KARLAR KRALI NORM 2    6+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmden daha derli toplu bir devam filmi.  

Neşeli kutup ayısı Norm’u bu yeni macerasında kutup ayılarının yeni kralı olarak görüyoruz. Büyükbabasından devraldığı krallık ünvanını layıkıyla taşıyordur.

Bir kar fırtınası sırasında yakınlara düşen bir uçak enkazını araştıran Norm önemli bir tarihi eserin peşine düşmüş iki arkeologun arasına girmiş olur. Dexter adlı kötü niyetli arkeolog Çin mitolojisine ait bu önemli eseri kendi kötü amaçları için ele geçirmek amacıyla eski ortağının uçağını düşürmüştür. Norm bir türlü peşini bırakmayan üç sevimli kutup faresiyle eseri Dexter’ın elinden almaya çalışsa da ilk karşılaşmada onu elinden kaçırır. Ama Norm ve fareler vazgeçmezler, Çin’e kadar sürecek olan heyecanlı bir takip ve büyük bir macera başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk filmde (Karlar Kralı Norm) turistleri izleyerek konuşmayı öğrenen, yerinde duramayan bir kutup ayısı olan Norm’la tanışmıştık. Bu sefer cep telefonu da kullanıyor, hatta bu konuda çocuklarıyla bile tartışma yaşıyor. Eski kral büyükbabasının düğünü de 6 gün içinde organize edilmesi gerekmekte. Doğrusu bu hikaye içinde büyükbabanın evliliği kısmı biraz zorlama kalıyor. Aslında burada amaçlanan Norm’un yerine yetkilerini taşıyan oğlunun şımarıklığa kapılarak kötü bir liderlik sergilemesine vurgu yapmak. Zaten bütün filmin en önemli mesajı sorumluluk almanın ne kadar önemli ve ciddi bir iş olduğunu anlatmak. Norm iyi arkeologa, tarihi eseri sağsalim Pekin’deki müzeye götüreceğine dair söz veriyor ve macera boyunca bu sözünü yerine getirmek konusundaki kararlılığını belirtiyor. Sorumluluk taşıyan insanların dürüst, nazik ve adil olmasının altı çiziliyor. Aynı zamanda kişinin korkusuyla yüzleşmesi, inandığı değerler uğruna mücadele etmesi temaları da işleniyor.

Norm’a yardım eden kutup fareleri Madagaskar Penguenleri’ni hatırlatıyorlar. Onların olduğu bölümler sevimli ve komik ama birkaç tane gaz çıkarma esprisi var. Kötü adam Dexter’ın elinde bir silah var. Bu silahla küçük zehirli oklar ya da bayıltıcı gaz fırlatıyor. Bir de ilerleyen sahnelerde Kaos ve Kargaşa adını taktığı iki tane komodo ejderini kahramanlarımıza karşı kullanıyor. Hem küçük fareler hem de Norm sık sık tehlike içinde kalıyorlar. Indiana Jones ya da Tomb Raider gibi macera filmlerine yaklaşan bazı sahnelerde de çizgi film şiddetine rastlanıyor.

Çok kalıcı bir film olmasa da, zararlı bir mesajı olmayan, basit hikayeli maceralı bir animasyon. Sinemalarımızda 6A sınıflandırmayla vizyona çıkmıştı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KARLAR KRALI NORM 3: AİLE TATİLİ   6 +

4.0 /10

Maalesef hiç gelişemeyen bir ana karakter ve hikaye çizgisine sahip serinin üçüncü filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Anthony Bell

Oyuncular: Lisa Durupt (ses), Andrew Toth (ses), Jonathan Holmes (ses), Paul Dobson (ses)

HAYALLER ÜLKESİ: GİZEMLİ MACERA   6 +

6.0 /10

Düzeltilmesi gereken bir hata, kardeş iletişimi gibi temaları işleyen orta dereceli bir macera. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Ricard Cussó

Oyuncular: Miranda Tapsell (ses), Kate Murphy (ses), Ross Noble (ses), Ricard Cussó (ses)

ARI MAYA 3: ALTIN KÜRE   4 +

7.0 /10

Ünlü kahramanın üçüncü sinema filmi pozitif mesajları bol bir macera. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Noel Cleary

Oyuncular: Coco Jack Gillies (ses), Benson Jack Anthony (ses), Jimmy James Eaton (ses), Tess Meyer (ses), Justine Clarke (ses)

KAYIP KÖPEK   10 +

7.0 /10

Kayıp köpeklerini ararlarken birbirlerini dinlemeyi öğrenen bir baba oğulun hikayesi. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Stephen Herek

Oyuncular: Rob Lowe, Johnny Berchtold, Kimberly Williams-Paisley, Nick Peine, Savannah Bruffey