarında bir yerde de Beto ve Lola’nın tutkulu bir öpüşme sahnesi var. Ama çıplaklık ya da cinsellik yok. Bir sahnede Beto’nun küçük bir pipo içtiğini görüyoruz.

Türkçe dublajla desteklenen filme Netflix 16+ vermiş ama film birçok ülkede 12+ sınıfıyla tavsiye edilmekte. Bizce de 12+ çocuklarla ailece izlenebilir.. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KATİL BALİNALARIN UMUDU   12 +

7.0 /10

11 yaşında otizmli bir çocuğun dünyasına doğanın katkısını işleyen dramatik bir film. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Gerardo Olivares

Oyuncular: Maribel Verdú, Joaquín Furriel, Joaquín Rapalini , Ana Celentano

LÜTFEN BEKLEMEDE KAL   11 +

7.0 /10

Otizmli genç bir kızın duygusal, samimi ve güler yüzlü yolculuğu. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Ben Lewin

Oyuncular: Dakota Fanning, Alice Eve, Toni Collette, Lara Lihiya