APOLLO 13    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Gerçek bir olaydan uyarlanan heyecanlı bir uzayda mahsur kalma hikayesi...

Neil Armstrong’un liderlik ettiği Apollo 11 ekibinin aya iniş yapmasıyla NASA’nın bütün astronotları heyecanlanır. Sonraki Apollo 12 ekibi de ayda incelemelerde bulunup dönmüştür. Şimdi sıra NASA’nın en başarılı astronotlarından olan Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise'den oluşan Apollo 13 ekibindedir.

Bu heyecanlı uzay görevi sırasında, 'yarı yolda' oksijen tanklarından birinin patlaması yüzünden ekip güç ve oksijen sıkıntısı çekmeye başlar ve aracın Dünya'ya dönmesi risk altına girer. Geri kalan oksijeni idareli kullanırken donma ve havasızlıktan ölme tehlikelerini göze alan ekip ne pahasına olursa olsun Dünya'ya dönmeyi deneyeceklerdir. Ancak komuta merkezindeki görevliler hasar görmüş olan aracın atmosferden geçerken yanarak parçalanabileceğinden korkuyorlardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Uzayın sonsuzluğunda küçücük bir araç içinde ölüm tehlikesiyle burun buruna gelen üç astronotun zamana karşı yarışı son derece duygusal ve heyecanlı bir şekilde aktarılıyor. Özellikle de ailesine düşkün, iyi koca ve düzgün adam Jim Lowell üzerinden (tabi ki Tom Hanks canlandırıyor) birçok pozitif özellikle donatılmış bir rol model izliyoruz. Cesareti, bilgisi, evine ve ailesine olan düşkünlüğü ile öne çıkıyor bu karakter. Ama diğer arkadaşları da işlerini iyi bilen profesyonel astronotlar. Birlikte bilgilerini birleştirip iyi bir ekip dayanışması gerçekleştiriyorlar.

Kontrol merkezinde onları geri getirmek için çırpınan, inat eden ve her türlü olasılığı düşünüp çözüm arayan başka insanlar da var (hepsi beyaz ırktan erkekler bu arada).    

Filmde Jim’in ev hayatı sırasında karısıyla yakınlaştığı bazı masum sahneler var, astronotlar bir araya geldiklerinde sık sık içki içiliyor. İlk başlarda bir ev partisi sırasında astronotların bazı flört halleri rahatsız edici olmayacak bir şekilde gözüküyor. Küçük bir detay için uyaralım: 21. dakikada astronot Jack kız arkadaşıyla aynı duşakabindeyken çıkıp telefonu açmaya gidiyor. Jack’in üstü çıplak ama cinsel anlamda belirgin bir çıplaklık yok.

“Apollo 13” 90’ların Hollywood yapımları içinde özellikle de son derece başarılı efektleriyle öne çıkmış, başından sonuna akıcı bir şekilde izlenen gişe başarısı yüksek bir filmdi. Çocuklar için vazgeçmemeyi; tehlikeli ve ümitsiz durumlarda bile bilgi ve beceriyle kurtuluşun olabileceğini anlatan pozitif bir film.

“Apollo 13”ü Netflix, iTunes ve Google Play’den izlemek mümkün. Netflix’te Türkçe dublaj izlenebilen film 13+ almış. Bizce 11-12 yaşlarında da izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ASTRONOT WILLY: MACERA GEZEGENİ   7 +

7.5 /10

Çocukların sıkılmadan izleyebilecekleri sevimli ve heyecanlı bir uzay macerası. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Eric Tosti

Oyuncular: Landen Beattie (ses), Jason Anthony (ses), Laura Post (ses), Keith Silverstein (ses)

APOLLO 13   12 +

7.0 /10

Gerçek bir olaydan uyarlanan heyecanlı bir uzayda mahsur kalma hikayesi. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris

AY'DA İLK İNSAN   12 +

7.7 /10

Gerçek bir insan hikayesi, son derece samimi ve dramatik bir şekilde ele alınmış. Devamı

Süre: 141 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke , Kyle Chandler, Corey Stoll

ZATHURA: BİR UZAY MACERASI   8 +

6.5 /10

“Jumanji”nin yazarından çocuklar için bilim-kurgu aksiyonu. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Josh Hutcherson, Jonah Bobo, Dax Shepard , Kristen Stewart, Tim Robbins