YAYAZULA’NIN ÇOCUĞU    4+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk hikayenin sevilen karakterleri aynı temalı devam filminde de karşımızdalar..

Dünyaca ünlü çocuk kitaplarına imza atan ünlü yaratıcı ikili Julia Donaldson ve Alex Sheffler’ın “Yayazula”sı (ya da orijinal adıyla Gruffalo) o kadar büyük bir sükse yapmıştı ki ikili aynı kahramanlardan oluşan minik bir hikaye daha tasarladılar sonra.

“Yayazula’nın Çocuğu” isminden de anlaşılacağı gibi bizi Yayazula’nın kendisine pek benzeyen oğluyla tanıştırıyor. Yayazuli ismindeki genç canavar babasından duyduğu korkunç dev fareyi (!) çok merak etmektedir. Babası bile korkuyla anlattığına göre acayip bir varlık olmalıdır. Bir gece bu merakını gidermek için evinden ayrılır. Karlarla kaplı ormanın derinliklerine ilerlerken en başta dev fare sandığı yılan, baykuş ve tilkiyle karşılaşır. Hem babasını hem de fareyi tanıyan bu hayvanlar Yayazuli’yi kandırıp daha da kokutmaya çalışırlar. Asıl büyük karşılaşma elbette ilk hikayenin de yıldızı olan fareyle gerçekleşecektir...  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk Gruffalo hikayesi küçük farenin karşılaştığı tehditler sırasında soğukkanlılığını koruyup, zekasını kullanarak kendisini kurtarmasını anlatıyordu. Bu devam hikayesinde de aynı tema sürdürülmüş. Yayazuli babasının abartılı anlatımından etkilenmiştir bu yüzden de onu dev bir canavar olarak hayal etmiştir. Ama fareyle karşılaşınca onu küçümser ve kolay lokma olacağını düşünür. Ama farenin cüssesi küçük olmasına rağmen aklı büyüktür. Babası gibi oğlundan da kurtulmayı başaracaktır.

“Yayazula’nın Çocuğu” ilk hikayenin gölgesinde kalan bir hikaye aslında. En büyük esprisi ilk hikayedeki bütün kahramanları tekrar karşımıza getirmesi. Tilki, baykuş ve yılan ilk hikayedeki kadar verimli kullanılamamış. Kitaptan uyarlanan bu animasyon da ilkine göre daha iyi bir teknolojiyle gerçekleştirilmiş. Yine kitaptaki çizimlere birebir uyan karakterler ilk filmdeki gibi usta aktörlerce seslendirilmişler.  

Finale yakın bir yerde Yayazuli fareyi yakalayıp ağzına atıyor. Gerçi kısa bir süre sonra fare canlı olarak çıkıyor o ağızdan ama yine de hassas çocuklar bu sahnede biraz endişelenebilirler. İlk öykü ve filmde olaylar gündüz gözüyle yaşandığı için daha aydınlık bir filmdi. Bu sefer karlı bir gece ve ayışığı kullanılmış. Bu da hikayeyi ilkine göre biraz daha tekinsiz bir hale getirmiş.

“Yayazula’nın Çocuğu” ilki gibi Amazon Prime’da hem Türkçe altyazılı hem de dublajlı seçeneğiyle izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SEVİMLİ CANAVARLAR ÜNİVERSİTESİ   6 +

7.0 /10

İlk film kadar parlak olmasa da keyifle izlenen bir Pixar animasyonu daha. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Dan Scanlon

Oyuncular: Billy Crystall (ses), John Goodman (ses), Steve Buscemi (ses), Helen Mirren (ses), John Krasinski (ses)

RATATUY   6 +

8.0 /10

Çocukları Paris’te geçen, renkli, mesajları güzel ve farklı bir hikayenin içine sokmayı başarıyor. Devamı

Süre: 111 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Brad Bird, Jan Pinkava

Oyuncular: Patton Oswalt (Ses), Ian Holm (ses), Lou Romano (ses), Brian Dennehy (ses), Peter O’Toole (ses), Will Arnett (ses)

EVDE TEK BAŞINA   7 +

7.0 /10

Dünyanın en güzel yılbaşı filmlerinden biri, içimizdeki hiç büyümeyen çocuğun filmi. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 1990

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern , Catherine O'Hara, John Heard

WOLFWALKERS   8 +

8.5 /10

İrlanda halk masallarından ilham alınarak yapılan çarpıcı ve güçlü mesajları olan bir film ama bazı sahnelere dikkat etmeli. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Tomm Moore, Ross Stewart

Oyuncular: Sean Bean (ses), Honor Kneafsey (ses), Maria Doyle Kennedy (ses), Simon McBurney (ses)