ZORAKİ KRAL    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Korkularla başetmek, kararlılıkla sorunları aşmak konusunda gençlere gerçek ve güzel bir hikaye sunuyor. 

“İngiliz Kraliyet Ailesi’nden benim gerçek hayatımda karşılığını bulabileceğim bir fikrin, bir mesajın çıkması mümkün müdür?” diye yaklaşabilirsiniz bu filme. Ama sinema öyle bir sanattır ki bu filmde olduğu gibi “Evet, İngiliz Kraliyet Ailesiyle ilgili bir hikayeyi sana öyle anlatırız ki içinde seni ya da herkesi ilgilendirebilecek bir hale getirebiliriz” denir. “Zoraki Kral”da son derece güçlü bir kral olan babasının ardından tahta çıkmaya hazırlanan ve konuşma zorluğu yaşayan Prens Albert’ın mahçup hikayesinden izleyenlerin alacağı güzel mesajlar ve fikirler var.

“Hiçbir çocuk kekeme doğmaz.” Bunu hikayenin henüz başlarında Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue (Geoffrey Rush), Kral 5. George’un iki oğlundan biri olan ‘yeni hasta’sı York Dükü Albert’a (Colin Firth) söyler.

Bir deniz subayı olan Prens Albert, her şeyiyle lider ruhludur. Zekidir, çalışkan ve disiplinlidir. Ağabeyi Edward’dan daha dirayetli ve güçlüdür. Ancak tek bir kusuru vardır -ki bir liderde en olmaması gerektiği düşünülen kusurlardan biridir bu-, Albert çocukluğundan beri kekemedir. Topluluk önünde yaptığı konuşmalarda ise neredeyse kitlenip kalmaktadır. Bunu yenmek için eşi Elizabeth’in de katkısıyla çeşitli uzmanlardan tedavi yöntemleri denemiştir. Ancak hiçbiri onu bu kusurundan kurtaramamıştır. Düşes en sonunda bu konuda değişik yöntemleri olan Avustralyalı Lionel Logue’u bulur eşine...

Lionel da iki çocuğu ve kendisini pek de ciddiye almayan karısıyla sakin bir hayat yaşamaktadır. İdealinde bir tiyatro oyuncusu olmak vardır ama bu konuda yeterli olmadığı aşikârdır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bir araya geldiklerinde neler olacağını merak etmememizin imkansız olduğu iki karakter... Sonrası akıp giden 4 Oscar’lı bol ödüllü bir film.

“Zoraki Kral”ın çok iyi anlattığı iki mesele var. Birincisi kuşkusuz bir azim hikayesi. Çocuklukta yaşanan bazı ailevi meseleler çözülmedikçe insanda kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Ancak Prens Albert azimle ve biraz da mecburiyetle sorununun üstesinden gelmeyi başarıyor. Ayrıca liderlerin hitabet yeteneklerinin önemi hiçbir filmde bu kadar ‘net’ anlatılmamıştır. 

“Zoraki Kral” benzer bir konuşma tutukluğu yaşayan, ya da topluluk önünde kendi kabuğuna çekilen tutuk çocuklara bunun aşılabilecek bir mesele olduğunu anlatması açısından da önemli. Edward büyük bir engeli aşmaya çalışıyor film boyunca.

Film ülkemizde “genel izleyici” sınıfında gösterilmişti. Sakıncalı hiçbir sahnesi yok. Sadece diyaloglarda biraz argo var. Türkçe dublaj ve altyazılarda yumuşatılmış oluyorlar genellikle.

Filme internette birçok farklı adresten erişmek mümkün. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: ***
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

HILDA  

8,5 /10

2018 İngiltere-ABD ve Kanada ortak yapımı “Hilda” 24’er dakikalık bölümlerden oluşan bir Netflix animasyon dizisi. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Kurt Mueller, Luke Pearson, Stephanie Simpson

Oyuncular: Bella Ramsey (ses), Ameerah Falzon-Ojo (ses), Oliver Nelson (ses)

PARANORMAN  

7,0 /10

Görünüşte sıradan bir çocuk olan ama aslında hayaletleri görebilen ve onlarla konuşabilen Norman’ın hayatı bir anda eskisinden de garip bir hale dönüşür. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Chris Butler, Sam Fell

Oyuncular: Kodi Smit-McPhee (ses), Anna Kendrick (ses), Christopher Mintz-Plasse (ses), Casey Affleck (ses)

MERAKLI KUŞ  

6,5 /10

Fransa – Belçika ortak yapımı “Yellowbird”, Gus adlı özgüven sorunu yaşayan, sarsak ve hayli sakar olan bir kuşun hikayesini anlatıyor. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Christian De Vita

Oyuncular: Arthur Dupont (ses), Sara Forestier (ses), Bruno Salomone (ses), Isabelle Renauld (ses)

FERDINAND  

7,5 /10

Şiddet uygulamaktan kaçınan bir boğanın sevimli ve 'insancıl' hikayesi. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Carlos Saldanha

Oyuncular: John Cena (ses), Kate McKinnon (ses), Bobby Cannavale (ses), Jeremy Sisto (ses)