UÇAKLAR    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Savaş uçağı olmak isteyen (!) bir uçağın azim hikayesi...

“Uçaklar”, popüler Pixar filmi “Arabalar”daki gibi ama bu sefer tüm karakterlerinin uçak ve arabalar başta olmak üzere bilimum taşıt araçlarının olduğu bir macera anlatıyor. Çıkış noktası da boyundan büyük hayalleri olan bir tarla ilaçlama uçağının uluslararası bir yarışmaya katılması. Bu sayede çocuklara hiçbir zaman hayallerinden vazgeçmemeleri ve bu hayallerini gerçekleştirmek için çalışmaları gerektiği mesajını vermek...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Gelelim hikâyesindeki sorunlara... Çünkü asıl rahatsızlık veren şey hikâyesindeki aceleciliğin, klişe omurgasının yanı sıra mesajındaki ‘terslik’.

En başta Dusty adlı ilaçlama uçağının hayali, savaş jetleriyle boy ölçüşecek kadar iyi bir uçak olmak... Bunun için bir “mentor”a (yol gösterici ustaya) ihtiyacı vardır. Aranan mentor eski bir savaş uçağı olarak karşısına çıkar. Skipper adlı bu yaşlı savaş uçağı, “Arabalar”daki Doc Hudson gibi emektar bir ‘büyük’, yol göstericidir... Ayrıca hikayede yine “Arabalar”daki Mater gibi bir ‘yancı’ karakter de Dusty’ye eşlik etmekte.  

Skipper, Dusty’ye çok kısa bir eğitim verir, Dusty de bu kısacık eğitimin ardından uluslararası rakipleriyle birlikte bütün dünyayı kat edecekleri büyük yarışmaya katılır. Yarış sırasında Hintli bir dişi uçakla flört eder (hatta ondan ufak bir kazık da yiyor, böylece kadınlara güven olmaz gibi bir mesaj da çıkmış olmuyor mu ortaya?), Meksikalı uçakla arkadaş oluyor, İngiliz bir uçakla yarı-şaka atışıyor, Amerikalı bir kötü niyetli uçağın hilebazlığıyla da mücadele ediyor.

Film boyunca şüphe duyduğumuz altmetnin, Dusty’nin tümüyle bir savaş uçağına dönüşmesiyle desteklenmesi iyi niyeti sorgulatıyor. Bu haliyle çocuklar için yapılmış, savaş pilotu olmaya özendiren yeni bir Top Gun izlemiş gibi oluyoruz sanki. Zaten seslendirme kadrosunda savaş jetlerinden ikisine sesleriyle o filmde rol almış oyunculara yer verilmesi bu göndermenin bilinçli yapıldığını da gösteriyor.

Film Türkiye’de “Genel İzleyici” sınıfıyla vizyona girmişti. Ama 5-6 yaş altı için yanlış anlaşılacak çok detay var. Google Play ve iTunes’dan izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  ***


Yorum Yap

EVİM   6 +

6.5 /10

Bir uzaylı istilasını konu alan, çevreci ve sempatik bir animasyon. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Tim Johnson

Oyuncular: Jim Parsons (ses), Rihanna (ses), Steve Martin (ses), Jennifer Lopez (Ses), Matt Jones (ses)

UÇAKLAR 2: SÖNDÜR VE KURTAR   6 +

6.0 /10

İlk filmin hatalı mesajı devam filminde telafi edilmek istenmiş sanki. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Roberts Gannaway

Oyuncular: Dane Cook (ses), Ed Harris (ses), Julie Bowen (ses), Curtis Armstrong (ses)

UÇAKLAR   6 +

4.5 /10

Savaş uçağı olmak isteyen (!) bir uçağın azim hikayesi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Klay Hall

Oyuncular: Carlos Alazraqui (ses), Dane Cook (ses), Stacy Keach (ses), Teri Hatcher (ses), Julia Louis-Dreyfus (ses)

TÜM ENGELLERİ AŞMAK   9 +

7.0 /10

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış oldukça ilham verici ve keyifli bir aile filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Sean Cisterna

Oyuncular: Ana Golja, Jennifer Beals, Sarah Fisher, Asha Bromfield, Robbie Graham-Kuntz