KARE TAKIMI: GİZEMLİ ADA    3+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi dizilerinden biri olan “Kare”nin sinema filmi pozitif mesajlarla dolu renkli ve müzik dolu bir macera.

“Kare” dizisinin ana karakterlerinin oluşturduğu Kare Takımı; Kuti, Aypa, Rupi ve Enda’dan oluşuyor. Dizide bu dörtlü, karşılarına çıkan basit sorunları sağduyuları, zekaları ve bilgileriyle çözümlüyorlar. Bu ilk sinema filmlerinde de dörtlü bu sefer büyük bir sorunun içinde buluyorlar kendilerini.

Eskiden çok iyi dost olup da birlikte müzik yapan iki dost Dobo ve Taba, bir gün farklı artistik fikirleri yüzünden birbirlerine küserler. Dobo, Taba’nın aksine enstrümansız da müzik yapılabileceğini savunuyordur. Bedenlerinin de doğru kullanıldığında müzik üretebileceğini düşünüyordur. Bu yüzden dahil oldukları Misket ve Çayır aileleri de birbirine karşı cephe almışlardır. Diziden de tanıdığımız Pengi’nin Akustik Adası’nda organize ettiği Renkli Notalar Müzik Yarışması’nda iki aile de ilk kez sahnede karşı karşıya geleceklerdir.

Ailelerin küçük çocukları Tifi ve Püskül ise yarışmadan başlamadan hemen önce birlikte adayı keşfe çıktıklarında kaybolurlar. Şimdi onları bulmak için birbirleriyle hiçgeçinemeyen bu iki aile de birlikte hareket etmek zorundadır. Kare Takımı da Pengi’nin çağrısıyla Akustik Adası’na gelip bu aramaya katılırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Hikaye bundan ibaret değil, zengin bir karakter galerisine sahip ve pozitif mesajlarla dolu. Mesela klasik müzik dışında başka tür müzikleri asla kabul etmeyen orkestra şefi Uluto’nun kızı rapçi Dale ile Taba’nın oğlu Tosso’nun arkadaşlığı da başka bir hikaye kanalı oluşturmakta. Uluto’nun başka müzik türlerine olan önyargılı ve tahammülsüz yaklaşımı neyse ki sonunda tatlıya bağlanıyor. Ayrıca yine bir TRT Çocuk dizisi olan “Kehribar ile Boncuk”un ana karakterleri de hikayeye bir şekilde dışarıdan dahil oluyorlar. Doğrusu onlar da ekstra mizahi bir ton katmışlar filme.

“Kare Takımı: Gizemli Ada”, boş yere çıkan anlaşmazlıkların uzatılmaması gerektiğini, farklı fikir ve görüşlere açık olmanın önemini, düzgün rekabetin ve doğru iletişimin güzelliğini, dayanışma ve arkadaşlık mesajlarını ve müziğin iyileştirici gücünü başarıyla veriyor. 

Filmin animasyon teknolojisi de göz ve beyin dostu. Pastel renkler, sempatik çizilmiş karakterlere eşlik ediyorlar. Ayrıca küçük ve hassas çocukların korkabileceği herhangi bir görsel unsur da bulunmuyor. Her türden müziğin örneklerinin yer aldığı bir hikayeye sahip film. Doğu-batı sentezli müzikleri de çok başarılı. Çocuklara müzik yapmak konusunda ilham kaynaklığı da yapılmakta.

“Kare Takımı: Gizemli Ada” sinemaya gitmeyi seven bütün çocuklar için güzel ve başarılı bir yerli animasyon... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

MAVKA: ORMANIN ŞARKISI   6 +

7.0 /10

Bir Ukrayna masalından uyarlanan filmde doğa-insan ilişkisine vurgu yapılıyor. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Oleh Malamuzh, Oleksandra Ruban, Yevheniy Yermak

Oyuncular: Laurie Hymes (ses), Eddy Lee (ses), Sarah Natochenny (ses), Marc Thompson (ses)

KARE TAKIMI: GİZEMLİ ADA   3 +

7.5 /10

TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi dizilerinden biri olan “Kare”nin sinema filmi pozitif mesajlarla dolu renkli ve müzik dolu bir macera. Devamı

Süre: 80 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Orhan Bal

Oyuncular: Elif Erdal (ses), Çağıl Özdemir (ses), Savaş Pat (ses), Ayşegül Bingöl (ses), Fatih Özkul (ses), Tarkan Koç (ses)

KÜÇÜK DENİZ KIZI (2023)   7 +

7.0 /10

Disney klasiğinin gerçek oyuncularla yapılan uyarlaması ayrımcılık karşıtı mesajıyla ve güzel müzikleriyle ilgi çekiyor. Devamı

Süre: 135 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Rob Marshall

Oyuncular: Halle Bailey, Jonah Hauer-King, Javier Bardem, Melissa McCarthy, Daveed Diggs (ses)

COCO   7 +

8.5 /10

Zor bir konuyu o kadar farklı bir yerden ve iyi anlatıyor ki, sevmemek mümkün değil. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Lee Unkrich

Oyuncular: Anthony Gonzalez (ses), Gael García Bernal (ses), Benjamin Bratt (ses), Alanna Ubach (ses), Renee Victor (ses)