CADILAR    10+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazı sahneleri hayli ürkütücü olsa da belli yaşlar için eğlenceli bir uyarlama.

Roald Dahl’ın ünlü çocuk kitaplarından biri olan eserinin bu 2020 uyarlaması bir çocuk filmine göre hayli ürkütücü başlıyor denilebilir. Bir anlatıcı (Gatsby) bir grup çocuğa projeksiyonla cadıların gerçek olduğunu, aramızdaki bazı kadınların cadı olabileceğini ve cadıların da en büyük düşmanlarının çocuklar olduğunu anlatmasından sonra; Gatsby’nin 8 yaşındayken anne babasını kemer takmadıkları için bir trafik kazasında kaybettiğini görüyoruz (kaza anı gösterilmiyor). Gatsby bundan sonra büyükannesinin himayesinde yaşamaya başlar. Büyükannesi ona Daisy adlı küçük bir evcil fare hediye eder. Tam normal bir hayata geçiş yapıyorlardır ki başlarına bir cadı grubu musallat olur.

Büyük bir otele sığınırlar ama cadıların çocukları nasıl avlayacaklarını konuşacakları kongreleri de tam orada yapılacaktır! Gatsby ve otelde tanıştığı Bruno adlı diğer bir çocuk, cadılar yüzünden Daisy gibi fareye dönüşürler. Eski hallerine dönebilmek için cadılara karşı güçlerini birleştirmek zorundadırlar.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bir kız çocuğunun tavuğa, oğlan çocukların da fareye dönüştüğü sahneler biraz ürkütücü gelebilir bazı çocuklara. Diğer yandan özellikle de Büyük Baş Cadı’nın zaman zaman hayli korkunç görünebildiğini söylemek gerek. Özellikle de üç parmaklı ellerinin uzadığı sahneler.

“Cadılar” enteresan bir Dahl romanıdır. Bazı yerleri hayli karanlıktır. Mesela finalde çocuklar yapabilecekken geri dönüşmeyi kabul etmezler, fare olarak kalmaya karar verirler! Kötülüğe karşı dayanışma ve geride kimseyi bırakmama gibi birkaç pozitif mesajı olsa da bu anlamda dopdolu bir hikaye de sayılmaz. Film uyarlaması da eğlenceli olmuş. Çünkü tecrübeli bir yönetmen ve parlak bir oyuncu kadrosu var. Büyük Baş Cadı rolünde Anne Hathaway de gerçekten bazen çok ürkünç görünüyor.   

“Cadılar” Neflix ve Blu TV’den Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. Netflix 7+ vermiş, Blu TV de 13+. Başka ülkelerden karışık sınıflar almış. Fransa ve Japonya ‘genel izleyici’ verirken, Hollanda 9+, Brezilya 10+, Danimarka 11+, Almanya 12+, İsveç 13+ vermiş. Hassas çocuklar için biraz korku-mizah karışımı bir yapısı olduğu için bizce de 10+ yaşların aileyle izlemesi daha doğru olacaktır... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap