BEBE    6+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ailenin bütün fertlerine hitap edebilecek keyifli ve pozitif bir çocuk filmi klasiği.

Hikaye yeşillikler içindeki Avustralya taşrasında bir çiftlikte geçer. Çiftliğin sahibi Arthur Hoggett karısıyla gittiği panayırda dolanırken küçük bir tezgahta sergilenen sevimli bir domuz yavrusu görür. Bu sevimli yavru, tezgâh sahiplerinin küçük bir para karşılığı oynattığı bir yarışmanın ödülüdür. Yavrunun ağırlığını tamı tamına tahmin eden onu kazanacaktır. Arthur en yakın tahmini yaparak kazandığı Bebe’yi ertesi gün çiftliğine getirir.

Bebe çok meraklı ve dışadönük bir hayvandır. Kısa sürede kendisini belli eder zaten çiftlikte. Çapından beklenmeyen bir kahramanlıkla çiftçinin koyunlarını son anda kaçırılmaktan kurtarınca ve koyunlarla iyi geçindiği de anlaşılınca çiftçi onu çoban köpeği gibi yetiştirmeye karar verir. Çiftlikte kesilmekten kurtulmak için horoz gibi olmaya çalışan bir ördek varken şimdi de köpek gibi davranmaya başlayan küçük bir domuz yavrusu vardır artık! Hatta çiftçi onu diğer çoban köpekleriyle yarışması için bile hazırlamaya başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Bebe” her şeyden önce kişinin kendi geleceğine yön verebilme becerisini ve gücünü göstermesiyle ilgili çok sevimli bir film. Aynı zamanda bazen önyargıların nasıl da yanıltıcı olabildiği temasını da işliyor. Hayvanların insanlarla değil, birbirleriyle konuşabiliyor olmaları ve bunun teknik olarak ustaca başarılmış olması da eğlenceyi katlıyor. Bebe’nin olanca ufaklığına rağmen boyundan büyük gibi görünen hedeflere yol alması ve bir “yemek” olma yazgısına karşı dünyada kendisine yer açabilmesinin hikâyesi bu. Dedikodulara göre filmde çiftçi Arthur’u oynayan ünlü oyuncu James Cromwell, bu filmin çekimlerinden sonra vejetaryen olmaya karar vermiş. Belki bu filmi izleyen çocuklarda da böyle bir etki yaratabilir!

Domuz kahramanlı ya da içindeki hayvan karakterlerden birinin domuz olmasına karşı ön yargılı olmayın. Bu filmlerin çoğunda özellikle yavru domuz kullanılmasının sevimli görünmesinin dışında özel bir anlamı yoktur.

Film vizyona çıktığında bütün dünyada genel izleyici sınıfı almıştı. Bugünün bazı küçük hassas çocukları kesilme tehlikesi ve korkusu yaşayan hayvanlar için endişe duyabilirler. Nitekim Netflix filme 7+ vermiş. Bizce 6 yaşlarındaki çocuklar için de denenebilir. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Evcil hayvan isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

BEBEK BAKICILARI KULÜBÜ   10 +

7.6 /10

Netflix’in çocuk dizisi “Bebek Bakıcıları Kulübü” daha önce de dizi olarak uyarlanmış kitap serisinin yeni ve modern bir uyarlaması. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Lucia Aniello

Oyuncular: Sophie Grace, Momona Tamada, Shay Rudolph , Malia Baker, Alicia Silverstone

NEŞELİ AYAKLAR 2   6 +

6.6 /10

İlk film, animasyon sinemasının penguen takıntısına denk gelen iyi örneklerden biriydi. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Elijah Wood (ses), Robin Williams (ses), Pink (ses), Matt Damon (ses), Brad Pitt (ses), Sofía Vergara (ses)

ÇİKO BON BON: MERAKLI MAYMUN   4 +

7.0 /10

Bozuk bir şeyleri onarmaya, mekanik becerileri geliştirmeye yönelik eğlenceli bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 14 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Chris Monroe

Oyuncular: Robbie Daymond, Dayci Brookshire, Anthony Tedesco

JULIE’NİN YEŞİL ODASI   4 +

8.4 /10

Çocuklara sahne sanatları konusunda eşsiz bilgiler veren, akıcı, eğlenceli ve harika bir çocuk programı. Devamı

Süre: 27 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Julie Andrews, Judy Rothman Rofé, Emma Walton Hamilton

Oyuncular: Julie Andrews, Giullian Yao Gioiello, Jennifer Barnhart