EVDE TEK BAŞINA 2    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sevilen ilk filmden sonra, yine güzel mesajları olan ama bu kez şiddet dozu ve bazı yetişkin şakaların biraz arttığı bir devam filmi.

Kevin, yılbaşı tatili için ailesiyle birlikte Florida’ya gidecektir ama yanlışlıkla New York’a giden uçağa binmiştir. Hep hayalini kurduğu, New York’taki Plaza Otel’de lüks bir odada tek başına tatil yapma fırsatına erişen Kevin, bir yere kadar bunun keyfini sürer. Ancak yaşı küçük olduğu ve sahte bir isimle otele giriş yaptığı anlaşılınca da oradan uzaklaşmak zorunda kalır. Yalnız başına büyük şehrin sokaklarında bir başına kalan Kevin için en büyük tehlikeyse, daha önce evlerini soymaya çalışan iki hırsızın hapisten kaçıp New York’ta yeni bir soyguna girişecek olmalarıdır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yılbaşı filmleri deyince belki de akla gelen ilk film olan “Evde Tek Başına”nın bu devam filmi, aslında senaryo açısından ilkiyle neredeyse aynı formülle yazılmış. Kevin’ın çevresindeki insanları kandırması, peşine düşen hırsızlara kurduğu tuzaklar ve olayların gelişimi konusunda sadece bazı karakterler ve mekanlar değişmiş. Bu filmde orta yaşlarda, etrafında güvercinlerin olduğu yaşlı bir kadın, Kevin’la iletişim kurması amacıyla, hikayenin kilit noktasında duruyor. Kevin, onunla güven, arkadaşlık ve sadakat üzerine çok değerli ve anlamlı bir sohbet gerçekleştiriyor. İnsanların kalbinin kırılması ve giyilmeyen patenlerin yıllar geçtikçe küçülmesi arasında hoş bir bağlantı kuruyor. Belki siz de izlerken buna benzer güzel detaylar yakalayıp, kendinizin oluşturduğu benzerlikler kurabilirsiniz.

Ayrıca filmdeki meşhur bir oyuncakçı dükkanının bütün gelirini, çocuk hastanesine bağışlaması güzel düşünülmüş. Öyle ki Kevin’ın çaldığı paranın (!) bir kısmını oraya destek için vermesi de çocuklara yardımlaşma ve empatiye dair güzel mesajlar sunuyor. Kevin de bu örnek davranışı ve hırsızların orayı soymasını engellemesinden dolayı filmin sonunda güzel bir şekilde ödüllendiriliyor. Ve ilk filmin sonuna benzer şekilde burada da güvercinleri olan kadını son bir kez görmeyi seçiyor.

Özellikle Kevin ve güvercinli  kadınla arasındaki sahneler çok duygusal ve güzel anlar bıraksa da, bu devam filminde de yine çizgi film şiddetinin yer yer biraz arttığı sahneler var. Hatta Kevin’ın önceki filmde izlediği suç filmindeki silahlı öldürme sahnesi biraz fazla abartılı gösterilmiş ve argo içeren repliklerle uzun tutulmuş. Hırsızlardan birine, Kevin yüksek voltajda elektrik verirken (!) hırsızın bir sahnede iskeleti çıkıyor. Çocuklar bu sahnede korkabilir.

Bir de ilk filmden farklı olarak cinselliğin ağır bastığı bazı yetişkin şakaları da senaryoya dahil edilmiş. Kısa süren ama çocukların kafasının karışabileceği ‘’Herkesi öpüyorsun’’ gibi eşcinsel bir şakanın geçtiği ya da Kevin’ın zor durumdan kurtulmak için önündeki kadının poposunu ellediği sahnelerde de dikkat etmekte fayda var. Ayrıca Kevin’ın kredi kartı kullanması, yalan söylemesi, arabayla giderken emniyet kemeri takmaması, yüksek bir binadan aşağı iple inmeye çalışması gibi olumsuz durumların yanında, Kevin’ın gece vakti sokak kadınları ve korkutucu bir yüze sahip taksiciyle karşılaştığı sahnelerin olduğunu da hatırlatalım. * Furkan Erkan 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

EVDE TEK BAŞINA 2   8 +

6.5 /10

Sevilen ilk filmden sonra, yine güzel mesajları olan ama bu kez şiddet dozu ve bazı yetişkin şakaların biraz arttığı bir devam filmi. Devamı

Süre: 120 dk. Yapım Yılı: 1992

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, Catherine O'Hara, John Heard

EVDE TEK BAŞINA   7 +

7.0 /10

Dünyanın en güzel yılbaşı filmlerinden biri, içimizdeki hiç büyümeyen çocuğun filmi. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 1990

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern , Catherine O'Hara, John Heard

BABAM SÖZ VERDİ   7 +

6.5 /10

Eğlenceli, komik ve en sevilen yılbaşı filmlerinden biri, ama bazı sahnelerine dikkat etmeli. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 1996

Yönetmen: Brian Levant

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sinbad, Phil Hartman , Rita Wilson, Jim Belushi

THE CHRISTMAS CHRONICLES 2   10 +

6.5 /10

Zaten klişelerin ve aksiyonun biraz fazla kaçtığı bir Noel filmine yine aynı mantıkla ele alınmış bir devam filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Kurt Russell, Goldie Hawn, Darby Camp , Julian Dennison, Jahzir Bruno