YUNUS ÇOCUK    6+

2 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İran Türkiye ortak yapımı, duygusal bir büyüme hikayesi.

Annesi Nana’yla denizin derinlerinde yaşayan Kartopu adlı yavru yunus, bir ahtapot saldırısı sırasında daha derinlerde bir enkaza sığınır. Son anda yetişen annesi sayesinde kurtulurken karşısına bir insan yavrusu çıkar. Anne yunus Nana ve Kartopu, Yunus Çocuk’u bağırlarına basarlar. Nana onu öz çocuğundan ayrı düşünmez. Kartopu’yla kardeş olarak birlikte büyürler.

Nana onları her ne kadar uzaklara gitmemeleri konusunda uyarsa da ikili bir gün o enkazla tekrar karşılaşırlar ve orada Yunus Çocuk içinde kendisine benzeyen bir kadının fotoğrafının olduğu bir kolye bulur. Onun gerçek annesi olduğuna emindir. Onu bulmak için harekete geçtikleri sırada iki önemli olay gerçekleşir. Anneleri Nana’yı kaybederler ve enkazdaki sihirli planktonlar yüzünden devleşen ahtapotun tehdidiyle yüzleşirler.

Gelişmeler Yunus Çocuk’un karaya vurmasına ve onu bulan balıkçı bir ailenin de kaderinin değişmesine yol açar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Yunus Çocuk” İran yapımı bir animasyon. Türkiye’nin de yapım ortağı olduğu film başarılı ve özenli bir çalışmayla Türkçe dublajla desteklenmiş. Özellikle anne sevgisi, aile içi iletişimi ve kardeşlik temalarında insanın içine işleyen bir tarafı var. Anne sevgisi üzerine yazılmış şarkıları çok duygusal. Yunus Çocuk’un gerçek annesi olmasa da koruyucu bir anne tarafından bu kadar şefkatle büyütülmesi, üvey kardeşi tarafından bu kadar sevgiyle sahiplenilmesi çok güzel mesajlar. Film aynı zamanda farklı bir ülke kültüründen çıktığını İran motifli müzikleriyle ve mekan tasarımlarıyla sık sık belli ediyor. Çocuklar alıştıkları animasyon görselliğinden farklı tercihlerle de karşılaşmış olacaklar.  

Çocukların içine girdikleri enkazın bir uçak enkazı olduğu anlaşılıyor ilerleyen sahnelerde ancak keşke kaza sahnesi gösterilmeseymiş. Havada patlayan uçağın denize düşüşü çocukların uçak korkusunu tetikleyebilir. Ahtapotun irileştiği ve mürekkep saldığı sahne de ürkütücü biraz. Lezzetli sarı planktonları yiyen Kartopu ve Yunus Çocuk’un kafaları güzel, neşeli (!) halüsinasyon sahneleri de çok doğru bir tercih olmamış kanımızca... Aslında anne yunus Nana'nın da ölmesine gerek yok bu hikayede..

Film ülkemizde ‘genel izleyici’ sınıfıyla vizyona çıktı. Ama bizce Rusya’da olduğu gibi 6+ ya da en azından 6A alması daha doğru bir yaklaşım olabilirdi. 6 yaşından küçük hassas çocuklar bazı sahnelerde biraz fazla heyecanlanabilirler. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

Ali Öztürk

30 Aralık 2022 Cuma

Ülkemiz genel izleyici kitlesi olarak çıkan film tam bir felaket 7 olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz 4 yaşındaki çocuğumla filmi bitirmeden yarıda çıktık. berbat bir film