BUZ DEVRİ 4: KITALAR AYRILIYOR    6+

4 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli seri dengesini giderek kaybederek devam ettirilmiş.

“Buz Devri” serisi üçüncü filmden itibaren gereksiz bir şekilde hikaye odağını tümüyle aile olmak, ailenin kutsallığı, evlilik, damat adayı, çocuk sahibi olmak, ergen çocuğun yetiştirilişi gibi konulara çevirdi. Manny’nin Ellie’yle tanışması, bir aile kurması, sonra kızı Şeftali’nin doğması gibi meselelerin üzerinden biraz zaman geçmiştir. Şeftali genç kız olma yolunda ilerlerken babasının aşırı korumacılığına karşı biraz şikayetçidir.

Ancak yaşanan ani bir gelişme bu tartışmaların üstüne Manny’i, arkadaşları Sid ve Diego’yla birlikteyken küçük bir kara parçasıyla ailesinin olduğu ana karadan ayırır. Kahramanlarımız ana karaya geri dönebilmek için büyük bir mücadele başlatırlar. Ancak yolda yine çeşitli buzul çağı hayvanlarından oluşan korsanlara denk geleceklerdir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Manny’nin ailesinden ayrı kalmasından dolayı yaşadığı mutsuzluk ve huysuzluk karakteri biraz sıkıcılaştırmış. Babası kaybolmuş olmasına rağmen Şeftali genç bir erkek mamutla flörtleşmektedir. Annesi onu çok güvenmemesi konusunda uyarır. Bu arada Diego da kendisine bir dişi kaplan bulur!

“Buz Devri” serisi ilk iki filmden sonra herkesin çift olup aile kurması gerektiğine saplanmış, dolayısıyla özellikle bu filmden itibaren ciddi irtifa kaybetmişti. Elbette bir yere kadar aile olmanın, dayanışmanın, birbirini kollamanın avantajından bahsediyor, iyi de yapıyor. Ancak bu temayı her karaktere uygulayıp adeta üzerinde tepiniyor film. Kısıtlı hikaye alanını ancak böyle yaparak genişletmeye çabalıyor.

Bu filmde, hikayesinde korsanlar da olduğu için diğerlerinden çok daha fazla çizgi film şiddeti var. Aksiyon sahneleri, flört durumları önceki filmlere göre hikayede daha baskın. 

Her “Buz Devri” filmi gibi bizde “Genel İzleyici” almıştı film. Ancak 6-7 yaştan önceki hassas çocuklar için bazı detayları biraz fazla kaçabilir. Başta Google Play ve iTunes olmak üzere çeşitli platform ve kaynaklardan izlenebilmekte... * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BAK ŞU KÖPEĞE   7 +

6.1 /10

Çok hafif ama eğlenceli bir aile komedisi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Brian Robbins

Oyuncular: Tim Allen, Robert Downey Jr., Kristin Davis, Danny Glover, Joshua Leonard

KİTAP HIRSIZI   13 +

7.0 /10

Uyarlandığı ünlü kitap gibi içinde karanlık ve sert olayların da yaşandığı dokunaklı bir İkinci Dünya Savaşı hikayesi. Devamı

Süre: 131 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Brian Percival

Oyuncular: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson , Nico Liersch

NANNY MCPHEE: BÜYÜK PATLAMA   7 +

6.7 /10

İlk film kadar iyi bir hikaye dokusu taşımasa da aynı tonu koruyan bir fantastik komedi. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Susanna White

Oyuncular: Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal, Ralph Fiennes , Asa Butterfield, Rhys Ifans, Maggie Smith

SİHİRLİ DADI NANNY McPHEE   7 +

7.0 /10

Mary Poppins’in izinden giden; hırçın çocuklara iyi gelen esprili ve fantastik bir dadı hikayesi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Kirk Jones

Oyuncular: Emma Thompson, Colin Firth, Angela Lansbury, Kelly Macdonald, Thomas Brodie-Sangster