AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (animasyon dizi)    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kendi kulvarında hiç eskimeyen bir klasik...

ABD yapımı bir çizgi dizi olmasına rağmen uzak doğu kültürünü yoğun bir şekilde içinde barındıran bol ödüllü bir yapım “Avatar: Son Havabükücü”. Dört temel elementin her biri üzerinde tahakküm kurabilmiş dört farklı ulusun oluşturduğu fantastik bir evrende geçiyor hikaye. Hava, ateş, su ve toprak elementlerine hükmedenlerin oluşturduğu bu dört ayrı ulus bir zamanlar birbirleriyle savaşmışlar. Dört elemente birden hükmedebilen bir “Avatar” savaşın sonunu getirmiş, ancak sonra da ortadan kaybolmuş. 112 yıl sonra amcasıyla liderlik rekabetine girişmiş olan ateş ülkesinin hırslı veliahtı Zuko, yeni Avatar’ın karşısına çıkmasını bekliyordur.

Su kabilesinden bir abi-kız kardeş buzulların arasında donmuş bir genç çocuk bulurlar. Görünüşe göre 12 yaşındaki bu çocuk, 100 yıl önce donmuş ve eğitimi de bu yüzden yarım kalmış olan yeni Avatar’dır. İsmi Aang olan bu çok hareketli, iyi kalpli ve sempatik genç çocuk, onu bulan  Katara ve Sokka ile çok iyi arkadaş olur ve birlikte maceradan maceraya koşarlar. Bu arada ateş ülkesi de savaş ikilimini tekrar yaratmanın peşindedir...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


3 Sezon ve ortalama 24 dakikalık 61 bölümden oluşan animasyon dizinin ilk iki bölümü biraz ilkel görünebilir ama sonra görünüşü hızla daha iyileşiyor. Son derece heyecanlı sinematografik sahneler, iyi kurgulanmış bir hikaye, bir çizgi diziye göre fazlasıyla zengin ve nitelikli bir müzik kullanımıyla aldığı ödülleri hak eden, aksiyonu bol bir fantastik dizi bu. Nickelodeon kanalının en popüler ve iyi dizilerinden biriydi.

Aang bütün heyecanlı maceralar ve çatışmaların içinde bir yandan da eğitimini sürdürmekte. Yaşadıkları boyunca sezgileri daha güçlü, kendine güveni daha yüksek, yardımsever ve dayanışmayı bilen onurlu bir savaşçı olmaya doğru ilerler.

Her zaman son ana kadar barışı korumaya çalışan kahramanlar, aşırı şiddet içermeyen pek çok savaşa girmek zorunda kalsalar da bazen sert ve sivri durumlar da yaşanmıyor değil. Bu sahnelerde hiç kan gözükmüyor ama bolca patlama efekti var. Bazı bölümlerde yaşı küçük hassas çocukları biraz korkutabilecek bazı varlıklar ve canavarlar da gözükebilir. Mesela ilk sezonun 7. bölümünde bir tane var... Aang ve Katara bölümler ilerledikçe birbirlerine duygusal olarak da bağlanıyorlar. Özellikle üçüncü sezonda bazı sahnelerde öpüştükleri görünüyor.

Dizi yayınlandığı zamanlarda her ülkede 7+ almıştı. Netflix, Türkiye’de diziye 10+ sınıfı vermiş. Daha önce Nickelodeon’da yayınlanmış Türkçe dublajlı versiyonu olarak platformda izlenebiliyor... Aynı evrende geçen devam dizisi “The Legend of Korra”ya da yine Netflix’te ulaşabilirsiniz. Netflix bu kült animasyon dizisinin ilk sezonunu biraz daha şiddet içerikli bir şekilde gerçek oyuncularla tekrar uyarladı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Dövüş sanatlarına merak uyandırma potansiyeli: ***


Yorum Yap

AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (Netflix dizi)   11 +

7.0 /10

Ünlü animasyon dizinin Netflix uyarlamasında genç izleyiciler için hikayenin şiddeti biraz arttırılmış. Devamı

Süre: 55 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Albert Kim

Oyuncular: Gordon Cormier, Kiawentiio, Ian Ousley, Dallas Liu, Daniel Dae Kim

AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (animasyon dizi)   8 +

8.0 /10

Kendi kulvarında hiç eskimeyen bir klasik. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko

Oyuncular: Zach Tyler Eisen (ses), Mae Whitman (ses), Jack De Sena (ses), Dante Basco (ses), Michaela Jill Murphy (ses)

TAVUKLAR FİRARDA: KURTARMA OPERASYONU   8 +

7.5 /10

23 yıl sonra gelen ve ilk filmin eğlencesini hiç aratmayan devam filmi. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Sam Fell

Oyuncular: Thandiwe Newton (ses), Zachary Levi (ses), Bella Ramsey (ses), Imelda Staunton (ses), Jane Horrocks (ses)

KÜÇÜK BATMAN’İN NOEL’İ   7 +

6.5 /10

Eğlenceli ve akıcı bir süper kahraman animasyonu ama biraz şiddet var. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Mike Roth

Oyuncular: Luke Wilson (ses), James Cromwell (ses), Yaman Tümen (ses), Aziz Güngör (Ses), Rıza Karaağaçlı (ses)