DAİMA ON İKİ    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Büyümeyi reddeden bir kız çocuğunun fantastik dünyası biraz fazla karışık.

Netflix’in yeni animasyon dizilerinden biri olan “Daima On İki”de büyümeyi elinden geldiğince reddeden Regina adlı bir kız çocuğunun mecaralarını izliyoruz. Dizinin ilk bölümünde 12. yaşgününde annesi tarafından kendisine, ‘artık büyüdün’ telkiniyle verilen sütyen gibi genç kadın malzemelerini bir kenara atan ve odasındaki oyuncakları annesinden saklayan Regina’yı (Reggie) tanırız.

Reggie’nin ziyaret ettiği fantastik bir dünya vardır. Bu dünyaya taşıdığı her oyuncağı gömdüğünde canlanır. Reggie bu dünyaya ‘Sonsuz Adası” adını takmıştır ve gerçek dünyadan her sıkıldığında bu fantastik dünyaya kaçar. Burada adı “Bayan On İki”dir. Birkaç arkadaşını hem isteyerek hem de istemdışı bir şekilde bu dünyaya dahil eder.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Açıkçası ilk anda büyümek istemeyen ve çocuksu tarafını korumaya çalışan 12 yaşında bir kız çocuğu sempatik gelebilir. Ancak oyuncaklarının canlandığı ve garip yaratıkların da bulunduğu hayali dünyanın kimi sıkıntıları da beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Bu fantastik dünyada karakterler şekil değiştirebilmekte ya da acayip obje ve yaratıklarla şiddetli savaşlara girilebilmekte. Bu anlamda Cartoon Network’un çizgi dizilerini hatırlatıyor “Daima On İki”.

Reggie’nin Sonsuz Ada’da kapıştığı düşmanlar aslında yetişkinleri ya da yetişkinliği temsil ya da ima eden figürler. Mesela ilk bölümün kötü karakteri Reggie’nin aslında son derece iyi niyetli olan annesini temsil eden bir etiket basma makinesi!

İkinci bölümden itibaren ezeli bir kötü düşmanı da çıkıyor ortaya. Bu bölümde Reggie’nin annesi ona ergenlikle ve büyüme hormonlarıyla ilgili bazı kitaplar getirir. Reggie büyümeyi reddettiği için bu kitapları Sonsuz Adası’ndaki yanardağa atar, böylece yaşı daha büyük, olgun ve de hayli dolgun bir kadın görünümündeki Popo Cadısı (!) ortaya çıkar. Reggie’nin birçok bölümde mücadele ettiği bu kırmızı kostümlü kadın Popo Cadısı nedense erkek sesiyle dublajlandırılmış! Ayrıca Sonsuz Adası’nda aynı cinslerin oluşturduğu çiftler ve cinsiyetsiz bazı varlıklar da boy göstermekte. Reggie bütün problemleri arkadaşlarından destek alarak çözmeyi öğreniyor her bölümde.

Kısacası birçok yaratıcı fikirlerle dolu olsa da son derece karışık mesajlar barındıran bir çizgi dizi “Daima On İki”. Özellikle de küçük çocuklar için pek de uygun olduğu söylenemez!

Cartoon Network için hazırlanmış olsa da yarım bırakılan proje, 2019’da Netflix’e transfer edildi. İlk bölüm 23 dakika, sonraki bölümler 13’er dakikadan oluşmakta ve ilk sezon 25 bölüm.


Pozitif Mesajlar  **
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

PETE THE CAT   4 +

8.0 /10

Ünlü çocuk kitapları serisinden akıllıca uyarlanmış son derece renkli bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Jeff 'Swampy' Marsh

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Elvis Costello (ses), Diana Krall (ses), Don Was (ses)

CANAVARIN ÇAĞRISI   12 +

7.8 /10

Ünlü bir romandan uyarlanan film, 13 yaşında bir çocuğun ölmek üzere olan annesiyle yürek burkan vedalaşmasını anlatıyor. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: J.A. Bayona

Oyuncular: Lewis MacDougall, Sigourney Weaver, Felicity Jones , Liam Neeson (ses), Toby Kebbell

KÜÇÜK PRENS   8 +

7.5 /10

Ünlü klasikten uyarlanan animasyon, duygusal ve eğlenceli ama birkaç hususa dikkat. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Mark Osborne

Oyuncular: Jeff Bridges (ses), Mackenzie Foy (ses), Rachel McAdams (ses), Marion Cotillard (ses), Ricky Gervais (ses)

MR. HOLMES VE MÜTHİŞ SIRRI   12 +

8.0 /10

Temposu biraz yavaş olsa da; çok incelikli, duygusal, zarif ve etkileyici bir dram. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Bill Condon

Oyuncular: Ian McKellen, Laura Linney, Hiroyuki Sanada , Milo Parker