E.T.    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Başka çocuklarla empati kurabilmek ve yardımseverlik konusunda bir başyapıt.

80’li yıllarda çocuk olanlar için E.T.’nin önemi ve yeri bambaşkadır. Steven Spielberg’in hepimizin çocukluğuna dokunan filmi, sağlam olay örgüsüyle, zamanının ötesindeki teknolojisi, yürek ısıtan sahneleriyle hâlâ sapasağlam yerinde duruyor.

Annesiyle babası ayrı olan ve kendisini çok yalnız ve arkadaş çevresinin “dışında” hisseden 10 yaşındaki Elliott, yanlışlıkla dünyada unutulmuş ve “yalnızlıkla yeni tanışmış” korkmuş bir uzaylı çocukla karşılaşırsa ne olur? Elliott’un büyük bir duygusal bağla, empatiyle bağlandığı E.T. ile olan dostluğunu ve onu “anlayışsız” büyüklerden koruyup evine döndürebilmek için verdiği mücadeleyi son derece düzgün bir sinematografiyle sunar bize film.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“E.T.” bir uzaylının ‘iyi huylu’ olabileceği fikrini Hollywood’da ilk kez bu kadar net ve masum bir hikâyeyle sunar. Özellikle 1950’lerin Hollywood’unda uzaylılar çeşitli ‘dış tehditleri’ temsil eden sembollerdi. E.T.’nin şaşırtıcılığı ‘uzaylı ziyaretçi’ konusuna getirdiği masum çocuksu bakıştır ve bu bakış onu izleyen büyükleri bile etkileyecek güçtedir. Çocukların düyasından bir saniye bile uzak durmayan bir anlayışla çekilmiş bu önemli klasik. Kameranın durduğu açı film boyunca Elliott’ın boyuna göre ayarlanmış. Bu yüzden çocuk izleyicilerin filmle aralarında aracısız bir ilişki oluşur.

Ne kadar farklı kişiliklerde olsalar da çocukların birbirleriyle doğru iletişim kurabileceklerinin bir kanıtıdır film. Birbirini anlamanın ne kadar önemli, iyiliğin ve masumiyetin evrensel kavramlar olduğunu ve gerçek arkadaşlığın anlamını E.T.’den daha iyi anlatan film azdır doğrusu.

Uzaydan gelenler konusundaki fantastik hikayelere karşı özel bir fobisi olmayan çocukların korkabileceği pek fazla detay yok. Zaten göründükten kısa bir süre E.T.’yi her çocuk hemen sever. Hatta sonlarına doğru bir sahnede E.T.’nin öldüğünün zannedildiği bir durum oluşuyor, bazı hassas çocuklar burada kısa bir süre üzülebilir.  

Netflix filme 13+ vermiş. Prime Video da 7+ . Film Türkiye dahil bütün dünyada “Genel izleyici” sınıfında oynamıştı. Yıllar sonra bir daha vizyona çıktığında da 7+ almıştı. Ailece izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap