UÇAKLAR 2: SÖNDÜR VE KURTAR    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmin hatalı mesajı devam filminde telafi edilmek istenmiş sanki...

İlk “Uçaklar” filmi savaş uçağı olmaya özenen bir tarla ilaçlama uçağını anlatıyordu! İkinci filmde bu yanlışın farkına varılmış belli ki. Dusty’nin savaş uçağı olma hayali sanki hiç olmamış gibi yeniden ayrı bir anlayışla ele alınmış bu devam filminde.

Tıpkı “Arabalar”ın McQueen’i gibi usta bir yarışçıya dönüşmüş olan Dusty, motorunun eski model olmasından dolayı artık yarışamamak tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Açıkçası bu da çocuklar için çok bir şey ifade etmiyor doğrusu. Ama güzel olan kısım Dusty’nin bir dizi olay sonunda kendisini bir tatil kompleksinin yangın ve kurtarma ekibinde staj yaparken bulması.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Hikâyenin belini Dusty’nin bir kurtarma ekibinde staj yapmaya başlaması doğrultuyor. Yer yer heyecanlı bazen de çok klişe sahneler izliyoruz ama en azından akıyor hikaye..

Aslında artık çok aşikâr bir biçimde animasyonların bir kısmı, öncekileri tekrar eden hikâye ve anlayışlarla karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak “Uçaklar 2: Söndür ve Kurtar”da özellikle biz büyüklerin yıllardır izlediği felaket ve kurtarma filmlerinin klişe tiplerinin tamamının temsilcisi var.

Ama ilk filmden daha heyecanlı olan bu devam filmi 5-6 yaşından büyük çocuklar için özellikle ikinci yarısıyla keyifli bir seyir deneyimine dönüşüyor. Bazı yangın sahnelerinin hassas çocukları fazla endişelendirebileceğini de hatırlatmalı ve elbette ana kahramanlar sık sık ölüm ve yaralanma tehlikesi yaşıyorlar. Hatta filmin başlarında bir uçağın düşerek öldüğü bir sahne de anlatılmakta.

Film ülkemizde “Genel İzleyici” sınıfı almış olsa da  6+ yaşlar için daha uygun.  Google Play ve iTunes’dan izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  ***


Yorum Yap