KAHRAMAN PRENS: SUALTI MACERALARI    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir Rus masalından uyarlanmış Güney Kore yapımı fantastik bir macera.

Köyünde arpıyla müzik yaparak kendi halinde yaşayan bir delikanlı Sadko, bir sabah kral tarafından saraya çağrılır. Prensese talip olan damat adaylarının tanıtım gününde müzik yapması emredilir. Bu sırada beklenmedik bir şey olur ve prenses damat adaylarını değil Sadko’yu kendisine eş olarak ister. Kral en başta gariban bir köylüyü damat olarak istemese de kızının isteğini geri çeviremez. Ancak Sadko, bu prensese aşık olmamıştır ve düğün sırasında kaçar. Kaçış sırasında tanıştığı geveze bir papağanla bindikleri tekne açık denizde batınca sualtı krallığına düşerler. 

Sualtı krallığında kötü bir cadı, kralı uyutmuş ve yönetimi ele geçirmiştir. Sadko ve papağana ölüm cezası verir. Çünkü Sadko’nun müziği kralı uyandıracak güçtedir. Güzel bir denizkızı Sadko’yu kurtarmak için iskelet korsanlarla anlaşma yapar. Böylece aşağıda büyük bir mücadele başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kahraman Prens: Sualtı Maceraları” klasik masal formuna biraz “Karayip Korsanları” temasının karıştırılmasından oluşturulmuş. Sadko’nun müzik tutkusu ve iyilikten yana duruşu filmin pozitif mesajları. Animasyon tekniği olarak Pixar filmleri ölçüsünde bir doygunluğu olmasa da sıkmadan izletiyor kendisini.

6+ yaş grubu çocuklar için eğlenceli bir seçenek olan filmde Sadko ve Papağan’ın birkaç kez ölümle burun buruna geldiği sahneler bazı hassas çocuklar için endişe kaynağı olabilir. Kötü cadının ahaliyi korkutmak için kullandığı dev varlık Dubidu’da ilk göründüğü sahnede ürkütebilir. Ama bunlar çok kısa süreli etkiler. Hikayenin esas kahramanı Sadko olsa da, hem prenses hem de denizkızı karakterleri de olayların gidişatına etki eden kadın karakterler. Ayrıca gerçek sevginin karşısında fiziksel farklılıkların öneminin olmadığını da vurguluyor bütün hikaye.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

KATWE KRALİÇESİ  

8,0 /10

Afrika'da yoksulluk içinde yaşayan bir kız çocuğunun satrança tutunarak direnmesi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Mira Nair

Oyuncular: Madina Nalwanga, David Oyelowo, Lupita Nyong'o , Martin Kabanza

PARANORMAN  

7,0 /10

Görünüşte sıradan bir çocuk olan ama aslında hayaletleri görebilen ve onlarla konuşabilen Norman’ın hayatı bir anda eskisinden de garip bir hale dönüşür. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Chris Butler, Sam Fell

Oyuncular: Kodi Smit-McPhee (ses), Anna Kendrick (ses), Christopher Mintz-Plasse (ses), Casey Affleck (ses)

ŞARKINI SÖYLE  

5,0 /10

İlk bakışta sevimli bir animasyon ama bazı detaylarına dikkat etmek gerek. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Garth Jennings

Oyuncular: Matthew McConaughey (ses), Reese Witherspoon (ses), Seth MacFarlane (ses), Scarlett Johansson (ses)

MERAKLI KUŞ  

6,5 /10

Fransa – Belçika ortak yapımı “Yellowbird”, Gus adlı özgüven sorunu yaşayan, sarsak ve hayli sakar olan bir kuşun hikayesini anlatıyor. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Christian De Vita

Oyuncular: Arthur Dupont (ses), Sara Forestier (ses), Bruno Salomone (ses), Isabelle Renauld (ses)