HERKÜL    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Antik Yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçaların yer aldığı bu renkli dünya, çocuklar için merak uyandırıcı olabilir. 

Olimpos’un en güçlü tanrı ve tanrıçası Zeus ve Hera’nın Herkül adında bir oğulları olur. Zeus’un kardeşi Yeraltı Tanrısı Hades, gelecekte Herkül’ün onu alt edeceğini öğrendiğinde ise şeytani bir plan yapar. Hazırladığı iksirle Herkül’ü ölümlü yapacaktır. Ancak Herkül şişedeki iksirin hepsini içmediği için yarı Tanrı yarı ölümlü olarak kalır. Herkül normal bir dünyada yetişip, kadim savaşçıları eğitmenliğini yapmış Philoctitis’in yardımıyla gerçek dünyaya adapte olmaya çalışırken, Meg adında bir kadınla tanışır ve ona aşık olur. Ancak Meg ruhunu Hades’e sattığı için Herkül’ü kullanıyordur. Bir yandan Herkül’ün önüne türlü engeller çıkaran Hades, en sonunda Meg’i özgür bırakmak koşuluyla, Herkül’ü, güçlerini ona verme konusunda ikna eder. Ve böylece Hades, şeytani planını gerçekleştirmek üzere Zeus tarafından hapsedilen Titanları serbest bırakıp onları Olimpos’a saldırtır. Eğer Herkül, yeniden Tanrı güçlerine kavuşup onu durduramazsa, Hades tüm Olimpos’a hükmedip kardeşi Zeus’u tahtından edecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Hikayenin kilit noktasında duran Meg, biraz karmaşık bir karakter aslında. Sevgilisini kurtarmak için ruhunu Hades’e satmış ama buna rağmen aldatıldığı için erkeklere hiçbir şekilde güvenmeyen bir kadın. Hades’in her dediğini yapmak suretiyle Herkül’ü de kullanıyor. Öte yandan Hades’in, her öfkelendiğinde vücudundan alevler çıkması, Herkül’ü ortadan kaldırmak için önüne çıkarttığı canavarlar ve insanların hayatlarına son veren cadılar da bazı yaş grubundaki çocuklara ürkütücü gelebilecek bir şekilde tasvir edilmiş. Bu yönlerinden dolayı, (Netflix filme 7+ vermiş olsa da) 9 yaş altındaki çocukların, filmi anne babalarıyla izlemelerini tavsiye ediyoruz. Film sonrası, bir başkası tarafından aldatılma, çaresiz kalınca karanlık yollara başvurma gibi temalara dair de konuşulabilir.

Tüm bunların dışında Herkül, müzikleri ve karakterleriyle eğlenceli bir Disney animasyonu. Güçlü bir erkek olmaktan geçen yolun, sadece fiziki güce bağlı olmadığı, bunun yürekten yapılıp, iyi ve yardımsever bir birey olmakla da gerçekleşebileceğini öğütlüyor film. Bu açıdan erkek çocukları olumlu yönde etkileyebilir. Meg’in de kendi başının çaresine bakan, erkeklere sırtını yaslamayan bir kadın karakter olması da aynı şekilde kız çocuklarına güzel motivasyonlar sağlayacaktır. Türkçe dublajlı versiyonunda Herkül’ü ve onun şarkılarını Tarkan seslendiriyor. Meltem Cumbul’un Meg ve Sungun Babacan’ın Hades performansları da gayet keyifli.

“Herkül”, ülkemizde Netflix ve iTunes üzerinden izlenebiliyor. * Furkan Erkan


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: **
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

AZUR VE ASMAR   7 +

8.0 /10

Irkçılık ve ayrımcılığa karşı harika bir karışım var bu öğretici, heyecanlı ve renkli masal filminde. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Michel Ocelot

Oyuncular: Cyril Mourali (ses), Karim M'Riba (ses), Hiam Abbass (ses), Patrick Timsit (ses)

MALEFİZ: KÖTÜLÜĞÜN GÜCÜ   13 +

6.4 /10

İlk filme göre daha sert bir fantastik macera sunuyor. Devamı

Süre: 118 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Joachim Rønning

Oyuncular: Angelina Jolie, Elle Fanning, Michelle Pfeiffer, Sam Riley, Harris Dickinson, Chiwetel Ejiofor

HERKÜL   9 +

6.5 /10

Antik Yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçaların yer aldığı bu renkli dünya, çocuklar için merak uyandırıcı olabilir. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 1997

Yönetmen: Ron Clements, John Musker

Oyuncular: Tate Donovan (ses), Susan Egan (ses), James Woods (ses), Danny DeVito (ses)