CESUR ZEBRA    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Güzel mesajı var ama küçük çocuklar için biraz sert sahneleri olan bir film.

Bir zebra sürüsü kendilerini av olmaktan korumak için etrafı sert bitki örtüsü ve kayalarla çevrili bir bölgeye sığınmışlardır. Ancak bir gün kuraklık yüzünden bu güvenli bölgedeki huzurları kaçar. Zebraların çoğunluğu kuraklığın, kısa bir süre önce doğmuş olan ve vücudunun sadece yarısı çizgili olan Khumba’nın getirdiği bir lanet olduğuna inanıyordur. Bu da elbette Khumba’yı çok mutsuz ediyordur.

Bir gün annesi ona eski bir hikaye anlatır. O da bu hikayedeki sihirli göletin çizgilerini tamamlayacağına inanır ve onu bulmak bol maceralı bir yolculuğa çıkar. Bu tehlikelerle dolu yolculukta çok değerli arkadaşlar edinir. Hepsinin farklı arayışları vardır ve birbirlerine destek olurlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında bu anlamda klişe bir yolculuk hikayesi. Ama diğer yandan da farklı olanın değil farklı olanı ayrıştıranların kötü olduğunu anlatmakta. Khumba’nın özel durumu engelli ya da özel çocukları ve karşılaştıkları ayrımcılığı da simgeliyor aslında. Yolculuk sırasında birçok kez ölüm tehlikeleri yaşanırken arkadaşlıklar sınanıyor ve sonunda bir dayanışmaya varılıyor yine. Bazen hakettiğini alabilmek için cesur olmak gerektiği de vurgulanıyor elbette.

Baştan uyaralım; Khumba’nın annesi 17. dakikada hastalığından dolayı ölüyor. Hassas çocuklar bu sahnede hayli üzülebilir. Ayrıca nedense filmdeki gece sahneleri biraz fazla gibi. Hem Khumba’yı hem de diğerlerini film boyunca tehdit eden kaplan da biraz korkutucu olabiliyor bazı sahnelerde. Finalde de Khumba bir süre öldü sanılıyor.

“Cesur Zebra”, Türkiye’de vizyona girdiğinde ‘genel izleyici’ sınıfı almıştı. Ama ‘genel izleyici’ sınıfına göre biraz sert sahnelerin olduğu bir film bizce. Hem temanın da daha iyi algılanabilmesi için 6+ daha uygun gibi... BluTV’den izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap