BUMBLEBEE    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Basit hikayeli ama yine de içinde en çok pozitif mesaj barındıran Transformers filmi.

“Bumblebee” aslında şimdiye dek yapılmış bütün Transformers filmlerinin en öncesini anlatıyor. “Autobot”ların ve “Decepticon”ların kendi gezegenleri üzerindeki iktidar savaşları sırasında B-127 adlı autobot son anda Optimus Prime tarafından dünyaya gönderilir. B-127 dünyayı tanıyacak ve burayı sağ kalan Autobot’ların güvenle saklanabilecekleri bir gezegen haline getirecektir. Ama dünyaya inmeden kısa bir süre önceki savaş sırasında sesini kaybetmiştir.

Yıl 1987. Babasını kaybettiğinden beri bir türlü kendisini düzeltemeyen 18 yaşındaki Charlie adlı genç kız, hem okulda kendisine ezik muamelesi yapanlardan, hem babasızlıktan, hem de kendisiyle istediği gibi ilgilenemeyen annesinden şikayetçidir. Yolu sarı vosvos araba şeklinde kamufle olan B-127 ile kesişir.

B-127 de bir ergen çocuk gibidir. Konuşamasa bile Charlie ile iyi anlaşır ve iletişim kurmanın bir yolunu bulup dost olurlar. Charlie’nin ‘bumblebee” adını taktığı B-127, genç kızın sorunlarını yenmesine yardımcı olacaktır. Charlie kendisine zorbalık yapanlara karşı daha özgüvenli olacak ve uzun yas dönemini geride bırakmayı öğrenecektir. Charlie de Bumblebee’ye verdiği sevgi ve destekle onun kendi gücünü keşfetmesini sağlayacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yapımcısı Steven Spielberg bu yüksek bütçeli aksiyon filminde hikayeyi “E.T.”ye doğru çekmiş anlaşılan. İki farklı dünyanın ergeni birbirlerinin sorunlarına yardım ediyorlar. Filmin diğer Transformers filmlerinden daha çok pozitif mesajları olduğu kesin. Üstelik 1980’lerde geçmesinden dolayı büyüklerin de 80’lerin müzik ve filmlerinden tatlar bulacaklarını ekleyelim.

Elbette her Transformers filminde olduğu gibi yine birbirlerine giren metalik canlıların vahşi savaşları, bol patlamalı sahneler bulunuyor. Ama en azından o filmlerdeki kadar beton patlamaları, yıkıntılar ve büyük kaos görüntüleri yok. Daha temiz ve nispeten daha derli toplu aksiyon sahneleri bulunuyor.

Bir sahnede Bumblebee’nin öldüğü sanılıyor, hassas bazı çocuklar bu sahnede kısa bir süre üzüntü duyabilir. Charlie’nin kendisinden hoşlanan komşu çocuğu Memo da maceraya katılıyor ve ikisi arasında küçük esprili flörtleşmeler de bulunuyor.

Film ülkemize 7+ 13A sınıfıyla oynamıştı. Bizce de doğru bir sınıflandırma. 13 yaş altındaki çocukların ailece izlemesinin daha doğru olacağını söyleyebiliriz.  

Filme Netflix, Digiturk ve iTunes’da ulaşmak mümkün. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

UÇAKLAR 2: SÖNDÜR VE KURTAR   6 +

6.0 /10

İlk filmin hatalı mesajı devam filminde telafi edilmek istenmiş sanki. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Roberts Gannaway

Oyuncular: Dane Cook (ses), Ed Harris (ses), Julie Bowen (ses), Curtis Armstrong (ses)

ŞİRİNLER (FİLM)   6 +

6.0 /10

Ünlü çizgi dizinin canlı aksiyon ve animasyon karışımı uyarlaması sevimli ama fazla hafif olmuş. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Raja Gosnell

Oyuncular: Hank Azaria, Katy Perry (ses), Jonathan Winters , Neil Patrick Harris, Sofía Vergara, Jayma Mays

RIO   6 +

7.0 /10

Eğlenceli, rengarenk, müzikle dolu ve romantik bir animasyon. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Carlos Saldanha

Oyuncular: Jesse Eisenberg (ses), Anne Hathaway (ses), Leslie Mann (ses), Jamie Foxx (ses), will.i.am (ses)

TÜM ENGELLERİ AŞMAK   9 +

7.0 /10

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış oldukça ilham verici ve keyifli bir aile filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Sean Cisterna

Oyuncular: Ana Golja, Jennifer Beals, Sarah Fisher, Asha Bromfield, Robbie Graham-Kuntz