ELLA BELLA BİNGO    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Daha çok okul öncesi çocuklar için yapılmış, pozitif mesajları olan sevimli bir film.

Okul öncesi çocuklar için yapılmış aynı isimli Norveç yapımı animasyon dizisinden uyarlanan bu sinema filminde aynı mahallede yaşayan ve birbirleriyle çok iyi arkadaş olan Ella ve Henry, mahallelerine taşınan zengin bir ailenin çocuğu olan Johnny’i de aralarına alırlar. Johnny ve Henry bir anda çok yakın arkadaş olurlar oğlan çocukları olarak. Ella kendini biraz dışlanmış hisseder hatta. Bir tartışma yüzünden ikilinin arası ilk kez açılır. Bu yüzden Henry, Ella’ya küser ve ondan uzaklaşıp saklanır. Ella Henry’i aramak için mahalledeki herkesi seferber eder. Aslında Henry babasıyla ve onun köpeğiyle vakit geçiriyordur biraz. Ekip onu bulur ama sonra da Ella ile Johnny’nin arası bozulur bu sefer. Ella üçünün de iyi arkadaş olabileceğini sonunda anlar.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


En başta belirtelim hemen, Henry’nin anne ve babası ayrılar ve farklı evlerde yaşıyorlar. Henry’nin annesi de dansetmeye çok meraklı olan bir motorcu bir adamla birlikte -ya da evli bilemiyoruz, film bunu belirtmiyor. Filmin hemen başlarında (yaklaşık dördüncü dakikada) Henry’nin annesiyle üvey babası tango yaparken kısa bir süre öpüştükleri görülüyor.

Orta kısımlarda ekibin gittiği dondurma dükkanı sahnesi çocuklarda yoğun bir dondurma yeme isteği uyandırabilir. Arama ekibinin rollercoaster’a bindiği sahne de yükseklik korkusu olan küçük çocukları biraz sarsabilir. Lunapark sahnesinin küçük bir bölümünde ekipteki üç çocuk hayalet evine giriyor. Birkaç küçük detayda bazı hassas küçükler biraz ürkebilir. Çocuksu şeyler ama yine de tetikte olmanızda fayda var. Henry ve babasının yanında takılan Daisy adlı köpek de sık sık gaz çıkartmakta.

Bunlar dışında hikayede arkadaşlık, empati, arkadaşlar arasındaki kıskançlık, hatalardan ders çıkarabilmek, özür dilemek gibi temalar işlenmekte. Okul öncesi çocuklara duygularını tanımak ve yönetebilmek konusunda etkili pozitif mesajlar veren, enerjik müziklerle dolu, sevimli bir film olduğu söylenebilir. Ama daha büyük çocuklar biraz sıkılabilirler...

‘Genel izleyici’ sınıfı alan filmi 5-6 yaşlardaki çocuklar daha iyi anlarlar. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Dondurma - Lunapark isteme arzusu: ***


Yorum Yap