DENİZ CANAVARI    8+

8 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Aksiyonu, heyecanı bol hikayesiyle keyifli bir seyir sunuyor ama biraz şiddet var.

Moby Dick, Karayip Korsanları ve eski canavar hikayelerinden ilhamla oluşturulmuş heyecanlı bir hikaye anlatıyor “Deniz Canavarı”. İngiliz kralına bağlı çalışan denizciler okyanustaki dev deniz canavarlarını ödül karşılığında avlamaktalar. Bunların en ünlüsü Kaptan Crow’un yönetimindeki Inevitable gemisidir. Bir gözünü Kızıl Fırtına denen büyük bir canavarla savaşırken kaybettiğinden beri intikam için yanıp tutuşuyordur. Mürettebatındaki en sevdiği adam olan Jacob’ı daha küçükken denizde bulmuştur ve kısa bir süre sonra da kaptanlığı ona bırakmayı düşünüyordur.

Bu arada Jacob bir akşam Kaptan Crow ve mürettebatının maceralarıyla büyümüş yetim bir kız çocuğu olan Maise ile tanışır. Maise yetimhaneden kaçmış ve gemiye binmek istiyordur. Bunu kaçak yollarla bir şekilde başarır. Inevitable’ın yeni seferinde bir saldırı sırasında Jacob ile Maise denizde kaybolur ve karşılarında Kızıl Fırtına’yı bulurlar. Maise, bu büyük deniz canavarlarının insanlara olan saldırılarının sırrını onun sayesinde çözecektir.      


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Deniz Canavarı” daha ilk sahnesinden itibaren tehlikelerle dolu bazı gergin sahneler barındırdığını belli etmekte. Deniz canavarları son derece büyük, tehlikeli görünüyorlar. Gemileri parçalayıp insanları yutma eğilimindeler. İnsanlarla karşı karşıya kaldıkları bolca sahne var. Jacob ve Maise de sık sık ölüm tehlikesi yaşıyorlar.

Maise olaylara hep pozitif yaklaşan, sevimli, zeki, şefkatli, duygusal ve iletişim kabiliyeti güçlü bir kız. Bu anlamda oldukça olumlu bir rol model. Jacob da cesur bir denizci ama Maise sayesinde bazı eksiklerini görüyor, hem kibrini hem de önyargılı oluşunu düzeltmeye başlıyor. Bütün hikaye de sonunda ayrımcılığa, yalan söyleyen yöneticilerin halkı bir kesime karşı düşman olmaya yönlendiren politikalarına yapılan bir eleştiriye varıyor.  

Filmin renkleri, animasyon tekniği çok şık. İzlerken çok keyif veren parlak tasarımlara ve heyecanlı sahnelere sahip. Top patlaması ve silah atışları bazı sahnelere eşlik ediyor. Diğer yandan denizci karakterler bazı sahnelerde bira veya başka içkiler içerken görülüyorlar. Denizciler sık sık ölümden, onurlu ölmekten bahsediyorlar bazı diyaloglarda. Maise bazı sahnelerde bıçak kullanıyor. “Aptalca”, “şapşal” gibi kelimeler de yer yer duyuluyor.  

Kimi aksiyon sahneleri bazı yaşı küçük hassas çocuklar için korkutucu gelebilir. Bu nedenle 7-8 yaş üstü çocuklarla ailece keyifle izlenebilir. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli: -

 


Yorum Yap

Kutay S

28 Temmuz 2022 Perşembe

Şiddet içerse de verdiği mesajlar çok önemli. Büyük ve farklı olmak canavarlik mıdır? Asıl canavar kimdir? Ve daha fazlasını izlerken çocuğunuza anlatırsanız izledigi alelade bir animasyon değil de hayat dersi olur.