BABAM BİR ÖDÜL AVCISI (1. sezon)    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocuklar için aksiyon dozu yüksek, bir bilim-kurgu animasyon dizisi...

8 yaşındaki Sean ve ablası Lisa’nın anne babası ayrılmış, ayrı evlerde yaşıyorlardır. Ama ebeveynleriyle ayrı zamanlar geçirmektedirler. Çocuklarda bazı problemler var. Sean’ın gözünde bir tik vardır mesela, doktor stresten kaynaklı olduğunu söylemiştir. Lisa’nın ise kendi yaşıtı kızlardan farklı bir dünyası var. Mesela okulda kumar oynattığı için şikayet almış. Sean’a göre daha sert bir mizaca sahip.

Anneleri bir hafta sonu gezisi için çocukları babaları Terry’e bırakır. Ancak tam o akşam gizemli bir adam Terry’e bir iş teklifinde bulunur. O da çocukların büyükannelerini çağırır ve işe gider. Ancak babalarının arabasına saklanan çocuklar büyük bir sürprizle karşılaşırlar. Kamyon şoförü olduğunu sandıkları babaları Terry, aslında kainatın farklı gezegenlerinde suçluları kovalayan bir ‘ödül avcısı’dır! Terry peşine düştüğü tehlikeli bir suçluyu çocukları da yanındayken kovalamak zorundadır artık!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Babam Bir Ödül Avcısı”, aksiyonu yüksek, sürprizli hikayesiyle oldukça da dinamik bir animasyon dizi. Hem komik hem heyecanlı. Ancak bazı sahnelerde biraz şiddet var. Silahlı ve silahsız çatışmalar, kavga ve patlama sahneleri bolca bulunuyor. Bazı sahneler biraz karanlık ve gerginlik yaratan anlara da rastlanmakta. 7. bölümün sonunda ana karakterlerden biri öldü sanılıyor mesela. Birçok sahnede lazer silahlar kullanılmakta. Lisa’nın kağıt oyunlarına karşı doğal bir yeteneği var! Terry de bazen örnek bir ebeveynlik göstermiyor pek. Ama çocuklarıyla arasındaki ilişki yine de samimi ve eğlenceli. Ayrı yaşayan anne-baba meselesi de son bölümde bir şekilde tatlıya bağlanıyor. 

İlk bölümün hemen başlarında çocuklar birbirleriyle konuşurlarken “aptal”, “salak” gibi sıfatlar kullanıyorlar bazı diyaloglarda. Sean’ın tiki var diye oyun arkadaşları ona “tikli” lakabı takmışlar.

İki kardeş yaşadıkları bu büyük macera sırasında kendilerini geliştiriyorlar. Birbirlerini korumayı, kollamayı da hiç ihmal etmiyorlar. Çocukların ebeveynlerle kurması gereken güven ilişkisine de dikkat çekiliyor bir yandan. Terry çocuklarından da bir şeyler öğrenebileceğini, onlara güven duyması gerektiğini anlıyor.

22’şer dakikalık 10 bölümden oluşan ilk sezon başarılı bir Türkçe dublajla desteklenmiş. 7+ almış ama bu tip aksiyon maceralara alışkın olmayan hassas çocuklar için yine de erken olabilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Ortalığı karıştırma potansiyeli: **


Yorum Yap

KARDEŞ TAKIMI   5 +

7.0 /10

Ailece sıkılmadan izlenebilecek yerli yapım bir komedi macera filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mustafa Kotan

Oyuncular: Ceyda Kasabalı, Fırat Albayram , Ecrin Su Çoban, Çağan Efe Ak , Yekta Kopan (ses)

ÖRDEKLERİN GÖÇÜ   6 +

7.5 /10

Ailece izlenebilecek bir ‘aile’ animasyonu. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Benjamin Renner, Guylo Homsy

Oyuncular: Kumail Nanjiani (ses), Elizabeth Banks (ses), Danny DeVito (ses), Awkwafina (ses), Carol Kane (ses)

TAVUKLAR FİRARDA: KURTARMA OPERASYONU   8 +

7.5 /10

23 yıl sonra gelen ve ilk filmin eğlencesini hiç aratmayan devam filmi. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Sam Fell

Oyuncular: Thandiwe Newton (ses), Zachary Levi (ses), Bella Ramsey (ses), Imelda Staunton (ses), Jane Horrocks (ses)

ÇİFTLİKTE NOEL   7 +

6.5 /10

Aile olmanın anlamı konusunda pozitif mesajları olan bir Noel filmi. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Debbie Isitt

Oyuncular: Scott Garnham, Kathryn Drysdale, Ashley Jensen, Dexter Sol Ansell, Evan Scott