UNICORN AKADEMİSİ (1. Sezon)    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bizde de ilgi gören aynı adlı kitap serisinin Netflix yapımı dizisi...

Kız çocuklarının atlarla kurduğu iletişimi anlatan hikayelerin onların karşı cinsle kurdukları iletişimi simgelediği söylenir uzmanlar tarafından. Genelde karşı cinslerle sağlıklı ilişkilerin nasıl kurulabileceğini modellerler. Bu yüzden çok sayıda film ve dizi vardır böyle...

Mitolojik varlıklar olan tekboynuzlu atlar da (bazıları ‘unicorn’ların gerçekten bir dönem yaşamış olduklarına ve soylarının tükendiğine inanır) sinemada bazen fantastik filmlerde kullanılmaktalar. Genelde masumiyeti, gücü ve mucizeyi bir araya getiren varlıklar olarak karşımıza çıkarlar.

Sophia, babasını erken kaybetmiş, annesi ve erkek kardeşiyle yaşayan ve en büyük tutkusu at binmek olan 14 yaşında bir kız çocuğu. Bir gün kendisine bir at biniciliği akademisinden davet gelir. Annesiyle bir süre düşündükten sonra davete katılmaya karar verir. Kısa bir süre sonra Sophia akademinin Tekboynuz Adası adlı sihirli bir yerde olduğunu keşfeder. Bu onun yaşayacağı büyük maceranın ilk adımıdır. Adanın her tarafı sihirli tekboynuzlarla doludur ve her binici kendine özel bir tekboynuzla eşleşecektir.

Öğrencilerin bazıları yetenekleri sayesinde bazıları da ailelerinde tekboynuz binicileri olduğu için seçilmişler. Sophia’ya en başta biraz zorbalıkla yaklaşan Valentina adlı kızın teyzesi de okulun sihir öğretmenidir.

Sophia’nın tanışır tanışmaz arkadaş olduğu diğerleri; sempatik ve herkesle kolay iletişime giren Ava, tam bir kitap tutkunu olan Layla, içlerindeki tek erkek çocuk olan Rory ve her türlü spora yatkın bir yapıya sahip Isabella olur. Kötü Grimoria Ada Krallığı’nın kraliçesi Ravenzella çok değerli bir binici sayesinde püskürtülmüştür. Ama Ravenzella hapsedildiği yerden kurtulup Akademi’yi yok etmek için harekete geçer yine. Kısa bir süre sonra da Sophia’nın o kurtarıcı binicinin kızı olduğu anlaşılır. Babasının tekboynuzu olan Vahşi Yıldız’la eşleşir ve kendisini maceranın içinde bulur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Netflix’in yeni animasyon dizisi Unicorn Akademisi, yayınlandığı 15 ülkede de satış rekorları kıran bir kitap serisinden uyarlanmış. Julia Sykes’ın yazdığı serinin ilk dört kitabı bizde de Orman Kitap’tan çıkmıştı. Animasyon diziyi tasarlarlarken biraz da Harry Potter evreninden esinlenilmiş belli ki.

Hikaye gereği fantastik bazı canlılar hassas çocuklara korkutucu görünebilirler. Buz goblinleri, bataklık yaratıkları, tek gözlü gümüş dağ yaratığı gibi bazı kötü karakterler ilerleyen bölümlerde kendilerini gösteriyorlar.

Netflix’in yapımcılığında gerçekleştirilen dizi özellikle kız çocukları için çok sürükleyici. Okuldaki eğitim süreci, rekabet, zorbalıkla başetme, arkadaşlık, dayanışma, sorumluluk alma ve yeteneklerden beslenmek gibi temaları taşıyan renkli bir olay örgüsü var. İlk bölüm 72 dakika ve bir sinema filmi tadında yapılmış. Sonraki 8 bölüm ortalama 22-23 dakikadan oluşmakta. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli  **


Yorum Yap