ZOOTROPOLİS: HAYVANLAR ŞEHRİ    8+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ayrımcılık karşıtı mesajı ve polisiye hikayesiyle ilgi çekici bir animasyon.

Tüm ahalisini hayvanların oluşturduğu Zootropolis’te minik ve idealist bir tavşan olan Judy Hopp, şehirdeki düzeni sağlamayı amaçlayan bir polis memuru olmaya çalışır daha çocukken bile. Binbir emekle polis akademisinden mezun olup şehre atanınca, polisleri çaresiz duruma düşüren gizemli kayıp vakalarını araştırmaya başlar. En büyük yardımcısı en başta hiç gönüllü olmasa da dolandırıcılıkla geçinen tilki Nick olacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin hikâyesi 80’lerin ünlü komedi macera filmi Eddie Murphy’li “48 Saat” ve benzerlerini andırıyor. Birbirleriyle çok da uyumlu olmayan iki farklı kahramanın ortaklığı şeklinde kendisini gösteren komedi formülleri üzerine kurulan hikâyenin en can alıcı özellikleri iyi tasarlanmış mekânları, karakterleri ve esprili dünyası elbette. Finale doğru bir parça yavaşlıyor olsa da baştan sona her anlamda rengârenk bir film. Hikâyesiyle de eğlenceli bir polisiye tatmini sağlıyor izleyicisine. Özellikle de Motorlu Taşıtlar Bürosu’nda çalışan “tembel hayvanlar” sahnesi bu anlamda tam bir zirve!

Cem Yılmaz’ın Tilki Nick rolündeki seslendirme performansı da gayet iyi. Shakira’nın da şarkısıyla renk kattığı filmi büyük küçük her sinemasever keyifle izleyebilir.

Toplumlarda birilerinin diğerleri üzerine kurduğu ötekileştirmenin, önyargılarla oluşan ayrımcılığın iyi niyet ve hoşgörüyle nasıl aşılabileceğini çocuklara tatlı bir polisiye hikâyeyle anlatıyor film.

Elbette bir polisiye macera hikayesi anlattığından dolayı kahramanlarımız aksiyon içinde bazı tehlikeler içinde kalıyorlar. Bazı sahnelerde gizemi korumak ve heyecanı yükseltmek için de gergin detaylar yaratılmış. Bazı karanlık mekanlarda görünmeyen bir düşmanın yarattığı korku-gerilim sahnesi bazı küçük çocukları fazlasıyla gerebilir.

Ülkemizde 7A sınıflandırması alarak vizyona girmiş olan film pek çok ülkede 7+ sınıfıyla gösterime girmişti. Daha küçük çocuklar için bazı detaylar gereğinden fazla ürkütücü gelebilir...

Filme iTunes ve Google Play’den ulaşabilirsiniz... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap