HADİ GİDELİM    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Maceralı, komik ve duygusal bir yol ve kardeşlik macerası...

Pixar’ın sempatik filmi “Hadi Gidelim”de alternatif bir evren yaratılmış. Dünyanın mitolojik varlıklara benzeyen fizikteki sakinleri, vakti zamanında bütün işlerini sihirle hallederken bir süre sonra insanoğlunun medeniyetle buluşması gibi teknolojik icatlarla toplumlarını geliştirmiş ve artık sihiri hayatlarından tümüyle çıkarmışlardır.

Babalarını çok küçük yaşta kaybetmiş iki genç elf kardeş anneleriyle yaşamaktadırlar. Ian 16. yaşgününü kutlamaya hazırlanan bir ergen. Okulunda popüler öğrencilere uzaktan bakan, biraz içine kapanık, özgüveni zayıf bir çocuk ve hiç tanıyamadığı babasını çok özlüyordur. Ağabeyi Barley ise şehirde serseri olarak tanımlanan biraz haşarı, uçarı ve gürültücü bir genç.

Ian’ın annesi oğluna doğum günü hediyesi olarak, babasının onun için bıraktığı bir sihirli asa verir. Bu asayı kullanarak bir günlüğüne babalarını geri getirebileceklerdir. Ancak tam asayla bu sihri uyguladıkları sırada yaşanan bir aksilik yüzünden babalarının sadece bacakları gelir! Kalan kısmı tamamlamak için iki kardeş (ve onlara eşlik eden iki bacak!) komik olaylarla dolu bir maceraya atılırlar...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Babalarını son bir kez görmek için uğraşan iki kardeş aslında birbirlerinin değerini anlıyorlar bu renkli macerada. “Hadi Gidelim” aile temasını kardeşlik üzerinden işliyor. Belki “Ters Yüz” ya da “Coco” kadar özgün hikayesi yok ama oldukça akıcı, komik ve dinamik bir hikaye anlattığı ve eğlendirdiği kesin.

İki kardeş yol boyunca birçok olay yaşıyor, bazen birbirleriyle ters düşüyor, bazen de işbirliği yapıyorlar. Amaçlarına ulaşmak için bazen risk alıyorlar, yaşadıklarından dersler çıkarıyorlar ve ailenin iyileştirici gücünü anlıyorlar.

Bazı küçük çocuklar için kafa karıştırıcı ve biraz ürkütücü gelebilecek kimi detaylar var. Özellikle finalde kahramanlarımızın çarpıştığı ejderha hassas küçük çocukları bir parça korkutabilir. Kardeşlerin polis olan bir üvey babası var. Bilmeyen çocuklara ‘üvey baba’ meselesini anlatmak gerekebilir. Gerçek baba da hikaye gereği ‘yarım’ olarak gözüküyor film boyunca. Ama korkutucu değil, komedi unsuru olarak kullanılmış. Aksiyon sahnelerinde tehlikeli olayların yaşandığı durumlar var. Finalde de çocukların babalarıyla yaşadığı kısa an biraz üzücü.

Film ülkemizdeki vizyonunda 6+ aldı. Başka ülkelerde de “Genel izleyici” ya da 6-7 sınıflarında değerlendirilmiş. Bizce de 6-7 yaşlar için ailece izlemeye uygundur. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet / Korku Ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol - Sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ENOLA HOLMES   12 +

7.7 /10

Türkiye’de de bilinen ‘Dedektif Enola’ kitap serisinin ilk macerasından uyarlanan film sürükleyici ve çocuklar için öğretici. Devamı

Süre: 123 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Harry Bradbeer

Oyuncular: Millie Bobby Brown, Henry Cavill, Sam Claflin , Helena Bonham Carter, Fiona Shaw

HADİ GİDELİM   7 +

8.0 /10

Maceralı, komik ve duygusal bir yol ve kardeşlik macerası. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Dan Scanlon

Oyuncular: Tom Holland (ses), Chris Pratt (ses), Julia Louis-Dreyfus (ses), Octavia Spencer (ses)

SÜRPRİZLİ GECE   9 +

5.0 /10

Netflix yapımı aile komedisi, hoş ama boş bir film. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Trish Sie

Oyuncular: Sadie Stanley, Maxwell Simkins, Cree Cicchino , Malin Akerman, Joe Manganiello

ZATHURA: BİR UZAY MACERASI   8 +

6.5 /10

“Jumanji”nin yazarından çocuklar için bilim-kurgu aksiyonu. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Josh Hutcherson, Jonah Bobo, Dax Shepard , Kristen Stewart, Tim Robbins