CHIP VE POTATO    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sevimli ve pozitif bir çizgi dizi ama bazı detaylarına takılmanız mümkün.   

Chip, anne, baba ve ağabeyi Spud ile yaşayan mutlu bir ev hayatı olan küçük bir dişi yavru köpek. İlk bölümde anaokulana başlayan Chip’in herkesten (ebeveynlerinden bile) sakladığı bir sırrı vardır. Küçük bir oyuncak fare aslında Chip’in gizli arkadaşı Potato’dur. Potato küçük peluş bir oyuncak ama Chip onu, kendisinin minik arkadaşı Potato olarak hayal etmektedir. 

Bu öğretici ve güleryüzlü çizgi dizi Chip’in yeni okulundaki zamanlarına, giderek daha bağımsız olmaya, kendi kararlarını almayı öğrendiği günlere odaklanıyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Chip bölümler ilerledikçe özgüvenini daha çok kazanıyor, öğrendikleri sayesinde çevresiyle olan iletişimini daha sağlam kurmaya çalışıyor. İyilik yapmayı, birilerine yardım etmeyi ve gerektiğinde çevresinden destek almayı da öğreniyor.

Dizi büyümeyi, çevreyle güçlü iletişim kurmayı vurguluyor en çok. Bu anlamda Chip’in ailesinin her zaman nazik, anlayışlı ve tam destek olması ebeveynler için de ilham kaynaklığı yapmakta.

Ancak dizide Chip’in Potato’yla ilgili ailesine sürekli yalan söylüyor pozisyonunun çizilmesi az da olsa bir sorun teşkil etmekte. Dizinin bütün karakterleri hayvanlardan oluşmakta ama hepsi insan evlerinde, insan eşyalarını kullanarak yaşamaktalar. Yine de Chip’in ailesi yemeklerini tabaklarını yalayarak, çatal kaşık kullanmadan yiyorlar. Chip’in iki ayakla yürüyüp bazen dört ayakla koşması da küçük çocukları şaşırtabilir.  

Ayrıca Chip’in gittiği Gökkuşağı Ormanı Okulu batıda bazı aileler arasında da tartışma yaratmış durumda. Okulun içinde yaşanan bazı sahnelerin biraz fazla LGBT göndermesiyle dolu olduğunu, özellikle de gökkuşağı imgesinin bu anlamda çok kullanıldığını belirterek eleştirilerde bulunmuşlardı. Cinsel tercih farkındalığı yaratıp cinsiyet ayrımcılığını bitirmek adına yapılan bu tip referanslı çizgi dizilerde çok dikkatli olmak ve aynı zamanda da biraz daha hassas davranmak gerekiyor.

Belki de bu özellikleri yüzünden, okul öncesi çocuklar için tasarlanmış bir dizi olmasına rağmen Netflix “Chip and Potato”ya 13+ yaş sınıfı vermek zorunda kalmış. Ancak 7 yaşından büyük çocukların bu diziye ilgi duymaları pek de mümkün görünmüyor.   


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğeleri  -
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

CANAVARLAR YARATIKLARA KARŞI  

7,0 /10

Eğlenceli aksiyon sahneleriyle dikkat çeken, bol şamatalı fantastik öğeleri olan akıcı bir animasyon. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Rob Letterman, Conrad Vernon

Oyuncular: Reese Witherspoon (ses), Seth Rogen (ses), Hugh Laurie (ses), Kiefer Sutherland (ses)

ROBOTLAR  

7,0 /10

Bu 2005 yapımı keyifli film; biraz kenarda kalmış, çok popüler olamamış, devamı getirilmemiş, halbuki çok güzel mesajları olan eğlenceli ve parlak bir animasyon. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Chris Wedge

Oyuncular: Ewan McGregor (ses), Halle Berry (ses), Mel Brooks (ses), Paula Abdul (Ses)

CAN DOSTLAR  

7,0 /10

Apartman çocukları uzun zamandır ihmal ettikleri parklara geri dönmeye karar verirlerse. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Tuğçe Soysop

Oyuncular: Selim Bayraktar, Berat Efe Parlar, Esat Polat Güler

ARKADAŞIM TİLKİ  

7,4 /10

“Arkadaşım Tilki”, kırsal bir bölgede yaşayan bir ailenin küçük kızının evcilleşme imkanı bulunmayan türden bir tilki ile geliştirdiği arkadaşlığını “Ayı” (L’ours) filmindeki gibi yarı-belgesel formunda anlatan güzel bir Fransız filmi. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Luc Jacquet

Oyuncular: Bertille Noël-Bruneau, Isabelle Carré, Thomas Laliberté