DOKTOR STRANGE    12+

8.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Marvel evreninin en kendine has karakterlerinden birisinin heyecanlı hikayesi...

İlk kez 1963’de çizgi roman dünyasında görülen Doktor Strange pek çok süper kahraman gibi olağanüstü bir durumdan sonra değişime uğrayan yetenekli ve seçkin biri. Yeteneklerine çok güvenen bir beyin cerrahı olan Stephen Strange, yüksek egosu ve şişkin cüzdanıyla tanınan bir doktordur. Ama film bize onu daha ilk sahneden itibaren sevimsiz bir karakter olarak tanıtmıyor. İşini çok iyi yapan ve bu konuda mutevazı olmayan bir profesyoneldir o. Geçirdiği büyük bir trafik kazası sonucunda ellerini kullanamaz hale gelir. Türlü operasyonlar sonuç vermeyince çareyi Nepal’e yaptığı ruhani bir yolculukta bulur. Gizemli bir kadın olan ‘Kadim Kişi’ sayesinde ilk kez keşfettiği mistik güçlere hükmedebilmeyi zamanla öğrenir. Sonrası tabi ki dünyayı bir süper-kötünün yokedici planından kurtarmakla geçecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Doktor Strange” doğu felsefesinin ruhani yolculuk temalarını kullanarak başkalaşım geçiren bir karakterin hikayesi özünde. Strange’in bu konulara ilgisiz ve alaycı yaklaşımı kendisine yaşatılan birkaç ‘astral’ deneyim sonunda kırılıyor ve süper güçlerine kavuşan Strange bu özelliklerini doktorluk meziyetleri ve espritüel kişiliğiyle birleştirince seyir keyfi veren bir kahramana dönüşüyor. Aynı tedrisattan geçmesine rağmen kötülüğü seçmiş olan karizmatik düşman Kaecilius ile olan heyecanlı mücadelesi sırasında Strange’in de çoğu süper kahramanda olduğu gibi destek aldığı ona özel bir silahı da vardır. Strange’in kırmızı peleriniyle buluştuğu bu sahneler mizah sosuyla da dikkat çeken eğlenceli sahneler.  Christopher Nolan’ın izleyenlerini büyüleyen filmi “Başlangıç” (Inception) filmindeki gibi caddelerin, sokakların büküldüğü sahnelerin içinde geçen heyecanlı dövüş sahneleri ve şüphesiz finalde zamanın geriye doğru akarken kahramanlarımızın kötülerle savaşıyor olması, belki bir parça göz yorucu ama keyifle izlenen sahneler.

12+ çocuklar için Doktor Strange, zamanla hikayenin başındaki bencilliğinden sıyrılıp, zekası ve yeteneklerini insanlığın yararına kullanmaya başlayan tevazu sahibi bir karaktere dönüşerek güzel bir rol model oluşturuyor. Nepal’de aldığı eğitim; sabırlı, kendini daha çok tanıyan, çevresine daha faydalı br insana dönüşmesini sağlıyor. Ayrıca telefonuyla mesajlaşırken büyük bir trafik kazası geçirmesi de yetişkinlere önemli bir mesaj aslında!


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğesi  ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *


Yorum Yap

WONKA   6 +

8.0 /10

Rengarenk, eğlenceli, komik, pozitif mesajlarla dolu tam bir ‘kendini iyi hisset’ filmi. Devamı

Süre: 116 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Paul King

Oyuncular: Timothée Chalamet, Calah Lane, Olivia Colman, Hugh Grant, Rowan Atkinson

ASİ PRENSES   6 +

7.5 /10

Fransız yapımı bol maceralı bu fantastik animasyonda güzel pozitif mesajlar da bulunuyor. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Julien Fournet

Oyuncular: Kaycie Chase (ses), Paul Borne (ses), Julien Crampon (ses), Pierre Tessier (ses), Gauthier Battoue (ses)

ATATÜRK 1881 – 1919 (1. FİLM)   7 +

8.0 /10

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunu daha yakından tanıyın. Devamı

Süre: 144 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin

Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Songül Öden, Sarp Akkaya, Esra Bilgiç, Mehmet Günsur

Matilda Müzikali   8 +

8.0 /10

Çocuk haklarına dikkat çeken, iyi çekilmiş, etkili bir müzikal. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Matthew Warchus

Oyuncular: Alisha Weir, Emma Thompson, Lashana Lynch, Andrea Riseboroug, Stephen Graham