UMUDUNU KAYBETME    11+

8.5 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir baba-oğul üzerinden anlatılan çok duygusal bir umut ve direnç hikayesi.   

1980’lerde Ronald Reagan’ın başkanlığındaki Amerika’da işsizliğin ve büyük iflasların yoğun yaşandığı zamanlarda en cazip işler, dönemin en parlak mesleğini içinde barındıran borsa şirketlerindeydi.

Chris Gardner (Will Smith) birkaç yıl önce karısıyla bir yatırım yapmış, tüm parasını pahalı bir hastane aletine yatırmıştır. Bunları satarak karısını ve 5 yaşındaki oğlunu geçindirmeye çalışır. Ancak ülkede giderek kendisini gösteren kriz, işlerine de yansıyacaktır. Karısı bir gün bu sıkıntılara daha fazla katlanamayıp onları terk ettiğinde, oğluyla birlikte büyük bir ayakta kalma mücadelesi vermeye başlayan Chris, pratik zekasını da kullanarak bir borsa şirketine stajyerlik başvurusu yapar. Ancak eğitim süresi olan 6 ay boyunca maaş alamayacaktır. Eğitim bitince de iş garantisi yoktur. Sınıfından sadece bir kişi işe alınacaktır. Bir süre sonra beş parasız kalan baba oğul çok büyük sıkıntılar yaşarlar. Evlerinden kovulurlar, aç bilaç kalırlar vs. Ama Chris hiç yılmaz ve amacına ulaşmak için didinir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ebeveynlerin yaptıkları fedakarlıklar sinemada çoğu zaman anneler üzerinden anlatılsa da babanın fedakarlığı üzerine yapılmış filmler de vardır. “Umudunu Kaybetme” bu anlamda öne çıkan filmlerden biri. Chris’in, metro istasyonundaki tuvalette gecelemek zorunda kaldıklarında oğluna utancını hissettirmemeye çalışması ve o uyurken yaşadığı ıstırabı bize gösteren sahnedeki gibi insanı yaralayan çok az film vardır ama doğrusu.

Diğer yandan “Umudunu Kaybetme”de siyahi bir genç babanın maça nasıl da 1-0 yenik başladğını izliyoruz. Ama o buna rağmen direniyor, zekasına güveniyor ve başarıya ulaşabiliyor. Filmi birlikte izlediğiniz çocuğunuz için özellikle buna dikkat çekebilirsiniz.  

Gerçekten de 1980’lerde çekilmiş hissini veren başarılı sinematografisini, Will Smith’in samimi  ve duygusal performansı ve onun gerçek oğlu olan sempatik Jaden’ı bağrınıza bastığınız bir umut ve başarı hikayesi bu film. Ama küçük çocuklar için bazı zorlayıcı duygusal gelişmelerin olduğunu da hatırlatalım.  


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli -


Yorum Yap

Beril Uymaz

27 Haziran 2019 Perşembe

En sevdiklerimizden... Mükemmel bir film! Ailece izlemelisiniz...

SON UMUT   10 +

7.0 /10

Çanakkale Savaşı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının arasında geçen duyarlı bir savaş hikayesi. Devamı

Süre: 111 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Russel Crowe

Oyuncular: Russel Crowe, Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Jai Courtney

KEDİLER VE KÖPEKLER   10 +

5.8 /10

Zaman zaman ölçüsüz bir mizahla yürüyen orta karar bir aksiyon komedisi. Devamı

Süre: 87 dk. Yapım Yılı: 2001

Yönetmen: Lawrence Gutterman

Oyuncular: Jeff Goldblum, Elizabeth Perkins, Alexander Pollock, Tobey Maguire (ses), Alec Baldwin (Ses), Susan Sarandon (ses)

FIRTINA ÇOCUK   10 +

7.7 /10

Avustralya yapımı duygusal, hüzünlü, çevreci bir hayvan sevgisi filmi. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Shawn Seet

Oyuncular: Finn Little, Jai Courtney, Geoffrey Rush, Erik Thomson, Morgan Davies, Trevor Jamieson

KAĞITTAN UÇAKLAR   10 +

7.0 /10

Duygusal ve çok mesajlı, Avustralya yapımı bir çocuk ve aile filmi. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Robert Connolly

Oyuncular: Sam Worthington, Ed Oxenbould, Deborah Mailman, Julian Dennison