ARI MAYA    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ayrımcılığa karşı olan, çalışkanlığı ve işbirliğini öğütleyen sevimli bir animasyon.

70’li yılların ikinci yarısında çocuk olanlar Arı Maya’yı gayet net hatırlarlar. Eski bir Alman çocuk kitabından uyarlanan Japon yapımı bir çizgi diziydi. Çok meraklı bir kişiliği olan çocuk Arı Maya’nın diğer arı ve böceklerle yaşadığı maceralarını konu alıyordu. Pozitif enerjisiyle, merakıyla ve özgüveniyle çocuklara örnek olan bir kahramandı Maya.

“Arı Maya” 2012’de yeniden televizyona çizgi dizi olarak, sonra da sinemaya üçboyutlu animasyon film olarak geri döndü. Yine tam hatırladığımız gibi, bol bol gülen, eli kolu durmayan, her şeyi merak eden sarpsarı bir küçük kız arı kendisi. Animasyon sinemasının kendine ait pek çok trüğünü içinde barındıran ama aynı zamanda da oldukça alegorik bir olay örgüsüyle çıkıyor bu sinema filminde karşımıza. Doğanın birbirine düşman iki arı cinsini, bal arıları ile eşek arılarını “önyargılar” yüzünden birbirine düşman olmuş gibi gösteren hikâyesi çok sevimli. İki tarafın da birbirlerini çok tanımadan “öcüleştirdiği” bir ortamda Maya’nın maruz bırakıldığı baskıcı eğitimin dışına taşan merakı, bu iki düşman cinsi karşı karşıya getirecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu arada balarıları içinde bir de “darbeci” danışman vardır. Ana kraliçeyi indirip yerine geçme planları yapmaktadır gizli gizli. Kendi yerini sağlamlaştırmak için de balarılarıyla eşekarıları arasına nifak sokmaya çalışıp ayrımcılığı körükler sürekli.

Oldukça politik açılımları olan bu hikâye, çocukların çok rahat anlayabilecekleri bir şekilde senaryolaştırılmış. Maya’nın korkak arkadaşı Willy’nin arkadaşlık sayesinde kişiliğini bulması, Maya’nın oğlan çocuğu versiyonu olan küçük eşek arısı Crawley ile önyargıları yıkan arkadaşlığı hem bilge ve hem de eğlenceli biri olunabileceğini gösteren çekirge Flip’in varlığı da güzel mesajlar veriyor.

Film birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ‘genel izleyici’ sınıfıyla vizyona girmişti. Ama biz yine de birkaç küçük ürkütücü detay yüzünden 5+ veriyoruz. “Arı Maya” filmini Turkcell TV+’da izleyebilirsiniz.  * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SIGMUND VE DENİZ CANAVARLARI   6 +

6.7 /10

Biraz eski usül ama samimi, renkli ve akıcı bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 27 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Garrett Frawley, Marty Krofft, Sid Krofft

Oyuncular: Solomon Stewart, Kyle Breitkopf, Rebecca Bloom , David Arquette

ARI MAYA   5 +

6.6 /10

Ayrımcılığa karşı olan, çalışkanlığı ve işbirliğini öğütleyen sevimli bir animasyon. Devamı

Süre: 79 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Alexs Stadermann

Oyuncular: Coco Jack Gillies (ses), Kodi Smit McPhee (ses), Richard Roxburgh (ses), Noah Taylor (ses), Jacki Weaver (ses)

BÜYÜLER EVİ: SİHİRBAZ KEDİ   6 +

6.5 /10

Sevimli, akıcı ve maceralı bir animasyon ama bazı sahneleri küçük çocuklar için biraz korkutucu gelebilir. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Ben Stassen, Jeremy Degruson

Oyuncular: Cinda Adams (ses), George Babbit (ses), Brianne Brozey (ses), Kathleen Gati (ses)

AİLE ARASINDA   13 +

7.5 /10

Aile rolü yapmak için bir araya gelen ‘dışlanmış’ insanların komik hikayesi. Devamı

Süre: 125 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Ozan Açıktan

Oyuncular: Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut, Gülse Birsel, Ayta Sözeri, Su Kutlu, Derya Karadaş, Fatih Artman