AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (Netflix dizi)    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü animasyon dizinin Netflix uyarlamasında genç izleyiciler için hikayenin şiddeti biraz arttırılmış...

2005 – 2008 yılları arasında yayımlanan ve kültleşmiş animasyon dizinin bu Netflix uyarlaması, ilk sezonu 8 bölümde toparlıyor. Genel hikaye aslıyla aynı elbette:

Dört temel elementin her biri üzerinde tahakküm kurabilmiş dört farklı ulusun oluşturduğu fantastik bir evrende geçiyor hikaye. Hava, ateş, su ve toprak elementlerine hükmedenlerin oluşturduğu bu dört ayrı ulus bir zamanlar birbirleriyle savaşmışlar. Dört elemente birden hükmedebilen bir “Avatar” savaşın sonunu getirmiş, ancak sonra da ortadan kaybolmuş. 112 yıl sonra amcasıyla liderlik rekabetine girişmiş olan ateş ülkesinin hırslı veliahtı Zuko, Avatar’ın yeniden ortaya çıkmasını bekliyordur.

Su kabilesinden bir abi-kız kardeş olan Katara ve Sokka, buzulların arasında donmuş bir genç çocuk bulur. Görünüşe göre 12 yaşındaki bu çocuk, 100 yıl önce yeni Avatar olduğunu öğrendiğinde suda donmuş ve eğitimi de bu yüzden yarım kalmış olan kişidir. İsmi Aang olan bu çok hareketli, iyi kalpli ve sempatik genç çocuk, onu bulan iki kardeşle çok iyi arkadaş olur ve birlikte ateş ulusuna karşı mücadele ederler.   


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Genel olarak temel olay örgüsünü almışlar ve yan hikayelerden de arındırmışlar. Biraz değiştirip yaş sınıfının daha yukarı çıkmasını da göze alarak hikayeyi biraz daha olgunlaştırmışlar. Savaş ve dövüş sahneleri de biraz daha şiddetli olmuş. Kanlı sahneler olmasa da yanarak ölen insanlar gösteriliyor. Orijinalin formunu biraz daha modern bir süper kahraman hikayesine doğru yontmuşlar. Oyuncu seçimleri çok başarılı. Bütün oyuncular orijinal karakter çizimlerine oldukça benzetilmişler. Özellikle Aang’ı canlandıran genç oyuncu Gordon Cormier çizgi dizideki çocuğun aynısı olmuş adeta. Dizinin evreni de orijinaline oldukça sadık ve hayli inandırıcı çalışmalarla oluşturulmuş.  

12 yaşındaki kahraman Aang bu versiyonda orijinaldekinden daha az şapşal, biraz genç yetişkin romanlarının arketipi olan ‘seçilmiş savaşçı’ olarak sunuluyor. Ancak gelişimi orijinal dizideki kadar sağlam ve tutarlı bir şekilde kurulamamış. Aslında genel olarak bütün karakterleri bir parça ciddileştirmişler. Orijinal dizide ana karakterlerimiz yaşlarıyla doğru orantıda eğlenceli çocuklardı da...

Yine de 11-12 yaş çocukların da keyifle ve heyecanla takip edebilecekleri bir fantastik macera... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Dövüş sanatlarına merak uyandırma potansiyeli: ***


Yorum Yap