DINOTRUX    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hayal gücü ve temposu yüksek, sık sık arkadaşlık vurgusu yapan animasyon dizi.

Aynı adlı çocuk kitaplarından uyarlanan bu animasyon dizide “Transformers” serisi ile dinozor filmlerinden karışım bir evren oluşturulmuş. Yarı dinozor yarı inşaat araçları olan T-Trux’lar dünyaya benzeyen başka bir gezegende (ya da dünyanın tarihöncesinde hayali bir döneminde) yaşanan bir dostluk ve yaşam hikayesi anlatıyor. Son derece dinamik animasyon dizi, dinozor türlerinden yola çıkılarak oluşturulmuş pek çok renkli karakter barındırmakta. Dinotrux’ların lideri olan Ty-Rux ve arkadaşı Revvit dizinin ana karakterleri. Baş düşmanları ise başka bir takımı oluşturan Scraptor’lar. Zaman zaman bu iki grup karşı karşıya gelip çarpışmakta.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bilim insanları bazı çocukların dinozorlara gösterdiği bu yoğun ilgiyi gelişmiş bir ‘kavramsal ilgi’ olarak adlandırıyorlar. Dinozorlar çevrelerinde olan bir hayvan değil sonuçta ve canlı hallerini görme ihtimalleri yok; ama onlar bu soyu çoktan tükenmiş varlıklar hakkında her şeyi öğrenmek istiyor, hatta bu konuda araştırma da yapabiliyorlar. Bu ilgi sadece merak ettikleri bir konu hakkında daha çok bilgi edinmelerine değil, bilginin peşinden koşmalarına, kararlı olmalarına ve dikkatlerini daha iyi toplamalarına da fayda sağlamakta.

“Dinotrux” ise biraz daha karmaşıklaştırıyor bu meseleyi, her bir kahramanın ismi ve fiziki özellikleri gerçek dinozor türleri ve mekanik araçlarla birleştirilerek oluşturulmuş. Çocuklar bu hayali kahramanların melez isimlerini öğrenirken bile eğlenebilirler.

Dizide arkadaşlık ve iyi geçinmek temalarına vurgu yapan, aksiyon sahnelerinin de hayli bolca olduğu heyecanlı maceralar anlatılmakta. İki farklı grubun birbirleriyle olan sürtüşmesi pek çok maceraya yön veriyor. Ty-Rux ve Revvit pek çok olumlu özellik taşıyan iki arkadaş olarak dizinin pozitif mesajlarını sunmakta. Ancak yine de uyaralım; 7 yaş altındaki çocuklar için bazı sahneler biraz fazla hızlı, gürültülü ve biraz da şiddetli sayılabilir. Fransa ve İngiltere’de genel izleyici almış ama siz yine de Netflix’in de verdiği 7+ sınıflandırmasını dikkate alın.

23’er dakikalık 52 bölümden oluşan 5 sezon da Netflix’te Türkçe dublajlı olarak izlenebilmekte. Diğer sezonlar da yavaş yavaş ekleniyorlar. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap